وزیر خارجه روسیه از حضور جنگجویان داعش در شمال افغانستان ابراز نگرانی کرد

اطلاعات روز: سرگی لاوروف، وزیر امور خارجه‌ی روسیه می‌گوید که جنگ‌جویان گروه داعش در شمال افغانستان حضور نگران‌کننده دارند و برای مقابله با تهدید حضور آنان، افغانستان نیازمند کمک‌های خارجی می‌باشد.

آقای لاوروف که دیروز (چهارشنبه، ۳ میزان) در مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک امریکا صحبت می‌کرد، گفت که ممکن شمال افغانستان به عنوان پایگاه جدید برای فعالیت سازمان‌های تروریستی بین‌المللی از جمله داعش تبدیل شود.

او افزود که فعالیت گروه داعش در افغانستان یک تهدید جدی برای افغانستان و آسیای میانه می‌باشد و برای مقابله با این تهدید باید کمک‌های خارجی به افغانستان صورت گیرد.

وزیر خارجه‌ی روسیه در حالی خواستار کمک‌های خارجی به افغانستان در راستای رفع تهدید گروه داعش در شمال افغانستان شده است که او پیشتر در تاریخ ۶ سنبله در یک نشست خبری در مسکو، پایتخت روسیه گفته بود که جنگ‌جویان داعش به هدف گسترش نفوذش در کشورهای آسیای میانه در تلاش استحکام پایگاهش در شمال افغانستان می‌باشند.

او تأکید کرده بود: «داعش بنا به دلایلی، به‌شمول جنگ در عراق، لیبیا، و سوریه که از سوی امریکا و متحدانش راه‌اندازی شده بود، در حال نفوذ به دیگر کشورها، مثل افغانستان است. داعش تلاش می‌کند تا در شمال افغانستان جای پا باز کند و از آنجا نفوذش را به کشورهای آسیای مرکزی گسترش دهد.»

او تلاش جنگ‌جویان داعش برای استحکام پایگاه‌هایش در شمال افغانستان را نگران‌کننده خوانده، افزود که نیروهای افغان در راستای ریشه‌کن‌کردن این تهدید ناتوان بوده است.

به گفته‌ی آقای لاوروف، روسیه باید تلاش‌هایش را برای رفع تهدید گسترش نفوذ داعش در کشورهای آسیای میانه ادامه دهد.