جمعه 21 سرطان 1398

خلیل‌زاد: امریکا می‌خواهد از خود یک میراث مثبت در افغانستان به جا بگذارد

زلمی خلیل‌زاد، نماینده‌ی ویژه‌ی وزارت خارجه‌ی امریکا برای صلح افغانستان گفته است که امریکا در تلاش رهایی و گریز از جنگ افغانستان نیست، بلکه می‌خواهد یک میراث مثبت از خود در افغانستان به جا بگذارد.

اطلاعات روز: زلمی خلیل‌زاد، نماینده‌ی ویژه‌ی وزارت خارجه‌ی امریکا برای صلح افغانستان گفته است که امریکا در تلاش رهایی و گریز از جنگ افغانستان نیست، بلکه می‌خواهد یک میراث مثبت از خود در افغانستان به جا بگذارد.

آقای خلیل‌زاد اخیرا در مصاحبه با انستیتوت «جورج تاون» گفته است که کشورش می‌خواهد به جنگ افغانستان از راه گفت‌وگو و مذاکره پایان دهد.

او تأکید کرده است که امریکا به‌دنبال توافق خروج از افغانستان نیست، بلکه می‌خواهد یک توافق صلح به‌دست بیاید؛ صلحی که در نتیجه‌ی آن امریکا بتواند به رابطه‌ی درازمدتش با افغانستان ادامه دهد.

آقای خلیل‌زاد گفته است: «ما می‌خواهیم از خود یک میراث مثبت در این جا [افغانستان] به جا بگذاریم. ما نمی‌خواهیم رهایی یابیم و فرار کنیم. ما در تلاش توافق برای خروج نیستیم، بلکه می‌خواهیم یک توافق صلح به‌دست آید و ما با افغانستان یک رابطه‌ی درازمدت و همکااری را می‌خواهیم.»

این اظهارات از سوی خلیل‌زاد در حالی مطرح می‌شود که گروه طالبان به خروج نیروهای خارجی از افغانستان به‌عنوان اساسی‌ترین شرط این گروه برای حاضر شدن به گفت‌وگوی مستقیم با حکومت افغانستان تأکید دارد.

از سویی هم مارک میلی، نامزدرییس ستاد مشترک ارتش امریکا به‌تازگی خروج زودهنگام نیروهای امریکایی از افغانستان را یک اشتباه استراتژیک دانسته است. آقای میلی این اظهارات را در یک نشست کمیته‌ی خدمات نظامی مجلس سنای امریکا مطرح کرده است.

این جنرال آمریکایی افزوده است که جنگ افغانستان تنها از راه مذاکره و گفت‌وگو حل شده می‌تواند.

اطلاع‌رسانی
به من اطلاع بده در صورتی که
guest
0 دیدگاه‌ها
Inline Feedbacks
View all comments