ثبات و همگرایی: بازشماری آرا بدون تصفیه‌ی کامل، «قانون‌شکنی» است

اطلاعات روز: تیم انتخاباتی «ثبات و همگرایی» به رهبری عبدالله عبدالله فیصله‌ی اخیر کمیسیون مستقل انتخابات مبنی به آغاز روند بازشماری در ولایات را «قانون‌شکنی» خوانده و از ستادهای ولایتی و ناظران این تیم در ولایات خواسته است تا روشن‌شدن موضوع، از اشتراک در این روند «خلاف قانون» خودداری کنند.

در اعلامیه‌ی این تیم که امروز (شنبه، 18 عقرب) منتشر شده، آمده است که کمیسیون مستقل انتخابات به رغم تلاش‌های تیم «ثبات و همگرایی» جهت تفکیک و تصفیه‌ی آرای «تقلبی» از آرای پاک مردم در روشنایی احکام قانون، لوایح و طرزالعمل‌های مربوطه، دست از «قانون‌شکنی» برنداشته و قبل از تفکیک و تصفیه‌ی آرای باطل و بدون بیومتریک و بدون مشخص‌شدن سقف و تعداد آرای تصفیه‌شده‌ی هر محل، تصمیم به بازشماری آرا در ولایات گرفته است.

به نقل از اعلامیه، این تصمیم کمیسیون انتخابات در حالی گرفته شده است که آرای تکراری و خارج از زمان و دیگر آرای تقلبی تا کنون تصفیه نشده است. افزون بر این، تیم ثبات و همگرایی گفته است که 2 هزار و 432 محل رأی‌دهی دیگر نیز که هیچ کسی از موجودیت آن‌ها اطلاعی نداشت و هیچ‌گونه معلومات بیومتریکی در مورد آن‌ها وجود ندارد، براساس تصمیم جدید کمیسیون انتخابات، شامل روند بازشماری آرا شده است.

تیم انتخاباتی «ثبات و همگرایی» تأکید کرده است که در مقابل اعتباردهی آرای تقلبی بی‌تفاوت نمی‌نشیند. این تیم از کمیسیون انتخابات خواسته است که به وظایف قانونی خود عمل کرده و بازشماری آرا را بعد از تفکیک و تصفیه‌ی کامل آرای تقلبی و بدون بیومتریک، آغاز کند.

در اعلامیه آمده است که رهبری تیم «ثبات و همگرایی» اوضاع را با دقت زیر نظر دارد و تلاش می‌کند موضوع از طرق مسالمت‌آمیز حل و فصل شده و کمیسیون انتخابات در روشنایی قانون و طرزالعمل‌های مربوط، ابتدا آرای تقلبی را تفکیک و پس از آن به شمارش آرا در ولایات اقدام کند.

این تیم هشدار داده است در صورتی که کمیسیون انتخابات به این امر توجه نکند، «تصمیم اساسی» ثبات و همگرایی پس از مشورت‌های لازم به‌زودی اعلام خواهد شد.

این در حالی است که کمیسیون مستقل انتخابات اخیرا فیصله کرده است که 2 هزار و 423 محل رأی‌دهی در ولایات بازشماری شود.

در فیصله‌نامه‌ی این کمیسیون آمده است که یک‌هزار و 287 محل رأی‌دهی که در روز انتخابات باز بوده و نتایج آن در مرکز ملی جمع‌بندی نتایج و یا مرکز جمع‌بندی و بررسی نتایج دیجیتلی رسیده باشد، اما دستگاه بیومتریک، کارت حافظه و معلومات بیومتریک به مرکز منتقل نشده باشد، در صورت تأیید رییس محل، مدیر مرکز، آمر و مأمور ولسوالی، رییس دفتر ولایتی، دارالانشای کمیسیون و نهادهای امنیتی و موجود نبودن گزارش و یا اسنادی مبنی بر تخلف و تقلب، آرای آن محلات بازشماری شود.

در بند دوم این فیصله‌نامه همچنان آمده است که یک‌هزار و 136 محل رأی‌دهی که در روز انتخابات باز بوده، اما فورمه نتایج و یا عکس آنها به مرکز نرسیده، کارت حافظه دستگاه بیومتریک موجود نبوده و معلومات بیومتریک نیز به مرکز منتقل نشده باشد، در صورتی که گزارش یا سندی مبنی بر تخلف و تقلب موجود نباشد، آرای آن محلات بازشماری شود.

از سویی هم کمیسیون مستقل انتخابات امروز (شنبه، 18 عقرب) اعلام کرده است که بسته‌بندی وسایل فنی جهت بازشماری و تفتیش آرا را در حضور ناظرین و مشاهدین آغاز کرده است.