آقای اتمر در یک پیام ویدیویی گفته است که آنان بعد از ظهر امروز (سه‌شنبه) با نمایندگان گروه طالبان در مورد موضوعات مرتبط به صلح صحبت می‌کنند. آقای اتمر در این پیام ویدیویی همچنان گفته است که آغاز جدی مذاکرات بین‌الافغانی یکی از موضوعات مورد بحث دو طرف خواهد بود و در صورت «امکان» در مورد آتش‌بس همه‌شمول نیز صحبت‌هایی داشته باشند.

همزمان با صدمین سالگرد تأسیس روابط دیپلماتیک میان افغانستان و روسیه، مسکو از دومین نشست میان رهبران و شخصیت‌های سیاسی افغانستان و نمایندگان گروه طالبان میزبانی می‌کند. نشست میان شخصیت‌های سیاسی افغانستان و نمایندگان طالبان امروز (سه‌شنبه، ۷ جوزا) در حاشیه‌ی نشست تجلیل از صد سالگی روابط کابل – مسکو آغاز شده و برای فردا چهارشنبه نیز ادامه خواهد داشت.

حامد کرزی، محمد حنیف اتمر، محمد محقق، محمد کریم خلیلی، عطامحمد نور، فوزیه کوفی، ضرار احمد مقبل، حضرت عمر زاخیلوال، رنگین دادفر اسپنتا، زلمی رسول و … از چهره‌های سیاسی افغانستان‌اند که در این نشست حضور داشتند. در کنار آن، لطیف بهاند، سفیر افغانستان در مسکو نیز در این نشست حضور داشت و بیانیه‌ی صلاح‌الدین ربانی، سرپرست وزارت خارجه را به خوانش گرفت.

از سویی هم، یک هیأت ۱۴ نفری گروه طالبان به رهبری ملا عبدالغنی برادر، معاون سیاسی طالبان و رییس دفتر سیاسی این گروه در قطر در این نشست حضور داشتند. دومین نشست میان شخصیت‌های سیاسی افغانستان و گروه طالبان از این نظر که ملا برادر در آن حضور دارد، با اهمیت خوانده شده است.

حامد کرزی، رییس‌جمهوری پیشین کشور در آغاز نشست صد سالگی روابط کابل – مسکو گفت که داشتن روابط وسیع و همه‌جانبه با فدراسیون روسیه و حضور فعال این کشور در صحنه‌ی بین‌المللی از دید مردم افغانستان دارای اهمیت خاصی است. آقای کرزی گفت که این روابط به ضرر هیچ کشوری به‌شمول کشورهای همسایه نیست. او تأکید کرد که افغانستان می‌خواهد با همه کشورهای جهان به‌ویژه کشورهای همسایه یک رابطه‌ی متوازن و مبتنی بر دوستی داشته باشد.

حامد کرزی، رییس‌جمهوری پیشین افغانستان در نشست تجلیل از صد سالگی روابط دیپلماتیک کابل – مسکو

آقای کرزی در بخشی از سخنانش افزود که تلاش‌های مردم افغانستان برای تحقق صلح و ثبات در این کشور موجب خواهد شد تا هیچ کشوری به‌شمول کشورهای همسایه در معرض هیچ تهدیدی از خاک افغانستان قرار نگیرد.

«آتش‌بس» و «مذاکرات بین‌الافغانی»

شماری از چهره‌های سیاسی کشور در این نشست خواستار قطع جنگ شدند و از گروه طالبان  و حکومت افغانستان خواستند که با آغاز عید سعید فطر در کشور آتش‌بس اعلام کرده و برای تأمین صلح گام‌های عملی بردارند. خواست اعلام آتش‌بس از سوی آنان در حالی مطرح می‌شود که گروه طالبان پیش از این هرگونه خواست‌ها از سوی حکومت و مردم برای اعلام آتش‌بس را رد کرده است. اخیرا حکومت افغانستان لویه‌جرگه‌ی مشورتی صلح را برگزار کرد که در قطع‌نامه‌ی پایانی آن بیش‌تر از هر چیزی، روی آتش‌بش سرتاسری و همه‌جانبه تأکید شده بود. پس از آن، رییس‌جمهور اشرف غنی نیز اعلام کرد، در صورتی که گروه طالبان به اعلام آتش‌بس آمادگی نشان دهد، او نیز روی آن فکر خواهد کرد. با این همه، به نظر می‌رسد که گروه طالبان تمایلی بر اعلام آتش‌بس ندارد. در نشست امروز نیز شیرمحمد عباس استانکزی، عضو ارشد هیأت طالبان در گفت‌وگو با خبرنگاران گفته است که در حضور نیروهای خارجی آتش‌بس «غیرممکن» است.

در کنار آتش‌بس، شماری دیگر از چهره‌های سیاسی افغانستان در این نشست به آغاز مذاکرات بین‌الافغانی تأکید کرده و از کشورهای روسیه، امریکا، چین و دیگر کشورهای منطقه نیز خواستند که از آغاز جدی مذاکرات بین‌الافغانی حمایت کنند تا به موفقیت بینجامد.

رییس‌جمهوری پیشین کشور در این نشست همچنان گفت: «ما مردم افغانستان از تلاش‌های روسیه در راستای برگزاری مذاکرات بین الافغانی و تأمین صلح در کشور ما استقبال می‌کنیم. افغانستان خواهان آن است که روسیه به‌طور مستقل و به همکاری امریکا، چین و … در صف اول این تلاش‌ها حضور داشته باشد.»

محمدحنیف اتمر نیز گفت: «امیدوار هستیم آغاز جدی مذاکرات بین‌الافغانی و حمایت دولت روسیه، امریکا، چین و سایر کشورهای منطقه به موفقیت بینجامد.»

محمدکریم خلیلی، رییس شورای عالی صلح افغانستان نیز در این نشست حضور داشت. او با اشاره به آغاز مذاکرات بین‌الافغانی، همچنان گفت: «صلح زمانی تحقق پیدا می‌کند که مذاکرات بین‌الافغانی به‌منظور صلح واقعی باشد، نه صرف به‌خاطر جلسه.»

محمدکریم خلیلی، رییس شورای عالی صلح افغانستان در نشست صد سالگی روابط دیپلماتیک کابل – مسکو

آقای خلیلی همچنان گفت که تمام مردم افغانستان خواستار پایان جنگ و استقرار صلح‌اند. به گفته‌ی او: «همه‌ی مردم افغانستان؛ زن و مرد و پیر و جوان و عالمان و روشن‌فکران تقاضای‌شان این است که جنگ پایان یابد و صلح استقرار یابد. روزانه حدود ۱۰۰ نفر در افغانستان از دو طرف (طالبان و نیروهای امنیتی) بر زمین می‌افتند. ما بزرگ‌ترین سرمایه‌ی یک کشور که جوانان آن است، ما ده‌ها جوان را به خاک دفن می‌کنیم.»

محمد محقق نیز بر قطع جنگ و خونریزی تأکید کرد و گفت: «امیدوارم این نشست فرصتی باشد که زبان همدیگر را بفهمیم. هیچ کس در افغانستان بالادستی خارجی را نمی‌خواهد.»

عطامحمد نور نیز گفته است: «ما خواهان تأمین روابط خوب با دوستان و برادران تحریک طالبان هستیم. ما انتظار صلح واقعی را از ایشان داریم.»

از سویی هم، آقای اتمر در یک پیام ویدیویی گفته است که آنان بعد از ظهر امروز (سه‌شنبه) با نمایندگان گروه طالبان در مورد موضوعات مرتبط به صلح صحبت می‌کنند. آقای اتمر در این پیام ویدیویی همچنان گفته است که آغاز جدی مذاکرات بین‌الافغانی یکی از موضوعات مورد بحث دو طرف خواهد بود و در صورت «امکان» در مورد آتش‌بس همه‌شمول نیز صحبت‌هایی داشته باشند. او ابراز امیدواری کرده است که دو طرف بتوانند در این مورد به نتیجه برسند.

فوزیه کوفی، عضو پیشین مجلس نمایندگان نیز پیش از آغاز نشست میان چهره‌های سیاسی و نمایندگان گروه طالبان در صفحه‌ی توئیتر خود نوشته است: «در گفتگوهای این بار میان هیأت افغانستان و طالبان روی مسایل و خواست‌های مردم به شکل جدی باید صحبت شود. جمهوریت، نظامی‌ که مردم بر سرنوشت سیاسی خود تصمیم گیرنده باشند، تامین و حفظ حقوق برابر شهروندان به ویژه زنان و آتش‌بس از اولویت‌های ما در این دور گفتگوها خواهد بود.»

«طالبان صلح می‌خواهند»

ملا عبدالغنی برادر، معاون سیاسی طالبان و رییس دفتر سیاسی این گروه در قطر نیز در یک سخنرانی کوتاه در این نشست گفت که گروه طالبان صلح می‌خواهند اما پیش از آن باید موانع بر سر راه صلح برداشته شود. آقای برادر گفت که افغانستان «اشغال» شده است. او گفت که برای رسیدن به صلح باید «اشغال» به پایان برسد.

ملا برادر، رییس دفتر سیاسی طالبان در قطر در نشست صد سالگی روابط دیپلماتیک کابل – مسکو

در همین حال، شیرمحمد عباس استانکزی در حاشیه‌ی این نشست با خبرنگاران در مورد روند صلح افغانستان گفت‌وگو کرد. آقای استانکزی گفت: «ما آماده‌ی گفت‌وگوهای بین‌الافغانی هستیم.» او همچنان گفت که با حکومت افغانستان به این دلیل که «اختیارات» ندارند و دچار «اختلافات» است، گفت‌وگو نمی‌کنند.

اولین نشست چهره‌های سیاسی افغانستان و طالبان

اولین نشست چهره‌های سیاسی افغانستان و نمایندگان گروه طالبان در ماه دلو سال گذشته‌ی خورشیدی در مسکو برگزار شد. این نشست با حضور بیش از ۴۰ تن از چهره‌های سیاسی و احزاب جهادی کشور و نمایندگان طالبان برای دو روز برگزار شده بود. در این نشست هیچ نماینده‌ای از حکومت افغانستان و شورای عالی صلح شرکت نداشت.

اشتراک‌کنندگان این نشست بر ادامه‌ی گفت‌وگوهای بین‌الافغانی توافق کرده و اعلام کرده بودند که جلسه‌ی بعدی این نشست باید در دوحه‌ی قطر برگزار شود. از سویی هم، قرار بود گفت‌وگوی بین‌الافغانی به تاریخ ۳۱ حمل سال جاری در قطر با حضور نمایندگان حکومت افغانستان برگزار شود، اما این نشست به دلیل اختلاف‌نظر روی فهرست اشتراک‌کنندگان لغو شد.

ابوذر ملک‌نژاد ابوذر ملک‌نژادخبرنگار و گزارشگر

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of