این حمله‌ی طالبان در کابل هم‌زمان با هفتمین دور مذاکرات صلح کشور میان هیأت زلمی خلیل‌زاد، نماینده‌ی ویژه‌ی وزارت خارجه‌ی امریکا برای صلح افغانستان با نمایندگان طالبان در قطر صورت گرفته است؛ مذاکراتی که انتظار می‌رود دو طرف به توافقاتی در مورد خروج نیروهای امریکایی از افغانستان و تضمین‌ برای مبارزه علیه تروریسم، گفت‌وگوهای بین‌الافغانی و آتش‌بس همه‌جانبه به توافقاتی دست یابند.

حوالی ساعت ۹ صبح دیروز (دوشنبه، ۱۰ سرطان) انفجار مهیبی بخش‌هایی از کابل را لرزاند؛ انفجاری که با استفاده از یک موتر بمب‌گذاری‌شده در منطقه‌ی محافظت‌شده‌ی «گلبهار تاور» در حوزه‌ی شانزدهم پولیس صورت گرفت. همزمان با این انفجار پنج مهاجم نیز وارد یک ساختمان نیمه‌کاره شدند.

وزارت امور داخله‌ی کشور پس از هفت‌ونیم ساعت اعلام کرد که حمله‌ی این مهاجمان با کشته‌شدن هر پنج مهاجم پایان یافته است. در نتیجه‌ی این رویداد دست‌کم، شش نفر کشته و ۸۴ نفر دیگر نیز زخمی شده‌اند که در جمع کشته‌شدگان این رویداد، یک کودک و دو سرباز ویژه‌ی پولیس نیز شامل می‌باشند.

ساعاتی پس از وقوع این حمله، گروه طالبان مسئولیت آن را بر عهده گرفت. این گروه با نشر اعلامیه‌ای گفته است که در نخست برای دورکردن «موانع» در ورودی ساختمان ریاست لوژستیک و انجینری وزارت دفاع ملی، مهاجمان این گروه یک موتر بمب‌گذاری‌شده را منفجر و سپس وارد این ساختمان شده‌اند. در اعلامیه همچنان ادعا شده است که در این رویداد ساختمان ریاست لوژستیک وزارت دفاع آسیب «جدی» دیده و شماری از «افسران» ارتش نیز در این رویداد کشته شده‌اند.

در اعلامیه‌ی طالبان همچنان آمده است که در این حمله پنج مهاجم شرکت داشتند و حمله با شناخت از ساحه و سنجش نیروهای محافظتی دولتی در این ساختمان لوژستیک وزارت دفاع ملی به هدف از بین‌بردن این مرکز انجام شده است.

نصرت رحیمی، سخن‌گوی وزارت داخله اما می‌گوید که مهاجمان گروه طالبان نخست یک موتر بمب‌گذاری‌شده را در نزدیکی ساختمان گلبهار تاور انفجار می‌دهند و سپس وارد یک ساختمان نیمه‌کاره در این ساحه می‌شوند که از همان ساختمان اقدام به تیراندازی «علیه غیرنظامیان» می‌کنند.

او گفته است که در حمله‌ی دیروز شش مهاجم شرکت داشتند که یکی از این مهاجمان در انفجار موتربمب کشته و پنج تن دیگرشان در درگیری با نیروهای امنیتی کشته شدند.

در این ساحه، ساختمان بعضی از ادارات دولتی از جمله، ریاست لوژستیک و انجینری وزارت دفاع ملی، استادیوم فدراسیون فوتبال و شورای کریکت کشور موقعیت دارد.

تلفات

سخن‌گوی وزارت داخله‌ی کشور می‌گوید که در نتیجه‌ی حمله‌ی دیروز گروه طالبان در ساحه‌ی گلبهار تاور، چهار غیرنظامی و دو سرباز ویژه‌ی پولیس کشته و ۸۴ غیرنظامی دیگر نیز زخمی شده‌اند.

از سوی هم وحیدالله مایار، سخن‌گوی وزارت صحت عامه‌ی افغانستان می‌گوید که در جریان این رویداد، یک نفر کشته و ۱۱۶ نفر دیگر زخمی شده‌اند. او در رشته‌تویتی گفته است که ۲۶ طفل و شش خانم نیز شامل زخمیان این رویداد می‌باشند.

در همین حال، فردوس فرامرز، سخن‌گوی فرماندهی پولیس کابل به روزنامه اطلاعات روز می‌گوید که قربانیان این حمله‌ی طالبان همه غیرنظامی‌اند که شامل کارکنان رسانه‌ای، کارکنان خدمات ملکی دولت، دانش‌آموزان مکاتب و افراد عادی می‌شوند.

طالبان با تأیید آسیب‌دیدن غیرنظامیان در این حمله گفته است که هدف این گروه غیرنظامیان نبوده، بلکه آنان در نتیجه‌ی شدت انفجار آسیب دیده‌اند.

هفت کارمند رسانه‌ای شبکه‌ی تلویزیون خصوصی شمشاد در نتیجه‌ی انفجار موتربمب‌گذاری‌شده نیز زخمی شده‌اند. به گفته‌ی عابد احساس، مسئول خبر این شبکه‌ی تلویزیونی، یک محافظ این شبکه‌ی تلویزیونی نیز در درگیری‌ها در این حمله‌ی طالبان کشته شده است.

شفیع شاداب، سخن‌گوی فدراسیون فوتبال افغانستان نیز به روزنامه اطلاعات روز گفت که در نتیجه‌ی انفجار موتر بمب‌گذاری‌شده‌ی طالبان، ۱۴ کارمند این فدراسیون، به‌شمول یوسف کارگر، سرپرست آن زخمی شده‌اند. او تأکید کرد که این افراد از اثر شکستن شیشه‌های ساختمان فدراسیون فوتبال زخم برداشته‌اند.

در حمله‌ی طالبان در حوزه‌ی شانزدهم امنیتی، دست‌کم ۵۱ دانش‌آموز زخمی شده‌اند.
در حمله‌ی طالبان در حوزه‌ی شانزدهم امنیتی، دست‌کم ۵۱ دانش‌آموز زخمی شده‌اند.

همچنان نوریه نزهت، سخن‌گوی وزارت معارف کشور می‌گوید که ۵۱ دانش‌آموز در جریان در حمله‌ی طالبان در حوزه‌ی شانزدهم امنیتی شهر کابل، زخمی شده‌اند. به گفته‌ی او، ۵۰ نفر از این دانش‌آموزان از مکتب خصوصی «عزیر نمبر ۲» می‌باشند و یک نفر دیگر آنان نیز از مکتب «ستاره» است که همه در نتیجه‌ی شکستن شیشه‌ها زخمی شده‌اند. همچنان در جریان این حمله، مکاتب «نازو انا»، «لامعه‌ی شهید»، «ستاره»، «رنا» و «مقام» نیز به صورت قسمی تخریب شده است.

از سویی هم سخن‌گوی وزارت داخله می‌افزاید که در جریان حمله‌ی طالبان در ساحه‌ی گلبهار تاور، ۲۱۰ غیرنظامی که در درگیری‌ها گیر مانده بودند، نجات داده شده‌اند.

او در همین حال علاوه کرد که نیروهای پولیس یک نفر را نیز به ظن ارتباط با این مهاجمان از ساحه‌ی حمله بازداشت کرده‌اند.

همچنان شماری از خبرنگاران به نقل از منابع‌شان گزارش داده‌اند که در نتیجه‌ی این حمله‌ی طالبان، دست‌کم ۴۰ نفر کشته شده‌اند. بلال سروری، خبرنگار آزاد در صفحه‌ی تویترش به نقل از منابع امنیتی نوشته است که ۲۶ سرباز ارتش، سه سرباز پولیس ملی و یک سرباز ویژه‌ی پولیس و یک ملکی شامل این کشته‌شدگان اند.

واکنش‌ها

ریاست‌جمهوری، ریاست اجرایی، کمیسیون مستقل حقوق بشر کشور، سفارت امریکا و دفتر نمانیدگی سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) در کابل تا کنون در مورد این حمله‌ی طالبان واکنش نشان داده و آن را محکوم کرده‌اند.

صدیق صدیقی، سخن‌گوی ریاست‌جمهوری کشور دیروز در یک نشست خبری، این حمله را «نیت بد و شوم در تداوم جنگ و کشتار غیرنظامیان» از سوی طالبان عنوان کرد. او افزود که این تلاش‌های طالبان برای رسیدن به اهداف‌شان راه به جایی نمی‌برد.

عبدالله عبدالله، رییس اجرایی کشور با محکومیت این حمله‌ی طالبان نیز گفته است که این حمله نمایان‌گر طبیعت «جنایت‌کارانه»ی این گروه می‌باشد. آقای عبدالله در صفحه‌ی رسمی تویتر خود نوشته است که این‌گونه حملات «ما را از تعقیب و مجازات این خطاکاران باز نخواهد داشت.»

هم‌چنان کمیسیون مستقل حقوق بشر با نشر اعلامیه‌ای، این حمله را نقض صریح حقوق بشر، میثاق‌های بین‌المللی حقوق بشر، حقوق بشر دوستانه‌ی بین‌المللی، قوانین نافذه‌ی کشور و احکام دین مقدس اسلام خوانده است.

سفارت امریکا در کابل نیز این حمله را «وحشیانه» توصیف کرده است. همچنان دفتر نمایندگی سازمان ملل متحد در افغانستان نیز با نشر اعلامیه‌ای این حمله طالبان را محکوم کرده، گفته است که از این حمله به دلیل کشته و زخمی‌شدن غیرنظامیان وحشت‌زده شده است. یوناما از طالبان خواسته است که از حمله در ساحاتی که نظامی و غیرنظامی از هم تفکیک نمی‌شود، خودداری کند.

هفتمین دور مذاکرات صلح

این حمله‌ی طالبان در کابل هم‌زمان با هفتمین دور مذاکرات صلح کشور میان هیأت زلمی خلیل‌زاد، نماینده‌ی ویژه‌ی وزارت خارجه‌ی امریکا برای صلح افغانستان با نمایندگان طالبان در قطر صورت گرفته است؛ مذاکراتی که انتظار می‌رود دو طرف به توافقاتی در مورد خروج نیروهای امریکایی از افغانستان و تضمین‌ برای مبارزه علیه تروریسم، گفت‌وگوهای بین‌الافغانی و آتش‌بس همه‌جانبه به توافقاتی دست یابند.

پیش‌تر مایک پمپئو، وزیر خارجه‌ی امریکا در ۴ سرطان در یک سفر از قبل اعلام‌نشده به کابل نیز گفته بود که گفت‌وگوهای کشورش با طالبان پیشرفت‌های خوبی داشته و انتظار می‌رود توافق با طالبان بر سر این مسأله که دیگر از افغانستان برای اهداف تروریستی استفاده نشود، به‌زودی نهایی شود.

او همچنان ابراز امیدواری کرده بود که توافق صلح با طالبان پیش از برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری ماه میزان امسال صورت گیرد.

با این حال، سخن‌گوی ریاست‌جمهوری کشور با اشاره به حمله‌ی دیروز گروه طالبان در کابل می‌گوید که این گروه با راه‌اندازی چنین حملاتی، ثابت می‌کند که «اعتنایی به صلح ندارد». او اما تأکید می‌کند که طرف حکومت از تمامی امکانات برای کامیابی صلح و ختم جنگ تلاش خواهد کرد.

همچنان در اعلامیه‌ای که ریاست‌جمهوری کشور در واکنش به حمله‌ی دیروز طالبان به نشر رسانده، آمده است که رییس‌جمهوری کشور در جریان سفر اخیرش به پاکستان با تأکید بر تأمین صلح و ختم جنگ در کشور، خاطرنشان کرده که از رابطه‌ی درونی پاکستان با طالبان در راستای تأمین صلح در افغانستان استفاده شود.

مشترک شدن
اطلاع رسانی
guest
0 دیدگاه‌ها
Inline Feedbacks
View all comments