رهایی زندانیان طالبان

تعداد زندانیان رهاشده‌ی طالبان به 1000 نفر رسید

اطلاعات روز: دفتر شورای امنیت ملی می‌گوید که تاکنون به تعداد یک‌هزار زندانی گروه طالبان توسط دولت افغانستان از زندان‌های کشور آزاد شده‌اند.

جاوید فیصل، سخن‌گوی دفتر شورای امنیت ملی کشور امروز (شنبه، 20 ثور) در تویتی گفته است که این تعداد زندانی گروه طالبان به‌هدف پیشرفت در روند صلح و جلوگیری از شیوع ویروس کرونا آزاد شده‌اند.

آقای فیصل افزوده است: «حالا نوبت طالبان است که روند رهایی زندانیان را سرعت بخشیده، افغان‌کشی را متوقف و هرچه زودتر گفت‌وگوهای رودررو را آغاز کنند.»

او تأکید کرده است که تأخیر بیشتر از این در روند رهایی زندانیان دولت افغانستان توسط طالبان توجیهی ندارد.

این تعداد زندانی طالبان در 12 مرحله، توسط دولت افغانستان از زندان‌های کشور آزاد شده‌اند. پیشتر دفتر شورای امنیت گفته بود که این زندانیان براساس فرمان محمداشرف غنی و بادرنظرداشت سن، وضعیت صحی و مدت حبس باقی‌مانده‌ی‌شان آزاد شده‌اند.

گروه طالبان نیز در هشت مرحله به تعداد 174 زندانی دولت افغانستان را در ولایت‌های قندهار، لغمان، قندوز و هرات آزاد کرده‌اند. رهایی زندانیان طالبان و دولت افغانستان در توافق‌نامه‌ی صلح امریکا و طالبان که در دهم حوت سال گذشته در قطر امضا شد، مطرح شده بود.

قرار بود پنج‌هزار زندانی طالب در ازای یک‌هزار زندانی دولت افغانستان پیش از بیستم حوت آزاد شوند، اما این روند بنابر دلایلی تا کنون تکمیل نشده است.