شنبه ۱۱ حوت ۱۳۹۷

پنجمین دور مذاکرات امریکا و طالبان در قطر پس از دو روز وقفه از سر گرفته شد

پنجمین دور مذاکرات میان نمایندگان ایالات متحده‌ی امریکا و گروه طالبان پس از دو روز وقفه امروز (شنبه، ۱۱ حوت) در دوحه، پایتخت قطر از سر گرفته شده است.

اطلاعات روز: پنجمین دور مذاکرات میان نمایندگان ایالات متحده‌ی امریکا و گروه طالبان پس از دو روز وقفه امروز (شنبه، ۱۱ حوت) در دوحه، پایتخت قطر از سر گرفته شده است.

بی‌بی‌سی فارسی به نقل از منابع نزدیک به طالبان گزارش کرده است که پیش‌نویس ابتدایی یک توافق‌نامه میان دو طرف آماده شده و ممکن است در این دور مذاکرات روی آن توافق صورت گیرد.

این منابع گفته‌اند که نمایندگانی از سازمان ملل و کشور ناروی در زمینه‌ی فنی به مذاکره‌کنندگان دو طرف کمک می‌کند اما این موضوع به صورت رسمی تأیید نشده است.

پنجمین دور مذاکرات میان نمایندگان امریکا و گروه طالبان روز دوشنبه (۶ حوت) برگزار شد و روز چهارشنبه (۸ حوت) برای دو روز به دلیل هماهنگی بیشتر دو طرف با مراکز تصمیم‌گیری سیاسی‌شان، متوقف شده بود.

زلمی خلیل‌زاد، نماینده‌ی ویژه‌ی وزارت خارجه‌ی امریکا برای صلح افغانستان پیش از برگزاری پنجمین دور مذاکرات گفته بود که در این مذاکرات روی چهار موضوع کلیدی بحث می‌شود. خروج نیروهای امریکایی از افغانستان، همکاری طالبان در مبارزه با القاعده و داعش، آتش‌بس و آغاز مذاکرات رو در رو با حکومت افغانستان چهار موضوع کلیدی است.

پیشتر روزنامه نیویارک تایمز گزارش کرده بود که بر اساس یک طرح جدید پنتاگون یا وزارت دفاع امریکا، تمامی سربازان امریکایی طی سه تا پنج سال آینده از افغانستان خارج خواهند شد.

در گزارش به نقل از چند مقام امریکایی و اروپایی آمده است که وزارت دفاع امریکا این طرح را در جریان مذاکرات صلح با نمایندگان گروه طالبان در قطر پیشنهاد کرده است.

گروه طالبان اما این گزارش را رد کرده و گفته است که روی چارچوب زمانی خروج نیروهای امریکایی از افغانستان هیچ توافقی صورت نگرفته و تنها در مورد چگونگی خروج سربازان امریکایی از افغانستان بحث شده است.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of