جمعه 4 اسد 1398

پمپئو به غنی: در استراتژی ترمپ در مورد افغانستان تغییری نیامده است

با این حال، در تماس تلفنی مایک پمپئو، وزیر خارجه‌ی امریکا به رییس‌جمهور غنی که به تاریخ 24 جولای/ دوم اسد) انجام شده، دو طرف توافق کرده‌اند که اکنون زمان تسریع تلاش‌ها برای پایان دادن به جنگ افغانستان از راه مذاکره فرا رسیده است.

اطلاعات روز: پس ازآن که ارگ ریاست‌جمهوری کشور از ایالات متحده‌ی امریکا خواستار وضاحت در مورد اظهارات دونالد ترمپ، رییس‌جمهوری این کشور در مورد افغانستان شد، اکنون وزیر خارجه‌ی امریکا در یک تماس تلفنی به رییس‌جمهور اشرف غنی اطمینان داده است که در استراتژی آقای ترمپ در مورد جنوب آسیا، از جمله تعهد به خروج مبتنی بر شرایط از افغانستان، هیچ تغییری نیامده است.

آقای ترمپ به تاریخ 31 سرطان  در دیداری با عمران خان در امریکا گفته بود که کشورش در مدت یک هفته می‌تواند با اقدامات نظامی جنگ در افغانستان را پایان داده و برنده‌ی این جنگ شود.

آقای ترامپ اما تأکید کرده بود که این اقدام منجر به کشته‌شدن حدود ده میلیون نفر در افغانستان می‌شود و او نمی‌خواهد که این موضوع به وقوع بپیوندد.

او همچنان در گفت‌وگویی با خبرنگاران در کاخ سفید نیز گفته بود که امریکا اگر بخواهد پیروز جنگ در افغانستان شود، افغانستان را در ده روز از کره‌ی زمین محو خواهد کرد.

به دنبال آن، ارگ ریاست‌جمهوری کشور از ایالات متحده‌ی امریکا خواست که در مورد اظهارات اخیر رییس‌جمهور ترمپ در مورد افغانستان وضاحت بدهد.

در اعلامیه‌ی ارگ آمده بود که دولت و مردم افغانستان به هیچ قدرت خارجی اجازه‌ی تعیین سرنوشت برای این کشور را نمی‌دهد. به نقل از اعلامیه، شراکت و همکاری افغانستان با جهان و به‌خصوص با امریکا براساس منافع و احترام متقابل می‌باشد.

ارگ همچنان گفته بود که دولت افغانستان از همکاری امریکا برای آوردن صلح حمایت می‌کند، اما سرنوشت اساسی افغانستان در «جلسات سران دولت خارجی» بدون حضور افغان‌ها تعیین شده نمی‌تواند.

با این حال، در تماس تلفنی مایک پمپئو، وزیر خارجه‌ی امریکا به رییس‌جمهور غنی که به تاریخ 24 جولای/ دوم اسد) انجام شده، دو طرف توافق کرده‌اند که اکنون زمان تسریع تلاش‌ها برای پایان دادن به جنگ افغانستان از راه مذاکره فرا رسیده است.

در اعلامیه‌ی وزارت خارجه‌ی ایالات متحده‌ی امریکا به نقل از آقای پمپئو آمده است که او جنرال جوزف دانفورد، رییس ستاد مشترک ارتش امریکا و زلمی خلیل‌زاد، نماینده‌ی ویژه‌ی این کشور برای صلح افغانستان را به‌منظور بحث درباره‌ی گام‌های بعدی مسیر صلح و جزئیات آن، به کابل فرستاده است.

در اعلامیه همچنان آمده است که رییس‌جمهور غنی از توجه پمپئو و حضور دانفورد و خلیل‌زاد در کابل استقبال کرده و «از تعهد افغانستان به همکاری شانه‌به‌شانه با ایالات متحده برای رسیدن به یک افغانستان باثبات، صلح‌آمیز و دموکراتیک که مرکز تروریزم نباشد»، اطمینان داده است.

Subscribe
Notify of
guest
0 دیدگاه‌ها
Inline Feedbacks
View all comments