مسئولان اداره‌ی تنظیم خدمات مخابراتی (اترا) در حالی از کارکردها و دست‌آوردهای این اداره در سال گذشته‌ی خورشیدی خبر می‌دهند که شهزادگل آریوبی، وزیر مخابرات و تکنالوژی معلوماتی به تازگی این اداره را به عمل نکردن به وعده‌هایش متهم کرده است.

مسئولان اداره‌ی تنظیم خدمات مخابراتی (اترا) اعلام کردند که در سال جاری خورشیدی ۲۱ نهاد دولتی از سوی این اداره به شبکه‌ی فایبر نوری وصل و انترنت مورد نیاز و تهیه‌ی وسایل و تجهیزات تکنالوژی معلوماتی مورد نیاز آن‌ها تأمین خواهد شد. انجنیر نقیب‌الله سیلاب، معاون تخنیکی اداره‌ی تنظیم خدمات مخابراتی در ادامه‌ی برنامه‌ی «حساب‌دهی حکومت به ملت» امروز (یک‌شنبه، ۲۵ حمل) کارکردها و برنامه‌های این اداره در سال جاری را ارائه کرد. آقای سیلاب گفت که در سال جاری ۲۱ نهاد دولتی از جمله وزارت‌های صحت عامه، معارف، تحصیلات عالی، امور زنان، مالیه، شهرسازی و اراضی، زراعت، آب‌یاری و مال‌داری و اداره‌های خلاقیت و نوآوری و تکنالوژی افغانستان، اداره‌ی ملی احصاییه و معلومات، ریاست تنظیم امور کوچی‌ها، تصدی فارمسی و… از اداره‌هایی اند که به شبکه‌ی فایبر نوری وصل خواهد شد.

دست‌آوردهای اترا

معاون تخنیکی اداره‌ی تنظیم خدمات مخابراتی از ترتیب استراتژی پنج‌ساله‌ی این اداره، همکاری با اداره‌ی مستقل ارگان‌های محلی برای وصل ولسوالی‌ها به شبکه‌ی فایبر نوری، روند تدارکاتی اتصال واحدهای محلی حکومت، امضای توافق‌نامه با وزارت مالیه به‌منظور ایجاد شفافیت در مصرف فند (TDF)، توسعه‌ی شبکه‌ی خدمات نسل چهارم «۴G» در ده ولایت کشور و وصل ۳۸ دانشگاه دولتی به شبکه‌ی فایبر نوری به عنوان دست‌آوردها و کارکردهای اداره‌ی اترا در سال ۱۳۹۷ خورشیدی یاد کرد.

آقای سیلاب افزود که در حال حاضر روند تدارکات اتصال ۱۳ ولسوالی به فایبر نوری تکمیل شده و از ۴۲ ولسوالی دیگر زیر کار است. آقای سیلاب همچنان گفت که صدور سه جواز فایبر نوری، صدور یک جواز برای خدمات فایبر نوری شهری، حصول جریمه‌های وضع شده مرتبط به پایین بودن کیفیت خدمات مخابراتی از سال ۲۰۱۱ الی ۲۱۰۴ میلادی و حصول ۲۴۰ میلیون افغانی باقی‌داری فیس شماره‌های «تاب» شرکت‌های مخابراتی از دیگر کارکردهای این اداره بوده است. او علاوه کرد که قرارداد پروژه نصب و فعال‌سازی ۲۵۰ تاور در ۲۰۰ ولسوالی ۳۴ ولایت کشور به امضا رسیده که از آن‌جمله ۳۰ تاور فعال، ۱۸۰ تاور تحت کار و ۴۰ تاور دیگر نیز به دلیل مشکلات امنیتی کارش آغاز نشده است.

جمع‌آوری سیم‌کارت‌های ثبتناشده

در همین حال، سید بلال هاشمی، معاون مالی و اداری اداره‌ی اترا در این نشست گفت که این اداره تا کنون در حدود ۹۰ درصد کشور را تحت پوشش خدمات مخابراتی قرار داده و ۳۳.۳ میلیون سیم‌کارت را نیز توزیع کرده است. آقای هاشمی گفت که از مجموع سیمکارت‌های توزیع شده در حدود ۲۲ میلیون آن فعال است. او همچنان گفت که تعداد مشترکین خدمات انترنتی در کشور نیز به بیش از ده میلیون نفر می‌رسد.

معاون مالی و اداری اداره‌ی اترا در بخشی از سخنانش گفت که این اداره تا کنون بیش از ۲.۷ میلیارد دالر امریکایی را برای سرمایه‌گذاری در سکتور مخابرات در این کشور جلب کرده است. آقای هاشمی افزود که اداره‌ی اترا به همکاری مراجع حراست از قانون روند ثبت و راجستر سیم‌کارت‌ها در سراسر کشور را زیر نظارت قرار داده که در نتیجه بیش از ۲۰۰ هزار سیم‌کارت ثبت ناشده را جمع‌آوری و بالای شرکت‌ها و فروشندگان متخلف جریمه‌های نقدی پیش‌بینی شده در قانون وضع شده است.

او دلیل مشکلات در روندهای ثبت و راجستر سیم‌کارت‌ها را عدم موجودیت اسناد معتبر تثبیت هویت عنوان کرد.

به گفته‌ی آقای هاشمی، کیفیت خدمات مخابراتی در سراسر کشور ارزیابی شده و برای شرکت‌های متخلف بیش از ۲۴۰ میلیون افغانی جریمه وضع شده است. او تأکید کرد که نظارت منظم و دوام‌دار از کیفیت خدمات مخابراتی، ثبت و راجستر سیم‌کارت‌ها و فعالیت‌های غیرمجاز در بازار نیز ادامه دارد.

از سویی هم، معاون تخنیکی اداره‌ی اترا نیز گفت که دو شرکت مخابراتی که خلاف طرزالعمل سیم‌کارت‌ها را به بازار عرضه کرده‌اند، جریمه نقدی شده‌اند. آقای سیلاب گفت که شرکت مخابراتی اتصالات به پرداخت هفت میلیون افغانی و شرکت روشن نیز به پرداخت پنج میلیون افغانی جریمه نقدی شده است. به گفته‌ی او، سه شرکت دیگر مخابراتی به‌شمول «ام‌تی‌ان»، «افغان بیسیم» و «سلام» تا حدی طرزالمل را تطبیق کرده‌ اما در عین حال اخطاریه دریافت کرده‌اند.

معاون مالی و اداری اداره‌ی تنظیم خدمات مخابراتی در این برنامه گفت که در سال ۱۳۹۷ خورشیدی برای ۱۸۸ هزار نفر به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم در سکتور مخابرات زمینه‌ی کار فراهم شده است.

«۱۹ وعده از ۲۰ وعده‌ی اترا عملی نشده است»

مسئولان اداره‌ی تنظیم خدمات مخابراتی (اترا) در حالی از کارکردها و دست‌آوردهای این اداره در سال گذشته‌ی خورشیدی خبر می‌دهند که شهزادگل آریوبی، وزیر مخابرات و تکنالوژی معلوماتی به تازگی این اداره را به عمل نکردن به وعده‌هایش متهم کرده است. آقای آریوبی روز شنبه (۲۴ حمل) در یک نشست خبری در کابل هشدار داد که اگر اداره‌ی اترا تا یک ماه دیگر به ۱۹ وعده‌ای که به مردم داده است، عمل نکند، از رهبری حکومت تقاضا خواهد کرد که این اداره را زیر چتر وزارت مخابرات بیاورد.

شهزادگل آریوبی، وزیر مخابرات و تکنالوژی معلوماتی در برنامه‌ی «حساب‌دهی حکومت به ملت»

آقای آریوبی همچنان گفت اداره‌ی اترا در راستای حل مشکلات مخابراتی و انترنتی به مردم ۲۰ وعده سپرده بود که از آن‌جمله تنها یک مورد آن که رایگان ساختن شماره‌ی سمع شکایات اترا بود، عملی شده است.

وزیر مخابرات و تکنالوژی معلوماتی تأکید کرد در صورتی که اداره‌ی اترا زیر چتر وزارت مخابرات نیاید، باید تغییر مکان داده تا وظیفه، هویت و استقلالیت آن برای مردم مشخص شود.

آقای آریوبی امروز (یک‌شنبه، ۲۵ حمل) در برنامه‌ی «حساب‌دهی حکومت به ملت» نیز یک بار دیگر به گفته‌های قبلی‌اش تأکید کرد و از اداره‌ی اترا خواست که به وعده‌هایش عمل کند.

نقیب‌الله سیلاب، معاون تخنیکی اداره‌ی اترا اما در پاسخ به گفته‌های آقای آریوبی گفت که بخش زیادی از وعده‌های این اداره عملی شده و یک بخشی از آن در مراحل تدارکاتی قرار دارد.

آقای سیلاب افزود که ایجاد «تیلی میدسن» در سه شفاخانه‌ی دولتی، اتصال ۵۵ ولسوالی به فایبر نوری و تأمین انترنت و توزیع فریکونسی به‌منظور عرضه‌ی خدمات مخابراتی نسل چهارم «۴G» از طریق پروسه‌ی داوطلبی، صدور ده جواز عرضه‌ی خدمات RVA, SMS, VAS, USSD (VAS)، صدور سه جوازنامه وارد و فروش وسایل مخابراتی و… از دیگر برنامه‌های این اداره در سال جاری است.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of