عملیات بهاری طالبان آغاز شد

اطلاعات روز: گروه طالبان عملیات بهاری‌اش زیر نام «الفتح» را آغاز کرده و از جنگجویان این گروه نیز خواسته است تا در جریان عملیات «الفتح» توصیه‌های کمیسیون نظامی امارت اسلامی در مورد جلوگیری از تلفات غیرنظامیان، برخورد اخلاقی و… را رعایت کنند.

در اعلامیه‌ی گروه طالبان که امروز (جمعه، 23 حمل) منتشر شده، آمده است که این عملیات از اول سال جاری خورشیدی به این سو در برابر «اشغال‌گران خارجی و پشتیبان‌های آنان در افغانستان» آغاز شده است.

گروه طالبان در حالی عملیات «الفتح» را اعلام کرده است که در حال حاضر درگیری شدید در بخش‌هایی از کشور میان نیروهای امنیتی و جنگجویان این گروه به شدت ادامه دارد.

ولسوالی بالامرغاب ولایت بادغیس که از بیش از یک ماه به این طرف شاهد درگیری میان نیروهای امنیتی و طالبان بود، روز شنبه هفته‌ی جاری (17 حمل) مقام‌های محلی در بادغیس از سقوط فرماندهی پولیس بالامرغب به دست طالبان خبر دادند اما وزارت دفاع آن را رد کرده بود.

اخیرا نیز وزارت دفاع اعلام کرده است که پس از ده روز درگیری شدید در بالامرغاب، کنترل تمامی بخش‌های این ولسوالی به دست نیروهای امنیتی افتاده است.

همزمان با این، درگیری شدید در بخش‌های دیگری کشور از جمله ولایت‌های سرپل، فاریاب و… نیز ادامه دارد.

عملیات بهاری طالبان زیر نام «الفتح» در حالی اعلام شده است که به تاریخ 13 حمل پلان امنیتی حکومت افغانستان زیر نام «پلان امنیتی خالد» برای ۱۳۹۸ خورشیدی در جلسه‌ی ارشد امنیتی با حضور رییس‌جمهور اشرف غنی در ارگ ریاست‌جمهوری تصویب شده بود.

طارق آرین، سخن‌گوی شورای امنیت ملی در آن زمان به روزنامه اطلاعات روز گفته بود که رهبری سکتورهای امنیتی به‌گونه‌ی مشترک روی این پلان کار کرده است. آقای آرین همچنان گفته بود که این پلان امنیتی در حال حاضر در تمام بخش‌های کشور «مرعی‌الاجرا» است.

از سویی دیگر، عملیات بهاری طالبان در حالی اعلام شده است که تلاش‌های امریکا و حکومت افغانستان در حال حاضر برای صلح با طالبان جریان دارد. قرار است نشستی نیز در مورد صلح افغانستان به تاریخ 19 الی 21 ماه جاری میلادی در قطر برگزار شود.

حکومت افغانستان گفته است که یک تیم فراگیر و ملی را برای تبادل نظر و آشنایی بیشتر با اشتراک‌کنندگان این نشست به دوحه می‌فرستد.

گروه طالبان نیز در اعلامیه‌ای گفته است که در این نشست قرار نیست نماینده‌ی از طرف حکومت افغانستان حضور یابد. این گروه همچنان گفته است که این نشست برای مذاکره نه، بلکه برای ارائه‌ی موقف، نظریات و پالیسی اشتراک‌کنندگان برگزار می‌شود.