چهارشنبه ۲۲ جوزا ۱۳۹۸

عبدالله: گروه طالبان به فکر تسلط دوباره بر افغانستان است

آقای عبدالله که امروز (چهارشنبه، ۲۲ جوزا) در مراسمی به مناسب «روز جهانی مادر» در کابل صحبت می‌کرد، افزود که این گروه مانع اصلی برای تحقق صلح در افغانستان است و با بهانه‌های «نامعقول» تلاش بر ادامه‌ی جنگ دارد.

اطلاعات روز: عبدالله عبدالله، رییس اجرایی کشور می‌گوید که گروه طالبان هنوز هم فکر می‌کند که با پایان مأموریت نیروهای خارجی در افغانستان می‌تواند کشور را دوباره تحت تسلط خود قرار دهد.

آقای عبدالله که امروز (چهارشنبه، ۲۲ جوزا) در مراسمی به مناسب «روز جهانی مادر» در کابل صحبت می‌کرد، افزود که این گروه مانع اصلی برای تحقق صلح در افغانستان است و با بهانه‌های «نامعقول» تلاش بر ادامه‌ی جنگ دارد.

او تأکید کرد که طالبان با وجود این‌که زمینه‌ی صلح در افغانستان مساعد شده است، با حمایت سایر گروه‌های تروریستی در برابر آن «لجاجت» می‌کنند.

از سویی هم، رییس اجرایی کشور گفت که صلح در کشور از اولیت‌های مردم افغانستان و جامعه‌ی جهانی می‌باشد و نمی‌گذارد که افغانستان دوباره به یک «جهنم تاریک» تبدیل شده و به روزهای تاریک گذشته برگردد.

به گفته‌ی او، تصمیم‌گیرنده‌ی اصلی آینده‌ی کشور مردم افغانستان می‌باشد.

آقای عبدالله از طالبان خواست که به تصمیم و انتخابات مردم افغانستان احترام بگذارند و برای «نظریات و افکارشان» جنگ نه، بلکه مبارزه‌ی سیاسی کنند.

همچنان او در این نشست از مردم و چهره‌های سیاسی کشور خواست که در مورد صلح صدای‌شان را واحد کنند و از همکاران بین‌المللی افغانستان نیز خواست که تلاش‌های‌شان را برای صلح افغانستان هماهنگ کنند.

او تأکید کرد که صداهای متفرق در مورد صلح، بهانه‌ی «اضافی» به دست گروه طالبان می‌دهد.

آقای عبدالله این گفته‌ها را درحالی مطرح می‌کند که زلمی خلیل‌زاد، نماینده‌ی ویژه‌ی وزارت خارجه‌ی امریکا برای صلح افغانستان در جریان هشتمین دور از سفرهایش در مورد تسهیل روند صلح افغانستان، روز یک‌شنبه (۱۹ جوزا) به کابل آمد.

آقای خلیل‌زاد در جریان این سفرش با محمداشرف غنی، رییس‌جمهوری کشور گفته بود که صلح افغانستان وارد مرحله‌ی تازه می‌شود و در این مرحله از تلاش‌ها برای صلح، افغان‌ها در آن بیش‌تر از هر زمان دیگری شامل خواهند بود.

او همچنان گفته بود که دو طرف در این دیدار توافق کرده‌اند که آمادگی‌ها برای آغاز گفت‌وگوهای بین‌الافغانی در حال حاضر مهم و ضروری است.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of