دوشنبه ۲۶ حمل ۱۳۹۸

درانی: وزارت زراعت از فاجعه‌ی بزرگ بشری و مال‌داری در خشک‌سالی ۹۷ جلوگیری کرد

وزارت زراعت، آب‌یاری و مال‌داری کشور می‌گوید که این وزارت از فاجعه‌ی بزرگ بشری و مال‌داری در جریان خشک‌سالی سال گذشته‌ی خورشیدی جلوگیری کرده است.

اطلاعات روز: وزارت زراعت، آب‌یاری و مال‌داری کشور می‌گوید که این وزارت از فاجعه‌ی بزرگ بشری و مال‌داری در جریان خشک‌سالی سال گذشته‌ی خورشیدی جلوگیری کرده است.

نصیراحمد درانی، وزیر زراعت، آب‌یاری و مال‌داری که امروز (دوشنبه، ۲۶ حمل) در برنامه‌ی «حساب‌دهی حکومت به ملت» در مرکز اطلاعات و رسانه‌های حکومت صحبت می‌کرد، گفت در صورتی که خشک‌سالی ۱۳۹۷ به موقع آن مهار نمی‌شد، زیان‌های ناشی از آن حتا در فاصله‌ی زمانی ده الی پانزده سال قابل جبران نمی‌بود.

آقای درانی گفت که وزارت زراعت هر بُعد تهدید بشری و مال‌داری خشک‌سالی را با توزیع در حدود ۲۰۰ هزار تُن گندم و ۵۰ هزار تُن علوفه‌ی متراکم به مال‌داران، موفقانه مدیریت کرده است.

او افزود که ساخت ۲۳۵ شبکه‌ی آب‌یاری، آغاز امکان‌سنجی و مطالعات برای ساخت کانال‌های بزرگ، ساخت لابراتوارها، فارم‌های تحقیقی و تولیدی، ساخت هزاران هکتار باغ میوه و توسعه‌ی پسته‌زارها و جنگل‌ها، ایجاد صدها سبزخانه‌های تجارتی، احیا و حفاظت از ۳۲۰ هکتار جنگل، یک هزار ۴۶۶ هکتار چراگاه، کشت‌زار نباتات طبی، تولید ۲۰ میلیون نهال و حفاظت از ۴۶۵ هکتار کمربند سبز کابل و… بخشی از کارکردهای این وزارت در سال ۱۳۹۷ خورشیدی بوده است.

وزیر زراعت، آب‌یاری و مال‌داری با اشاره به برنامه‌های این وزارت در سال جاری خورشیدی (۱۳۹۸) نیز گفت که این وزارت ساخت ۳۴۴ شبکه‌ی آب‌یاری، تکمیل مطالعات امکان‌سنجی کانال‌های بزرگ آب‌یاری، ساخت ۵۰ قطعه‌ی آب‌یاری قطره‌ای نمایشی، آغاز کار کانال‌های پایانی بند کمال‌خان و آب‌یاری برخی زمین‌ها با انرژی آفتابی در کنر و بادغیس را در سال جاری در نظر دارد.

آقای درانی همچنان گفت که احیای شش هزار و ۵۰۰ هکتار جنگل چارمغز، ایجاد ۲۰۵ هکتار جنگل اقتصادی و محروقاتی، تولید ۶.۴ میلیون نهال جلغوزه در ولایت‌های خوست پکتیا و پکتیکا در مساحت هشت هزار هکتار، احیای دو هزار و ۱۰۰ هکتار چراگاه، حفاظت از ۲۰۰ هکتار ریگ روان و احیا و نگهداری هشت هزار و ۲۰۰ هکتار کشت‌زار هینگ و شیرین‌بویه، از پلان‌های وزارت زراعت در سال جاری در بخش حفاظت از منابع طبیعی است.

به گفته‌ی او، در بخش مال‌داری نیز قرار است چهار هزار و ۱۹۱ هکتار باغ جدید و ایجاد دو هزار و ۷۰۰ هکتار احیا شود و نیز یک هزار ۷۶۵ خشک‌کن خانه و ۱۰۳ سبزخانه‌ی تجارتی ساخته شود.

تجهیز ۱۲ لابراتوار قرنطینی، تطبیق ۶.۶ میلیون واکسین بروسلوز حیوانی، تولید ۳.۵ میلیون واکسین مختلف حیوانی، ارائه‌ی قرضه‌ی آسان به دهقان‌ها از طریق «مایکروفایننس بانک» و کمک به سرمایه‌گذاران در بخش زراعت از دیگر برنامه‌های این وزارت در سال جاری خورشیدی گفته شده است.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of