سه شنبه 12 قوس 1398

وزیر دفاع آلمان: امیدواریم نتایج «قابل قبول» انتخابات افغانستان به‌زودی اعلام شود

وزیر دفاع آلمان همچنان گفت امیدوار است که یک حکومت «مستحکم» و «قوی» در نتیجه‌ی انتخابات ریاست‌جمهوری افغانستان تشکیل شود تا بتواند مذاکرات صلح با گروه طالبان را تقویت بخشد.

اطلاعات روز: آنه گرت کرمپ کارنباور، وزیر دفاع آلمان در سفری به کابل در یک نشست خبری مشترک با رییس‌جمهور اشرف غنی در حضور رسانه‌ها ظاهر شد. او ابراز امیدواری کرد که نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری افغانستان هر چه زودتر اعلام شود، نتایجی که به گفته‌ی او، قابل قبول برای تمامی جناح‌های سیاسی باشد.

وزیر دفاع آلمان همچنان گفت امیدوار است که یک حکومت «مستحکم» و «قوی» در نتیجه‌ی انتخابات ریاست‌جمهوری افغانستان تشکیل شود تا بتواند مذاکرات صلح با گروه طالبان را تقویت بخشد.

او همچنان گفت که مردم افغانستان قربانی اصلی مبارزه با تروریزم بوده و در کنار آن شماری از نیروهای آلمانی نیز در سال‌های گذشته در کنار نیروهای امنیتی افغان با تروریزم مبارزه کرده و قربانی شده‌اند. وزیر دفاع آلمان ابراز امیدواری کرد که این قربانی‌های نتیجه‌ی مطلوب در پی داشته باشد.

به گفته‌ی او، ایجاد فضای امن زندگی برای مردم افغانستان هدف مشترک آلمان و افغانستان است و آنان برای رسیدن به این هدف مشترک تلاش می‌کنند. او افزود که آلمان از سال‌های متمادی با افغانستان همکار بوده و خواستار ادامه‌ی همکاری با این کشور است.

در همین حال، رییس‌جمهور غنی در این نشست خبری مشترک گفت که با وزیر دفاع آلمان در مورد موضوعات مختلف از جمله همکاری‌های منطقوی، محیط زسیت و نقش زنان و جوانان افغانستان در عرصه‌های متفاوت زندگی بحث و گفت‌وگو کرده است.

آقای غنی همچنان گفت که با خانم کارنباور در مورد ابعاد مختلف آینده‌ی افغانستان صحبت کرده است. به گفته‌ی او، آلمان از یک صلح باعزت و پایدار در افغانستان حمایت می‌کند. غنی گفت که آلمان نخستین کشوری بوده که در ایجاد مفاهمه نقش تسهیل‌کننده داشته و به حفظ حقوق و دست‌آوردهای سال‌های گذشته‌ی مردم افغانستان تأکید کرده است.

رییس‌جمهور اشرف غنی در بخشی از صحبت‌هایش گفت که آلمان تا کنون سه کنفرانس بزرگ را در مورد افغانستان میزبانی کرده و همواره خواستار یک افغانستان باثبات و دموکراتیک بوده است.

آقای غنی همچنان علاوه کرد که آلمان در سال‌های گذشته در حدود هفت میلیارد دالر از طریق دو مؤسسه «GIZ» و «TFW» به افغانستان کمک کرده است. به گفته‌ی او، این کمک‌های آلمان به افغانستان موثر بوده است.

از سویی هم، وزیر دفاع آلمان در حالی به اعلام نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری افغانستان ابراز امیدواری کرده است که این انتخابات اخیرا جنجالی شده است. تیم انتخاباتی «ثبات و همگرایی» خواستار ابطال حدود 300 هزار رأی شده و گفته است که این آرا بدون معلومات بیومتریکی است. به گفته‌ی این تیم، در نخست این آرا از دور خارج شود و پس از آن روند بازشماری و تفتیش انجام شود.

به رغم این مخالفت‌ها، کمیسیون مستقل انتخابات روند بازشماری و تفتیش آرا را در 27 ولایت تکمیل کرده است. در هفت ولایت اما هواداران تیم «ثبات و همگرایی» تا کنون اجازه‌ی بازشماری نداده‌اند.

هواداران تیم «ثبات و همگرایی» در واکنش به تصمیم کمیسیون انتخاباتی مبنی بر بازشماری و تفتیش آرا، تاکنون در دست‌کم پنج ولایت تظاهرات کرده‌اند. کمیسیون انتخابات در واکنش به تظاهرات هواداران این تیم گفته است که این کمیسیون پیش از بررسی، نمی‌تواند آرا را باطل کند.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of