یافته‌های یک نظرسنجی تازه: ۶۸ درصد مردم افغانستان نظام «جمهوری اسلامی» می‌خواهند

اطلاعات روز: یافته‌های یک نظرسنجی تازه‌ در مورد روند صلح افغانستان نشان می‌دهد که ۶۸ درصد مردم کشور نظام «جمهوری اسلامی» را نسبت به «امارت اسلامی» طالبان پس از توافق صلح ترجیح می‌دهند.

این نظرسنجی از سوی انستیتوت مطالعات جنگ و صلح تحت نام «نظرسنجی صلح مردم افغانستان؛ توقعات، اولیت‌ها و نیازمندی‌ها» انجام شده است.

انستیتوت مطالعات جنگ و صلح در این نظرسنجی با پنج‌هزار و ۳۸ نفر در ۳۴ ولایت کشور در گروه‌های سنی بین ۱۸ تا ۴۰ و بالاتر از ۴۰ سال گفت‌وگو کرده است.

۶۴.۹ درصد پاسخ‌دهندگان این نظرسنجی مردان و ۳۵.۱ درصد دیگرشان زنان بوده‌اند. همچنان ۶۰.۴ درصد پاسخ‌دهندگان در دهات و ۳۹.۶ درصد پاسخ‌دهندگان در شهرها زندگی می‌کنند.

براساس این نظرسنجی، ۶۸ درصد پاسخ‌دهندگان «جمهوری اسلامی» را و ۱۳ درصد پاسخ‌دهندگان «امارت اسلامی» طالبان را پس از صلح ترجیح داده‌اند. ۱۱ درصد پاسخ‌دهنگان نیز ترکیبی از هردو نظام را نسخه‌ی بهتر دانسته‌اند.

یافته‌های این نظرسنجی همچنان نشان می‌دهد که ۸۳ درصد مردم کشور از حضور زنان در مذاکرات صلح حمایت می‌کنند. ۸۰ درصد مردم نیز به این باورند که جنگ افغانستان راه حل نظامی ندارد و ۴۶ درصد مردم نیز خواستار خروج نیروهای امریکایی و ناتو پس از یک توافق صلح در افغانستان هستند.

همچنان ۵۲ درصد مردم باور دارند که در صورت خروج نیروهای خارجی از افغانستان، این کشور به سمت یک جنگ داخلی خواهد رفت.

براساس این نظرسنجی، ۶۵ درصد پاسخ دهندگان گفته‎اند که حکومت افغانستان باید رهبری مذاکرات صلح با طالبان را به عهده داشته باشند در حالی‌که ۲۱ درصد پاسخ دهندگان گفته‌اند که جناح‌های سیاسی غیرحکومتی باید مذاکرات صلح را رهبری کنند.

۶۱ درصد پاسخ‌دهندگان این نظرسنجی گفته‌اند که گفت‌وگوهای صلح در داخل افغانستان انجام شود و ۲۲ درصد دیگرشان گفته‌اند که در خارج از افغانستان انجام شود. از میان موافقان انجام گفت‌وگوها در خارج از کشور، ۴۴ درصدشان کشورهای اسلامی را ترجیح داده‌اند.

دیدگاه‌های شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *