غنی به نیروهای امنیتی: از مداخله در امور انتخابات خودداری کنید

اطلاعات روز: ارگ ریاست‌جمهوری کشور امروز (چهارشنبه، ۲۴ دلو) در دو فرمان جداگانه به نیروهای امنیتی و مقام‌ها و کارمندان ادارات دولتی دستور داد که از مداخله در امور انتخابات و ورود خودسرانه به مراکز رأی‌دهی خودداری کنند.

شاه‌حسین مرتضوی، معاون سخن‌گوی ریاست‌جمهوری کشور در یک نشست خبری در کابل گفت: «نیروهای امنیتی صرف در صورت ضرورت می‌توانند، بعد از موافقت مسئولین مرکزی یا ولایتی کمیسیون مستقل انتخابات، داخل مراکز رأی‌دهی شوند.»

او به نقل از فرمان ریاست‌جمهوری کشور افزود که نیروهای امنیتی و دفاعی مکلف اند تا از ورود محافظین مسلح مقامات و کارکنان ادارات دولتی و اشخاص مسلح غیرمسئول به مراکز و محلات رأی‌دهی و شمارش آراء جدا جلوگیری کنند.

همین طور در فرمان گفته شده است: «وزارت‌های دفاع ملی و امورداخله و ریاست عمومی امنیت ملی مکلف‌اند به منظور تأمین امنیت مطمیین کارکنان و دفاتر مرکزی و ولایتی کمیسیون مستقل انتخابات و کمیسیون شکایات انتخاباتی، مراکز و محلات رأی‌دهی و شمارش آراء و اشتراک فعال مردم در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۱۳۹۸ خورشیدی تدابیر لازم را اتخاذ کنند.»

به گفته‌ی آقای مرتضوی،  وزارت‌های دفاع ملی و امور داخله و ریاست عمومی امنیت ملی مکلف به همکاری با کمیسیون‌های انتخاباتی کشور در بخش‌های امنیت دفاتر مرکزی و ولایتی‌شان، مراکز و محلات رأی‌‌دهی و کاروان‌های تدارکاتی انتخابات می‌باشند.

او گفت: «مطابق ماده‌ی دوم این فرمان، نیروهای امنیتی و دفاعی وظایف محوله‌ی مرتبط به تأمین امنیت انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۱۳۹۸ را مطابق احکام قوانین و با رعایت اصل بی‌طرفی اجرا کرده و از هیچ یک از کاندیدان، جانب‌داری نکند.»

هم‌چنان معاون سخن‌گوی ریاست‌جمهوری در این نشست، با اشاره به اشتراک زنان در روند انتخابات گفت که بر اساس این فرمان، ارگان‌های امنیتی کشور جهت اشتراک فعال زنان در انتخابات مکلف اند که مؤظفین زن را در مراکز و محلات رأی‌دهی زنانه توظیف کنند.

به گفته‌ی او، نیروهای امنیتی مکلف به رعایت کرامت انسانی و حقوق قانونی رأی‌دهندگان، کاندیدان، ناظرین و مشاهدین و رسانه‌های همگانی می‌باشند و باید از هر نوع تبعیض و تعصب قومی، نژادی، جنسیتی، سمتی، زبانی و مذهبی اجتناب ورزند.

همین طور در فرمان گفته شده است: «نیروهای امنیتی و دفاعی مکلف اند، محرمیت معلومات و اسنادی را که کمیسیون مستقل انتخابات بر حسب ایجابات وظیفوی به آن‌ها ارائه می‌نماید، حفظ نموده و صرف به‌منظور تحقق اهداف توافق‌شده، استفاده نمایند و نمی‌توانند آن‌را نشر یا به کاندید مشخص ارایه کنند. آنان مکلف اند، در صورت کسب هرنوع اطلاعاتی که بر فعالیت‌های انتخاباتی تأثیرگذار باشد، آن‌را به اسرع وقت به مسئولین مرکزی یا ولایتی کمیسیون مستقل انتخابات ارایه کنند.»

هم‌چنان آقای مرتضوی گفت که در این فرمان، از کاربرد اسلحه در جریان انتخابات توسط نیروهای امنیتی، منع شده و وزارت‌های دفاع ملی و امور داخله و ریاست عمومی امنیت ملی مؤظف اند تا رهنمودی در این مورد تهیه و به دفتر شورای امنیت ملی ارسال نمایند.

رییس‌جمهور اشرف غنی در یک فرمان دیگر از مقام‌ها و کارمندان ادارات دولتی خواسته است تا از مداخله در امور انتخابات خودداری کرده و حین اجرای وظایف محوله‌ی مرتبطه به فعالیت‌های انتخاباتی اصل بی‌طرفی را رعایت کنند.

معاون سخن‌گوی ریاست‌جمهوری در بخشی از سخنانش در مورد سرنوشت کمیسیون‌های انتخاباتی نیز گفت که رییس‌جمهور از احزاب و جامعه مدنی خواسته تا نمایندگان شان را معرفی کنند تا در آینده‌ی نزدیک کمیشنران جدید تعیین و به کارشان آغاز کنند.

گفتنی است که اعضای پیشین کمیسیون‌های انتخاباتی روز سه‌شنبه بر اساس قانون جدید انتخابات از وظایف‌شان برکنار و دوازده نفرشان به شمول رییسان هر دو کمیسیون از سوی دادستانی کل ممنوع‌الخروج اعلام شده است.