خلیلزاد: گفت‌وگوهای صلح افغانستان وارد مرحله‌ی جدید می‌شود

اطلاعات روز: زلمی‌ خلیلزاد، نماینده‌ی ویژه‌ی وزارت خارجه‌ی امریکا برای صلح افغانستان شام دیروز (یک‌شنبه، ۱۹ جوزا) در دیدار با محمداشرف غنی، رییس‌جمهوری کشور گفته است که گفت‌وگوهای صلح افغانستان وارد مرحله‌ی تازه می‌شود.

آقای خلیلزاد در رشته‌تویتی گفته است که این مرحله‌ از تلاش‌ها برای صلح، مرحله‌ای است که افغان‌ها در آن بیش‌تر از هر زمان دیگری شامل خواهند بود.

او همچنان افزوده است که دو طرف در این دیدار توافق کرده‌اند که آمادگی‌ها برای آغاز گفت‌وگوهای بین‌الافغانی در حال حاضر مهم و ضروری می‌باشد.

از سویی هم، سفارت امریکا در کابل با نشر اعلامیه‌ای گفته است درحالی‌که مذاکرات صلح به یک مرحله‌ی حساس رسیده است، شمولیت بیش‌تر افغان‌ها در سراسر کشور در مورد چگونگی دست‌یابی به یک توافق سیاسی که صلح پایدار را به ارمغان بیاورد، بسیار مهم است.

در همین حال ارگ ریاست‌جمهوری نیز با نشر اعلامیه‌ای گفته است که صحبت‌های آقای خلیلزاد و رییس‌جمهور غنی در این دیدار بر آغاز گفت‌وگوهای بین‌الافغانی متمرکز بوده و برای آغاز هر چه زودتر آن ابراز امیدواری کرده‌اند.

در اعلامیه آمده است که آقای خلیلزاد در این دیدار در مورد سفرهایش به پاکستان و اروپا به منظور تلاش‌های صلح افغانستان به آقای غنی معلومات داده است.

همچنان ارگ ریاست‌جمهوری افزوده است که نماینده‌ی ویژه‌ی وزارت خارجه‌ی امریکا برای صلح افغانستان جزئیاتی از پلان‌های آینده‌اش را با رییس‌جمهوری کشور شریک کرده است.

از سویی هم در اعلامیه‌ی ارگ گفته شده است که دو طرف از نقش آلمان در این دیدار نیز ابراز خرسندی کرده‌اند.

پیش‌تر وزارت خارجه‌ی امریکا همزمان با آغاز هشتمین سفر آقای خلیلزاد برای تسهیل گفت‌وگوهای صلح افغانستان در تاریخ ۱۰ جوزا، اعلام کرده بود که نماینده‌ی ویژه‌‌ی این وزارت برای صلح افغانستان در افغانستان با رهبران حکومت وحدت ملی، چهره‌های سیاسی، نمایندگان جامعه‌ی مدنی و گروه‌های حامی حقوق زنان دیدار و در مورد صلح مشورت خواهد کرد.

این وزارت گفته بود که آقای خلیلزاد در جریان این سفرش که تا ۲۸ جوزا ادامه می‌یابد، علاوه بر افغانستان به کشورهای بلژیک، آلمان، پاکستان، قطر، امارات متحده‌ی عربی و افغانستان سفر می‌کند.

این وزارت همچنان گفته بود که آقای خلیلزاد در افغانستان و قطر تلاش می‌کند تا طرف‌های افغانی را برای آغاز گفت‌وگوهای بین‌الافغانی تشویق کند.

همچنان وزارت خارجه‌ی امریکا هدف از سفر آقای خلیلزاد به سایر کشورها را جلب حمایت بین‌المللی برای گفت‌وگوهای صلح افغانستان خوانده است.