اتمر با دبیر شورای امنیت ایران در مورد قانونمندسازی حضور مهاجران افغان گفت‌وگو کرد

اطلاعات روز: محمدحنیف اتمر، سرپرست وزارت امور خارجه‌ی کشور در جریان سفرش به ایران، با علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی این کشور دیدار و گفت‌وگو کرده است.

به نقل از اعلامیه‌ای که ناوقت شب گذشته (یک‌شنبه، 1 سرطان) از سوی وزارت خارجه به نشر رسیده، دو طرف در این دیدار همچنان در مورد مبارزه‌ی مشترک با شبکه‌های قاچاق و تروریزم، تلاش‌ها برای قانون‌مندسازی حضور اتباع افغانستان در ایران و تحفظ حقوق بشری شان بحث کرده‌اند.

در اعلامیه تأکید شده است که مشارکت و حمایت‌های کشورهای همسایه به‌ویژه ایران از موقف افغانستان در روند صلح و پیگیری تحقیقات در مورد دو حادثه‌ی اخیر در رابطه به اتباع افغانستان از موضوعات دیگر مورد بحث دوطرف بوده است.

آقای اتمر در این دیدار برقراری صلح در افغانستان را کلید ثبات و امنیت منطقه خوانده و گفته است که مشارکت و تفاهم کشورهای همسایه به‌خصوص ایران در روند صلح افغانستان با طالبان «مهم» می‌باشد.

او همچنان با قدردانی از حمایت ایران در روند صلح، بر تداوم حمایت این کشور از این روند تأکید کرده است.

آقای اتمر دیروز در رأس یک هیأت بلندرتبه‌ی دولتی به ایران رفت و با محمدجواد ظریف، وزیر خارجه‌ی ایران دیدار و گفت‌وگو کرد.

هدف از سفر هیأت افغان به ایران، پرداختن به رویدادهای ناگوار اخیر برای مهاجران، جستجوی راه‌حل برای جلوگیری از تکرار این رویدادها، تقویت و توسعه‌ی همکاری‌های همه‌جانبه و مذاکرات در مورد سند همکاری‌های جامع بین دو کشور اعلام شده بود.

در ترکیب این هیأت نمایندگان هفت وزارت، پنج ریاست مستقل، مشاوریت حقوقی ریاست‌جمهوری و دفتر شورای امنیت ملی شاملند.

هیأت بلندرتبه‌ی دولت افغانستان در حالی برای پی‌گیری کشته‌شدن مهاجران افغان در خاک در ایران، به تهران رفته است که در جریان دو ماه گذشته در دو رویداد جداگانه شماری از کارجویان و مهاجران افغان از سوی نیروهای ایرانی کشته و زخمی شده‌اند.

در رویداد اول که در مرز میان دو کشور در دهنه‌ی ذوالفقار رخ داد، شماری از کارجویان افغان از سوی نیروهای مرزی ایران مجبور به عبور از رودخانه‌ی هریرود شدند که در نتیجه شماری غرق و شماری دیگر نیز ناپدید شدند.

در رویداد دومی نیز در نتیجه‌ی شلیک نیروهای ایرانی به یک عراده موتر حامل شهروندان افغان در ولایت یزد ایران، سه نفر کشته و شماری هم زخمی شدند.

به همین منظور، رییس‌جمهور اشرف غنی در بیست‌وششم جوزا در نشست کابینه اعلام کرد که آقای اتمر در آینده‌ی نزدیک برای گفت‌وگو با مقام‌های ایرانی در مورد مسایل مربوط به مهاجران، به تهران می‌رود.