دوشنبه ۲۳ ثور ۱۳۹۸

دادستانی کل پرونده‌ها‌ی اعضای پیشین کمیسیون‌های انتخاباتی را به دادگاه فرستاد

دادستانی کل کشور امروز (دوشنبه، ۲۳ ثور) پرونده‌ها‌ی داوزده عضو پیشین کمیسیون‌های انتخاباتی و رییسان دبیرخانه و تکنالوژی معلوماتی کمیسیون مستقل انتخابات را به دادگاه فرستاده است. این افراد به سوءاستفاده از صلاحیت‌های وظیفوی متهم‌اند.

اطلاعات روز: دادستانی کل کشور امروز (دوشنبه، ۲۳ ثور) پرونده‌ها‌ی داوزده عضو پیشین کمیسیون‌های انتخاباتی و رییسان دبیرخانه و تکنالوژی معلوماتی کمیسیون مستقل انتخابات را به دادگاه فرستاده است. این افراد به سوءاستفاده از صلاحیت‌های وظیفوی متهم‌اند.

جمشید رسولی، سخن‌گوی دادستانی کل به روزنامه اطلاعات روز گفت که تحقیقات این پرونده‌ها از سوی این اداره در دو بخش بررسی شکایت‌های درج‌شده از روند انتخابات در دادستانی و قضایای مطرح‌شده از سوی ارگان‌های کشفی و امنیتی به دادستانی علیه این افراد، تکمیل شده است.

آقای رسولی افزود: «پس از تکمیل‌شدن این پرونده‌ها، اتهامات نسبت به این مقام‌های پیشین کمیسیون‌های انتخاباتی کشور ثابت دانسته شده و از دادگاه برای آنان درخواست مجازات شده است.»

به گفته‌ی او، دوازده عضو پیشین کمیسیون‌های انتخاباتی در پیوند به قضیه‌های مربوط به حوزه‌های انتخاباتی ولایت کنر در شرق و ولایت بدخشان در شمال – شرق کشور کسب مسئولیت کرده‌اند.

همچنان سخن‌گوی دادستانی کل کشور  گفت که رییسان پیشین دبیرخانه و تکنالوژی و معلوماتی کمیسیون مستقل انتخابات نیز در پیوند به اتهام کم‌کردن و اضافه‌کردن آرا و تزویر اوراق در این دو حوزه‌ی انتخاباتی کسب الزامیت کرده است.

او با اشاره به حوزه‌ی انتخاباتی کنر تصریح کرد که در رابطه به شکایت‌ها و قضیه‌های انتخاباتی در این ولایت هفت کمیشنر پیشین کمیسیون انتخابات و سه کمیشنر پیشین کمیسیون شکایات انتخاباتی از سوی دادستانی متهم شناخته شده‌اند.

هم‌چنان به گفته‌ی آقای رسولی، اتهامات وارده بر همه‌ی دوازده عضو پیشین کمیسیون انتخاباتی در پیوند به شکایات و قضایای انتخاباتی حوزه‌ی بدخشان از سوی دادستانی وارد دانسته شده است.

دادستانی کل کشور در حالی از تحویل پرونده‌ها‌ی دوازده عضو متهم پیشین کمیسیون‌های انتخاباتی به دادگاه خبر می‌دهد که این اداره حدود دو ماه پیش (۱ حوت) اعلام کرد که تحقیق در مورد اتهام این افراد از سوی یک هیأت عالی‌رتبه‌ی دادستانی آغاز شده است.

ارگ ریاست‌جمهوری کشور یک هفته‌ پیش از آن (۲۳ دلو) در فرمانی اعلام کرده بود که براساس قانون جدید انتخابات، دوازده عضو کمیسیون‌های انتخاباتی به‌شمول رییسان آنان برکنار شده‌اند. به دنبال آن دادستانی کل این افراد را به دلیل سوء‌استفاده از صلاحیت‌های وظیفوی ممنوع‌الخروج اعلام کرد.

پس از آن این دادستانی به تاریخ ۲۱ حوت اعلام کرد که پنج عضو پیشین عملیاتی کمیسیون مستقل انتخابات نیز از سوی این دادستانی ممنوع‌الخروج شده‌اند.

احمدشاه زمان‌زی، رییس پیشین دبیرخانه‌ی کمیسیون مستقل انتخابات، اول‌الرحمان رودوال، رییس پیشین امور عملیاتی، عبدالعزیز صمیم، معاون امور عملیاتی، سیدابراهیم سادات، رییس تکنالوژی معلوماتی و زمری قلم‌یار، رییس عملیات ساحوی این کمیسیون از جمله‌ی این افراد بودند.

دادستانی کل کشور پس از اعلام ممنوع‌الخروجی این افراد گفته بود که این تصمیم پس از تحقیق از شماری از مقامات پیشین کمیسیون‌های انتخاباتی گرفته است.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of