زندگی در سایه‌ی «کاهش خشونت» چه حسی دارد؟

زندگی در سایه‌ی «کاهش خشونت» چه حسی دارد؟

از نخستین ساعت‌های بامداد روز شنبه که دوره‌ی هفت‌روزه‌ی کاهش خشونت میان دولت، نیروهای خارجی و گروه طالبان به اجرا درآمده تا اکنون هیچ مورد مهم و بزرگی از جنگ و درگیری و تلفات در کشور گزارش نشده است.

شهروندان کشور می‌گویند که در این شب و روزها حس خوبی دارند و شاهد تغییراتی در محل زندگی‌شان بوده‌اند. ساکنان مناطق ناامن کشور از کاهش چشم‌گیر خشونت‌ها خبر می‌دهند و باشندگان مناطق امن هم از حس خوب آرامش و امیدواری برای صلح دایمی حرف می‌زنند.

هانیه ملک از کابل می‌گوید در دو روز گذشته وقتی روزنامه‌های چاپ کابل را مرور کرده، خلاف معمول هیچ تیتری از خشم و خشونت و جنگ ندیده و خبرهای خوش خوانده است. او می‌گوید که پس از به اجرا درآمدن دوره‌ی کاهش خشونت بسیاری از دوستانش بدون هیچ خوف و خطری برای گردش به ولایت‌های ناامن نورستان و هلمند رفته‌اند.

«در روزهای گذشته معمولا خبر کشته‌شدن و جنگ در ولایات مشمول خبرهای روزنامه‌ها بود، اما امروز با کلی خبرهای خوب برخوردم و صلح را با تمام وجود حس کردم».

مالک عاصی، ساکن کابل می‌گوید از آن‌جایی که امنیت پایتخت ربط مستقیمی با گروه طالبان ندارد، نگران‌های امنیتی‌اش کماکان پا برجاست، زیرا ترس از دزد و بزهکاران اجتماعی جایی برای احساس آرامش نمی‌گذارد. او می‌افزاید که تغییر آن‌چنانی در اوضاع شهر نمی‌بیند اما روی‌هم‌رفته محتاطانه خوشبین است که روند کاهش خشونت زمینه‌ساز آرامی و صلح دایمی شود.

با این که برخی دوست دارند در دوره‌ی کاهش خشونت به مناطق مختلف افغانستان سفر کنند، اما عاصی معتقد است که به این راحتی نمی‌شود به گروه طالبان اعتماد کرد: «هیچ اطمینانی وجود ندارد که امنیت واقعا تأمین شده باشد و اگر جایی برویم با مشکلی مواجه نشویم.»

حسن حکیمی، ساکن ولایت ناامن غور از مرکز کشور می‌گوید که در دو روز گذشته کاهش خشونت را احساس می‌کند و مردم حس خوب و آرامی دارند.

گروه طالبان در ولایت غور، حضور پرشمار دارد و امسال چندین بار تلاش کردند که مناطق تحت کنترل‌شان را در این ولایت افزایش دهند. افزایش حملات طالبان در غور باعث شد که اسکات میلر، فرمانده نیروهای حمایت قاطع با هیأت بلندپایه‌ی وزارت دفاع و داخله کشور تابستان امسال به این ولایت سفر کنند. به گفته‌ی آقای حکیمی به‌دنبال حملات طالبان، نیروهای امنیتی اخیرا عملیات گسترده‌ای را علیه این گروه راه انداخته بودند که در پی آن مناطقی از این ولایت از جمله شاهراه هرات – غور از کنترل طالبان خارج شده است، اما به‌دلیل دوره‌ی کاهش خشونت این عملیات‌ها متوقف شده است.

«مردم غور سخت تشنه‌ی صلح و آرامش هستند و یک لحظه نبود جنگ برای‌شان ارزشمند است. همه مردم و اطرافیانم از کاهش خشونت‌ها خوشحالند. در مناطق که ما زندگی می‌کنیم همیشه مورد حمله‌ی طالبان قرار دارد و مردم خیلی تلفات می‌دهند. فعلا امنیت کاملا خوب است. وضعیت آرام است و جنگ وجود ندارد».

آقای حکیمی، فعال مدنی در غور می‌افزاید پس از به اجرا درآمدن روند کاهش خشونت با مردم محل و طالبان تماس داشته و جنگ‌جویان این گروه ضمن استقبال از کاهش خشونت گفته‌اند بسیاری مواقع نمی‌خواهند جنگ کنند، اما به‌خاطر دستور رهبران و فرماندهان‌شان مجبور به این کار می‌شوند.

گل احمد فقیری، عضو شورای ولایتی فراه در غرب کشور می‌گوید از روزی که اجرای کاهش خشونت به‌طور رسمی اعلام شده، در فراه حتا صدای شلیک گلوله را هم نشنیده است. این عضو شورای ولایتی می‌افزاید که خلاف معمول شبانه شبکه‌های مخابراتی فعال است و دولت و گروه طالبان هر دو به توافق کاهش خشونت پابند مانده‌اند.

فراه ولایتی ناامن در غرب کشور امسال شاهد ناامنی گسترده بود. طالبان با حملات تهاجمی سعی کردند که مرکز این ولایت را هم سقوط بدهند. اکنون از یازده واحد اداری این ولایت، پنج واحد اداری آن بکواه، گلستان، بالابلوک، خاک سفید و شیب کوه زیر کنترل طالبان قرار دارد.

آقای فقیری امیدوار است که بعد از کاهش خشونت، صلح سراسری برقرار شود تا مردم افغانستان شاد و آرام زندگی کنند.

دین‌محمد ساپی، عضو شورای ولایتی کنر در شرق افغانستان از تغییر وضعیت و خوشحالی مردم این ولایت مرزی خبر می‌دهد. آقای ساپی از دولت و گروه طالبان می‌خواهد که پس از ختم دوره‌ی کاهش خشونت، گفت‌وگوهای صلح را آغاز کنند و دست از جنگ بکشند. او می‌گوید که پس از اعلام کاهش خشونت، صدای هیچ شلیکی نشنیده و دروازه‌های مکتب‌ها هم به روی دانش‌آموزان باز است.

«البته حدود یک سال پیش مقام‌های محلی کنر با گروه طالبان توافق کردند که باهم جنگ نکنند. خشنونت‌ها در کنر به سبب این توافق‌ها هم کم بود و پس از اعلام کاهش خشونت، کم‌تر شده است. فعلا فقط گروه طالبان و داعش باهم می‌جنگند. در زمینه‌ی راکت‌پراکنی پاکستان به مناطق مرزی کنر هم تغییرات آمده و در دو سه روز گذشته هیچ راکتی اصابت نکرده است.»

محمدطاهر رحمانی عضو شورای ولایتی فاریاب در شمال کشور می‌گوید که پس از اعلام کاهش خشونت، تغییراتی در این ولایت ناامن شمالی احساس می‌شود. او گفت که شبکه‌های مخابراتی که قبلا غیرفعال بوده دوباره به فعالیت‌شان آغاز کرده و مردم امیدوار شده‌اند.

آقای رحمانی به اطلاعات روز گفت: «فقط در محدوده‌ی دو سه کیلومتری شهر فاریاب امنیت است و دیگر مناطق این ولایت به دست گروه‌های مخالف دولت قرار دارد. پس از توافق کاهش خشونت درگیری‌ها کاهش یافته است. تقریبا در ده ولسوالی فاریاب هر شب جنگ بود، اما بعد از اعلام کاهش خشونت در دو سه ولسوالی صدای تیراندازی شنیده شده اما در کل وضع خوب است.»

امان‌الله کامران عضو شورای ولایت غزنی در جنوب کشور می‌گوید که از لحاظ امنیتی آن‌چنان تغییراتی در این ولایت جنوبی احساس نمی‌شود. او استدلال می‌کند که  جنگ در ولایت غزنی در فصل زمستان متوقف می‌شود و طالبان به‌خاطر سردی هوا و برف‌باری به پاکستان می‌روند و در فصل بهار حملات‌شان را آغاز می‌کنند. آقای کامران می‌افزاید که پس از اعلام کاهش خشونت، شبکه‌های مخابراتی فعالیت شبانه‌شان را در غزنی از سر گرفته، اما شاهراه‌های این ولایت و 11 ولسوالی آن تحت کنترل طالبان قرار دارد.

این عضو شورای ولایتی می‌گوید: «امنیت غزنی فرق زیادی نکرده. فقط شبکه‌های مخابراتی فعال شده. اما شاهراه کابل – غزنی و غزنی – قندهار همچنان در کنترل طالبان است و نظامیان و کارمندان دولت نمی‌توانند سفر کنند. دیگر هنوز گزارشی از جنگ و درگیری دریافت نکرده‌ایم.»

دوره‌ی هفت‌روزه‌ی کاهش خشونت‌ها از بامداد روز شنبه (3 حوت) رسما آغاز شد. امریکا و طالبان اعلام کرده‌اند در صورتی که کاهش خشونت‌ها با موفقیت همراه باشد، توافق‌نامه‌ی صلح را در دهم حوت امضا خواهند کرد و پس از آن مذاکرات بین‌الافغانی نیز آغاز می‌شود. در دو روز گذشته تنها در ولایت‌های بلخ، ارزگان، پکتیا و قندهار درگیری و حملات جزیی گزارش شده است.