از حساب بانکی والی دایکندی بوی فساد می‌آید؟

از حساب بانکی والی دایکندی بوی فساد می‌آید؟

اسنادی موجود است که نشان می‌دهد 23 میلیون افغانی از پول «وجه دسترسی والیان، معاونان والی و ولسوالان» به حساب شخصی «سید انور رحمتی»، والی ولایت دایکندی واریز شده است. این اسناد که روزنامه اطلاعات روز نیز آن را در اختیار دارد، آشکار می‌کند که از ماه جدی سال 1397 الی ماه دلو سال جاری، هر ماه از سوی اداره‌ی مستوفیت ولایت دایکندی، مبلغ یک میلون و 800 هزار افغانی به حساب بانکی آقای رحمتی در کابل بانک اضافه شده است.

«وجه دسترسی والیان، معاونان والی و ولسوالان» که در محاوره‌های روز‌مره‌ی اداری به پول«سرِ دستی» معروف است، بودجه‌ای است که در اختیار والی، معاونان و ولسوالان قرار می‌گیرد تا از آن در بخش‌‌های چون تشویق مسئولانِ ملکی و نظامی، حمایتِ جوانان، زنان، وارثان شهدا، معلولان، اقشارِ آسیب‌پذیر و متضررینِ حوادثِ طبیعی و غیرطبیعی، تحکیم روابط با علما و متنفذین، مردم محل، هماهنگی و مشارکت، رسید‌گی به موضوعات عاجل، حل منازعات و اختلافات، انکشاف حکومت‌داری، موارد ضرر‌رسانِ غیرقابل پیش‌بینی و پذیرایی از مهمانان مقامات عالی‌رتبه به مصرف برسد.

وجه دسترسی ولایت دایکندی ماهانه دو میلیون و 400 هزار افغانی است که یک میلیون و 800 هزار آن در اختیار والی آن ولایت قرار می‌گیرد و مطابق ماده‌ی هفتم طرزالعمل یا «رهنمود وجه دسترسی والیان، معاونان والی و ولسوالان»، این پول باید در«هماهنگی با وزارت مالیه، به حساب بانکی رسمی به نام دفتر مقام ولایت، توسط معتمد نقدی مقام ولایت واریز گردد …» و نظر به فقره‌ی ششم ماده‌ی هفتم این رهنمود «پول وجه دسترسی والیان، معاونان والی و ولسوالان به‌خاطر بهبود امور، موثریت و مثمریت کاری، جلوگیری از ضیاع وقت و جلوگیری از هر نوع فساد مالی براساس این رهنمود بعد از طی مراحل قانونی صورت گیرد.»

صدیقه موسوی، مستوفی ولایت دایکندی طی یک گفت‌وگوی تلفنی با روزنامه اطلاعات روز تأیید می‌کند که از آغاز کار سید انور رحمتی به‌عنوان والی دایکندی  -یک سال و دو ماه پیش- این پول ماهانه به حساب شخصی ایشان واریز می‌شود.

این در حالی است که فرید نویخت، آمر مطبوعات وزارت مالیه به اطلاعات روز می‌گوید که «انتقال پول وجه دسترسی به اکونت شخصی والی، معاون والی یا ولسوال مجاز نیست. این پول باید در اکونت ولایت یا ولسوالی یا هم در وجه معتمد ولایت انتقال داده شود.»

علاوه بر این محمد فرهنگ، حقوق‌دان به اطلاعات روز می‌گوید که طرزالعمل‌ها، لوایح و مقرره‌ها همه در روشنایی قانون مربوطه وضع می‌شود، بنابراین نافذ و لازم‌الاجرا است و خلاف آن عمل کردن، یعنی «خلاف قانون عمل کردن است.»

با توجه به صحبت‌های آقایان نویخت و فرهنگ، انتقال این پول به حساب شخصی آقای رحمتی خلاف طرزالعمل و خلاف قانون است. شیما رستمیان، رییس شورایی ولایتی دایکندی، این عمل آقای رحمتی را «صددرصد» مصداق «فساد» قلمداد می‌کند. خانم رستمیان در صحبت با اطلاعات روز، تأکید کرد که «ما این [عمل] را صددرصد فساد می‌دانیم، اما گوش شنوایی وجود ندارد. ما همه انتظار داشتیم که والی با فساد مبارزه کند، اما خود ایشان به فساد آغوشته است. این بسیار یک حرف شرم‌آور است که مسئول درجه اول یک ولایت همچون فسادی را انجام بدهد.»

سخی سعادت، یکی از فعالان مدنی و سیاسی مقیم دایکندی می‌گوید: «چرا هیأتِ سه‌نفری در ایجاد حساب بانکی مقام ولایت دایکندی غایب است؟ اگر هم غایب نباشد، چرا وجوه دسترسی به حسابِ شخصی جنابِ والی واریز می‌شود؟ مگر افتتاح یک اکونت بانکی به نام ولایت آن‌قدر کار سخت و زمان‌گیر است که بیش از یک سال اندی است که اداره ولایت از پس آن برنیامده است؟»

آقای سعادت می افزاید: «والی این کار را به کمک سایر مأموران اداره‌ی ولایت و به کمک مستوفی ولایت دایکندی انجام داده است. اگر مستوفی با والی همکاری نمی‌کرد، ممکن نبود پول وجه دسترسی به حساب آقای رحمتی ریخته شود. اسنادهای مصرف این پول در غیاب پول و به صورت جعلی درست می‌شود.‌»

در همین حال صدیقه موسوی، مستوفی ولایت دایکندی می‌گوید: «این کار کاملا قانونی است. اکونت زریعه‌ی مکتوب رسمی از سوی اداره‌ی ولایت به ما معرفی شده و ما هم به همان اکونت انتقال دادیم و مهم نیست که اکونت شخصی باشد یا نه، مهم این است که به ما اسنادی مکتوب بدهد که بودجه مصرف شده و به طور قانونی و مطابق به طرزالعمل مصرف شده یا نه؟ ما این چیزها را نظارت و تطبیق می‎کنیم و اسناد مکتوب مصرف این پول به صورت دقیق نزد ما موجود است.»

صدیقه موسوی، مستوفی ولایت دایکندی به اطلاعات تأیید می‌کند که از آغاز کار سید انور رحمتی به‌عنوان والی دایکندی  تا هنوز این پول ماهانه به حساب شخصی ایشان واریز می‌شود.

ریس شورایی ولایتی دایکندی اما می‌گوید که در دوران والی سابق، شورای ولایتی در جریان مصرف پول وجه دسترسی بود، اما در دوران والی رحتمی، حتا در وضعیتی که ولسوالی‌های کجران، پاتو و نومیش خراب بود و «نیروی‌های امنیتی ما حتا سوخت و کمپل نداشتند و باید به آن‌ها کمک و یک مقدار چیزها خریداری می‌شد، هیچ کمکی نشد. من به‌عنوان رییس شورایی ولایتی دایکندی تا حالا شاهد نیستم که یک افغانی این پیسه، به نیروی‌های امنیتی یا به ورزش‌کاران یا به فقرا یا به خانواده‌ی شهدا رسیده باشد. پس این پول کجا شده است؟»

از سوی دیگر «سهراب‌علی اعتمادی»، عضو شورای ولایتی دایکندی به اطلاعات روز می‌گوید که «ما شاهد هستیم که والی از همین وجه سردستی برای استحکام سنگرها، برای فقرا، برای مریضان، تحفه برای ورزشکاران و در مهانی‌ها مصرف کرده است. یک زمان که در کجران و پاتو جنگ بود، بسیار زیاد مصرف می‌کرد و روزانه از 50  الی 100 نفر را خرج می‌داد که خیلی ملموس بود، اما شورایی ولایتی هیچ وقت نظارت مستقیم از چگونگی مصرف این پول نکرده‌ است. تا آن‌جا که من شخصا از اخلاق والی خبر دارم ایشان آدم پول‌اندوز نیست.»

آقای نویخت، آمر مطبوعات وزارت مالیه چند دقیقه بعد از تماس تلفنی اول دوباره تماس گرفت و اظهار داشت که این اکونت زریعه‌ی مکتوب رسمی به اداره‌ی مستوفیت دایکندی معرفی شده، بنابراین هیچ مشکل قانونی ندارد.

این در حالی است که فقره‌ی سوم ماده‌ی دهم رهنمود می‌گوید که «مقام ولایات و مستوفیت‌ها مکلف‌اند تا این رهنمود را در اجراآت خویش کاملا رعایت کرده و در صورت تخطی اداره‌ی مربوطه در زمینه پاسخ‌گو خواهد بود.»

پاسخی سید انور رحمتی، والی دایکندی که چندی قبل به یکی از رسانه‌های محلی دایکندی داده بود با پاسخی که در گفت‌وگو با اطلاعات روز بیان کرد، اندکی متفاوت است. آقای رحمتی در گفت‌وگو با رادیو نسیم گفته بود که درست است پول به حساب شخصی او واریز می‌شود، اما بدون هیچ «دخل و تصرف» در جای درست آن به مصرف می‌رسد. ولی به اطلاعات روز گفت: «این حساب شخصی نیست، از طرف دفتر مقام ولایت افتتاح شده و توسط یک هیأت مدیریت می‎شود. هیچ چیزی مخفی و پوشیده نیست. این موضع بسیار بسیار ساده است، منتها برای دوستان بسیار جالب تمام شده و دلیلش هم بیشتر انگیزه‌های سیاسی است و [به همین خاطر] بعضی دوستان این قضیه را کلان کردند. لازم نیست که من از کسی نام ببرم ولی اگر شما کمی بر اوضاع دایکندی اشراف داشته باشید، موضع‌گیری‌ها و نوشته‌های شبکه‌های مجازی همه‌چیز را نشان می‌دهد.»

استیتمنت بانکی که نشان می‌دهد پول وجه دسترسی … به حساب شخصی آقای رحمتی واریز شده است

آقای رحمتی همچنان افزود: «این حساب از دفتر ولایت است، شخصی نیست. از این حساب هیچ استفاده‌ی دیگری صورت نمی‌گیرد. هیچ معامله‌ی دیگری از طرف من صورت نمی‌گیرد. حساب شخصی حسابی است که ما از آن استفاده‌ی شخصی بکنیم، معاملات شخصی انجام بدهیم و از آن در بخش‌های دیگری امورات شخصی ما استفاده شود. آن حساب جز همین موضوع، هیچ استفاده‌ی دیگری ندارد.»