رهایی زندانیان طالبان

طالبان از تصمیم حکومت در مورد رهایی دوهزار زندانی‌اش استقبال کردند

اطلاعات روز: به‌دنبال اعلام تصمیم حکومت افغانستان مبنی بر رهایی دوهزار زندانی گروه طالبان، این گروه از این تصمیم حکومت استقبال کرده و آن را یک «گام خوب» خوانده است.

سهیل شاهین، سخن‌گوی دفتر سیاسی طالبان در قطر ناوقت شب گذشته (یک‌شنبه، 4 جوزا) در رشته‌تویتی گفته نیاز است تا پنج‌هزار زندانی طالبان برای اعتمادسازی میان دوطرف و رفع موانع فراراه مذاکرات بین‌الافغانی مطابق توافق‌نامه‌ی صلح میان امریکا و این گروه آزاد شوند.

سهیل شاهین تأکید کرده است که طالبان نیز برای رهایی زندانیان نیروهای دولتی متعهد می‌باشند.

ارگ ریاست‌جمهوری دیروز (یک‌شنبه، 4 جوزا) اعلام کرد که رییس‌جمهور اشرف غنی روند رهایی تا دوهزار زندانی گروه طالبان را به‌عنوان نشان‌دادن حسن نیت در برابر اعلام آتش‌بس در روزهای عید توسط این گروه، آغاز کرده است.

طالبان از دو شب پیش برای سه روز در روزهای عید سعید فطر آتش‌بس اعلام کرده‌اند. دولت افغانستان نیز با استقبال از این اقدام طالبان، به نیروهای امنیتی هدایت داده است تا در جریان سه روز عید آتش‌بس را رعایت کرده و به حالت دفاعی قرار بگیرند.

از سوی هم، رییس‌جمهور غنی در حالی روند رهایی تا دوهزار زندانی گروه طالبان را آغاز کرده است که او پیش از این فرمان رهایی پنج‌هزار زندانی این گروه را صادر کرده بود.

براساس این فرمان، یک‌هزار و 500 زندانی طالب باید پیش از آغاز مذاکرات صلح بین‌الافغانی آزاد می‌شد و باقی نیز در جریان مذاکره و پس از مذاکره رها می‌شدند.

اما دولت افغانستان تا کنون تنها یک‌هزار زندانی طالب را از زندان‌های کشور آزاد کرده است. روند رهایی این زندانیان پیشتر به دلیل نبود تناسب لازم در رهایی زندانیان دو طرف متوقف شده بود.

از سوی هم، طالبان نیز در دوازده مرحله 276 زندانی دولت افغانستان را آزاد کرده‌اند، اما دفتر شورای امنیت ملی گفته است که از میان افراد رهاشده تنها 105 نفرشان نیروهای امنیتی و دفاعی بوده و باقی آنها غیرنظامیان هستند.