سازمان ملل خواهان توقف جنگ در ماه رمضان در افغانستان شد

اطلاعات روز: هیأت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) از آسیب‌پذیری غیرنظامیان در نتیجه‌ی افزایش خشونت‌ها در جریان ماه مبارک رمضان در این کشور ابراز نگرانی کرده است.

یوناما از طرف‌های درگیر در افغانستان خواسته است تا در جریان ماه مبارک رمضان جنگ را متوقف و مسئولیت‌شان در راستای حفاظت از غیرنظامیان را ادا کنند.

در اعلامیه‌ی یوناما که امروز (دوشنبه، 23 ثور) منتشتر شده، در آن به حمله‌ی طالبان بر دفتر موسسه‌ی «کونترپارت» در کابل اشاره شده و گفته شده است که در این حمله شش غیرنظامی کشته و 28 نفر دیگر زخمی شدند.

در اعلامیه به نقل از تدامیچی یاماموتو، نماینده‌ی خاص سرمنشی سازمان ملل متحد برای افغانستان آمده است: «قطعا، هیچ توجیه‌ای برای راه‌اندازی حملات عمدی و بدون تفکیک در برابر غیرنظامیان وجود ندارد.»

در اعلامیه به حمله‌ی طالبان بر فرماندهی پولیس ولایت بغلان نیز اشاره شده و گفته شده است که در این حمله غیرنظامیان شامل زنان و کودکان کشته و زخمی شدند.

یوناما همچنان افزوده است که ادعای تلفات غیرنظامیان ناشی از حملات هوایی از سوی نیروهای خارجی در ولایت‌های فراه و نیمروز را بررسی می‌کند.

خواست سازمان ملل متحد از طرف‌های درگیر برای توقف جنگ در حالی صورت گرفته است که عبدالله عبدالله، ریسی اجرایی کشور امروز (دوشنبه، 23 ثور) در نشست شورای وزیران گفته است که گروه طالبان هنوز با آتش‌بس موافقه نکرده و بر ادامه‌ی جنگ اصرار دارد.