چهارشنبه 25 دسامبر 2019

صالح به کمیسیون انتخابات: دولت‌ساز ۵۵ درصد رأی داشت، ۴ درصد رأی ما گم است

آقای صالح در حالی از عدم تفتیش این آرا صحبت می کند که شرکت آلمانی درملوگ در تاریخ ۴ نوامبر ۲۰۱۹ میلادی در نامه‌ای از ۸۶ هزار و ۲۲۶ معلومات بیومتریکی تکراری به کمیسیون مستقل انتخابات گزارش داده بود.

اطلاعات روز: امرالله صالح، معاون اول تیم انتخاباتی «دولت‌ساز» به رهبری محمداشرف غنی می‌گوید که براساس تخمین اعضای فنی این تیم، دولت‌ساز ۵۵ درصد رأی داشت، اما ۴ درصد رأی این تیم گم است.

آقای صالح که در یک نشست خبری در کابل صحبت می‌کرد، گفت که کمیسیون مستقل انتخابات ۸۶ هزار رأی که از سوی شرکت درملوگ آرای قابل تفتیش گزارش شده بود، تفتیش نکرده است.

آقای صالح در حالی از عدم تفتیش این آرا صحبت می کند که شرکت آلمانی درملوگ در تاریخ ۴ نوامبر ۲۰۱۹ میلادی در نامه‌ای از ۸۶ هزار و ۲۲۶ معلومات بیومتریکی تکراری به کمیسیون مستقل انتخابات گزارش داده بود.

این معلومات شامل چهره تکراری، اثر انگشت تکراری، نمبر رأی‌دهنده تکراری و معلوماتی که دوبار به سیستم وارده شده، می‌شود.

نامه‌ی درملوگ به کمیسیون انتخابات

در روز اعلام نتایج ابتدایی انتخابات ریاست‌جمهوری، حواعلم نورستانی، رییس کمیسیون انتخابات گفت که معلومات یک‌میلیون و ۹۲۹ هزار و ۳۳۳ رأی‌دهنده به سرور مرکزی انتقال داده شده بود و پس از تجزیه و تحلیل این معلومات، ۸۶ هزار و ۲۲۶ معلومات تکراری شناسایی و از سیستم خارج شد.

پس از تفتیش و بازشماری، سقف نهایی اشتراک‌کنندگان یک‌میلیون ۸۲۴ هزار و ۴۰۱ نفر تثبیت شد.

از سویی هم، صالح تأکید کرد که ۱۸ هزار رأی دیگر مفقود است و تیم دولت‌ساز معلومات ندارد که این مقدار آرا کجا شده است. او در مورد نُه هزار رأی دیگر در ولایت ننگرهار نیز گفت که این مقدار آرا از ماشین ولایتی به ماشین مرکزی منتقل نشده است و تیم دولت‌ساز برای این آرا دادخواهی می‌کند.

معاون اول تیم دولت‌ساز تأکید کرد که این تیم خواهان تفتیش ۸۶ هزار رأی است و در صورتی که این آرا تفتیش و آرای مفقودشده پیدا شود، آرای تیم دولت‌ساز به ۵۵ درصد می‌رسد.

آقای صالح افزود که تیم دولت‌ساز تا کنون سه‌هزار و ۷۶۱ شکایت نزد کمیسیون مستقل رسیدگی به شکایات انتخاباتی ثبت کرده است که تمامی شکایات «موردی» و «باثبوت» اند.

تیم «ثبات و همگرایی» به رهبری عبدالله عبدالله که رقیب سرسخت تیم دولت‌ساز است، نیز اعلام کرده است که تا کنون هفت‌هزار و ۹۰۸ شکایت نزد کمیسیون مستقل رسیدگی به شکایات انتخاباتی ثبت کرده است.

نتایج ابتدایی انتخابات ریاست‌جمهوری روز یک‌شنبه هفته جاری براساس یک‌میلیون و ۸۲۴ هزار و ۴۰۱ رأی اعلام شد. محمداشرف غنی با کسب ۵۰.۶۴ درصد آرا در صدر و عبدالله عبدالله با کسب ۳۹.۵۲ درصد در رده‌ی دوم قرار گرفت.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of