اشتراک‌کنندگان نشست مسکو عبارت‌ اند از؛ گروه‌های سیاسی که در نشست مسکو اشتراک نداشتند، فعالان سیاسی، فعالان جامعه مدنی، زنان، نمایندگان اتحادیه‌های مهاجران در ایران و پاکستان، فعالان رسانه‌ای و تحلیل‌گران سیاسی خارج از افغانستان و گروه طالبان.

اطلاعات روز: قرار است در اواسط ماه اپریل دومین دور گفت‌وگوی بین الافغانی با اشتراک حدوداً دو صد تن در دوحه برگزار شود. این نشست در ادامه‌ی نشست قبلی که در شانزدهم و هفدهم ماه دلو سال گذشته در مسکو برگزار شده بود، به منظور گفت‌وگوی افغان‌ها برای ختم جنگ برگزار می‌شود.

نسخه‌ی ابتدایی فهرستی از اشتراک‌کنندگان که اطلاعات روز به آن دسترسی پیدا کرده نشان می‌دهد که حدود ۲۰۰ اشتراک‌کننده از اشتراک‌کنندگان نشست مسکو عبارت‌ اند از؛ گروه‌های سیاسی که در نشست مسکو اشتراک نداشتند، فعالان سیاسی، فعالان جامعه مدنی، زنان، نمایندگان اتحادیه‌های مهاجران در ایران و پاکستان، فعالان رسانه‌ای و تحلیل‌گران سیاسی خارج از افغانستان و گروه طالبان.

چند نفری که نام‌شان شامل این فهرست است، در گفت‌وگو با اطلاعات روز تایید کرده‌اند که از درج نام‌شان در این لیست آگاهند. اما در مورد این‌که چه کسی یا چه نهادی این فهرست را تهیه کرده است، دیدگاه‌های متفاوتی وجود دارد. شماری از افرادی که شامل این فهرست‌اند به اطلاعات روز گفته است که نام آن‌ها توسط وزارت خارجه‌ی قطر شامل این فهرست شده‌اند. شماری دیگر اما می‌گویند که گروه‌ها و رهبران سیاسی نام آن‌ها را در لیست اشتراک‌کنندگان شامل کرده است.

اطلاعات روز تایید نتوانسته که این فهرست توسط چه کسی یا نهادی ترتیب شده است اما منابع آگاه به اطلاعات روز گفته است که این فهرست در سفر هفته‌ی گذشته‌ی مطلق القحطانی، نماینده‌ی وزیر امور خارجه قطر در امور مبارزه با هراس‌افگنی با رییس‌جمهور غنی، حامدکرزی و شماری از گروه‌های سیاسی دیگر شریک ساخته شده است.

این کنفرانس قرار است به تاریخ ۱۴ و ۱۵ ماه اپریل در هوتل آسیا در دوحه برگزار شود، افراد ذیل در کتگورهای مختلف به عنوان اعضای کنفرانس فهرست شده‌اند.

حضور پررنگ طالبان

در فهرست ۱۹۹ نفره که ممکن است به قطر دعوت شوند، طالبان حضور پررنگ دارند. ۳۸ تن در این فهرست زیر عنوان «اشتراک‌کنندگان طالبان» نام‌های شان درج است که تمامی ۱۰ اشتراک‌کننده‌ی این گروه در نشست دور قبل در مسکو، شامل این فهرست نیز هست. افزون بر این، ۲۸ تن دیگر از گروه طالبان شامل این فهرست شده‌اند. نکته‌ی مهم در فهرستی که از گروه طالبان ترتیب شده غیبت ملاعبدالغنی برادر و ملا یعقوب پسر ملا عمر است که نام‌شان در این فهرست نیست.

۹ زن ۱۹۰ مرد

حضور کمرنگ زنان یکی از حساس‌ترین بخش‌های این فهرست است. تنها هشت شماره از فهرست ۱۹۹ نفری به زنان اختصاص داده شده است. سایره شریف، سارا سرخاوی، حمیرا حقمل، صفیه صدیقی، تاجور کاکر، آرین یون، فاطمه گیلانی و صوفیه عمر افرادی که در بخش «زنان» در این فهرست نام شان درج شده است. فوزیه کوفی، تنها زنی که در نشست مسکو حضور داشت، بار دیگر نامش شامل این لیست نیز هست.

اقلیت‌ها در یک نفر

یکی از عناوین و بخش‌های این فهرست «اقلیت‌ها» است و اوتار سینگ، تنها اسمی است که زیر عنوان «اقلیت‌ها» گنجانده شده است.

اتحادیه‌ی مهاجرین افغان در ایران و پاکستان

۱۷ تن در این فهرست در ذیل«رؤسای اتحادیه‌های مهاجران افغان در ایران و پاکستان» فهرست شده اند که اسامی‌شان قرار ذیل است.

تحلیل‌گران سیاسی و خبرنگارانی که بیرون از کابل زندگی می‌کنند

یکی از بخش‌های این فهرست عنوانش «تحلیل‌گران سیاسی و خبرنگارانی که بیرون از کابل زندگی می‌کنند» هست. این بخش ۱۴ شماره‌ی این فهرست را در بر می‌گیرد ‌و اما نام افرادی که در کابل زندگی می‌کنند نیز در این بخش درج شده است.

کدام نهادها این نشست را برگزار می‌کنند؟

درحالی‌که تعدادی از افراد شامل دراین فهرست می‌گویند که وزارت خارجه قطر نام‌شان را در این فهرست شامل کرده‌اند، اطلاعات روز دریافته است که شماری از نهادهای قطری و افغانی مسئولیت برگزاری و هماهنگی این نشست را برعهده دارند.

مرکز مطالعات منازعه و مسایل بشری ‌The Center For Conflict and Humanitarian

 Studies (CHS) نهادی است که هماهنگی و برگزاری این نهاد را به در همکاری با شماری از نهادهای دیگر بر عهده دارد. اسناد اطلاعات روز نشان می‌دهد که این نهاد به عنوان مبتکر مستقل در طرحی «گفت‌گوی بین الافغانی برای ختم جنگ» برگزار‌کننده‌ی اصلی این نشست است که یکی از بخش‌های نهاد «انستیتیوت مطالعات فوق لسانس دوحه» می‌باشد.

از جانب افغانستان نهادهای «شورای صلح ملت افغانستان»، «مرکز مطالعات صلح و منازعه» و «مرکز تدبیر مشورتی و تعلیمی زنان افغان» همکاران نهاد قطری برای برگزاری این نشست می‌باشند.

این نهاد همچنان گفته است که فعالیت‌های زیر عنوان «گفت‌وگوی بین الافغانی برای ختم جنگ» در مشورت با کمیته‌ی سیاسی طالبان در دوحه انجام می‌شود.

هدف نشست چیست؟

گفت‌وگوی بین الافغانی برای ختم جنگ به لحاظ فرمت به نام Doha Track ذکر شده است. هدف اصلی آن تشویق افغان‌ها برای گفت‌وگوی بین الافغانی و کمک به روند دوحه یا‌Doha Process  است که میان امریکایی‌ها و طالبان دور پنجم آن برگزار شده است.

در طرحی که از سوی مرکز برگزار‌کننده ترتیب شده هدف عمومی این نشست گردآوری ۲۰۰ مرد و زن پیشتاز و خبره‌ی افغانستان برای تقویت گفت‌وگوهای سال ۲۰۱۹ دوحه است که تلاش دسته‌‌جمعی افغان‌ها برای دست‌یابی به صلح جامع را در پی خواهد داشت.

به منظور رسیدن به صلح جامع، این نشست اهداف مشخصی ذیل را دنبال خواهد کرد:

•  تقویت گفت‌وگو میان یک جمع وسیع از زنان و مردان پیشتاز افغانستان که متعهد به ختم جنگند.

•  تلاش برای درک بهتر از تاثیرات گفت‌وگوهای سال ۲۰۱۹ میان امریکا و طالبان در دوحه بر سر مسایل امنیتی و انکشافی افغانستان در آینده.

•  ایجاد سلسله‌ای از «سفارش‌های مشخص و قابل تطبیق» در رابطه به موضوعات اساسی به‌خاطر دست‌یابی به توافق جامع صلح.

•  تقویت شکل‌گیری اجماع  پیرامون یک راه حل سیاسی که راه را برای یک توافق سیاسی در راستای ختم جنگ هموار نماید.

نهاد برگزار‌کننده در طرحی گفته است که این نشست نتایج مشخصی را در پی‌خواهد داشت. ترتیب یک سند از سفارش‌های کلیدی که به روند دوحه ارسال و از طرف آن‌ها پذیرفته خواهد شد، اولین نتیجه‌ی این نشست خواهد بود. تهیه‌ی یک گزارش جامع و همه‌جانبه از گفت‌وگوهای دو روزه که زمینه‌ی هماهنگی از ابتکارات مختلف در راستای صلح را فراهم کند و توافق بر سر اقدامات بعدی روند دوحه از جمله نتایجی است که برای این نشست برشمرده شده است.

آیا این لیست تغییر خواهد کرد؟

در‌حالی‌که  منابع اطلاعات روز صحت این لیست را تایید می‌کنند، گزارش‌های وجود دارد که رییس‌جمهور غنی و عبدالله عبدالله، رییس اجرایی با این فهرست مخالفت کرده است. نبود نمایندگان حکومت و تلاش حکومت برای رهبری گفت‌وگوهای بین الافغانی از دلایل این مخالف عنوان شده است. منابع آگاه می‌گویند که عبدالله عبدالله برگزاری یک نشست موثر میان افغان‌ها بر سر صلح را با اشتراک ۲۰۰ اشترا ک‌کننده نا‌ممکن و غیر موثر خوانده است.

از جانب دیگر، همزمان با دسترسی ما به این لیست، شماری از منابع از فهرست متفاوت‌تری سخن گفتند که ممکن است وجود داشته باشد. اطلاعات روز با وجود تایید این لیست توسط چندین اشتراک‌کننده و افراد آگاه، احتمال تهیه‌ی لیست‌های جداگانه  را در نظر دارد و ممکن است در این فهرست نیز تا برگزاری کنفرانس تغییراتی رخ دهد.

فهرست کامل را اینجا بخوانید:

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of