شنبه 24 حمل 1398

ارگ: عملیات «الفتح» طالبان، اصرار بر دوام جنگ است

ارگ ریاست‌جمهوری کشور آغاز عملیات بهاری گروه طالبان را محکوم کرده و آن‌را نشانه‌ی واضح «اصرار طالبان» بر دوام جنگ نامشروع در افغانستان دانسته است.

اطلاعات روز: ارگ ریاست‌جمهوری کشور آغاز عملیات بهاری گروه طالبان را محکوم کرده و آن‌را نشانه‌ی واضح «اصرار طالبان» بر دوام جنگ نامشروع در افغانستان دانسته است.

در یک اعلامیه‌ی ارگ که امروز (شنبه، 24 حمل) منتشر شده، همچنان گفته شده است که ادعای طالبان مبنی بر این‌که عملیات بهاری این گروه در پاسخ به اعلام عملیات جنگی از سوی حکومت افغانستان آغاز شده، نادرست است.

در اعلامیه گفته شده است که حکومت افغانستان نه تنها این‌که اعلامی در مورد آغاز عملیات جنگی نکرده است، بلکه تمام موانعی را که در مقابل صلح وجود داشت از میان برداشته و تداوم جنگ را به نفع هیچ طرفی نمی‌داند.

ارگ ریاست‌جمهوری در این اعلامیه گفته است: «عملیات طالبان در حالی اعلام می‌شود که به ابتکار و اصرار حکومت افغانستان تلاش‌ها برای پایان بخشیدن به جنگ تحمیلی در افغانستان به شدت ادامه داشته و این گروه با هیأت مذاکره‌کننده‌ی ایالات متحده امریکا مستقیماً وارد مذاکرات صلح است.»

از سویی هم، در اعلامیه‌ی ارگ به فتوای عالمان دین افغانستان و جهان اسلام در مورد جنگ افغانستان اشاره شده و گفته شده است که این عالمان به‌طور واضح جنگ افغانستان را فاقد هر نوع مشروعیت دینی و توجیه شرعی دانسته‌اند.

همچنان گفته شده است که طالبان خلاف ارزش‌های اسلامی و عنعنات افغانی به تکرار وارد حریم خصوصی مردم شده، زنان و کودکان را گروگان گرفته و از آن‌ها به‌عنوان سپر و از خانه‌های‌شان به‌حیث سنگر استفاده کرده‌اند.

ارگ ریاست‌جمهوری در ادامه خاطرنشان کرده است که نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان در مطابقت به اصل «دفاع از تمامیت ارضی و نوامیس ملی و اسلامی» کشور، از مردم و سنگرهای‌شان دفاع خواهند کرد.

ریاست‌جمهوری در این اعلامیه از رهبری گروه طالبان نیز خواسته است تا از ادامه‌ی جنگ «نامشروع و تحمیلی» دست کشیده و به دعوت بدون شرط دولت و مردم افغانستان برای مذاکرات صلح پاسخ مثبت بدهند.

این در حالی است که گروه طالبان روز جمعه (23 حمل) عملیات بهاری‌اش زیر نام «الفتح» را اعلام کرده است.

این گروه گفته که این عملیات از اول سال جاری خورشیدی به این سو در برابر «اشغال‌گران خارجی و پشتیبان‌های آنان در افغانستان» آغاز شده است.

اطلاع‌رسانی
به من اطلاع بده در صورتی که
guest
0 دیدگاه‌ها
Inline Feedbacks
View all comments