چک‌پاینت طالبان کجاست؟ | طنز

چک‌پاینت طالبان کجاست؟ | طنز

عیسا قلندر

همین چند روز پیش ویدیویی در شبکه‌های مجازی دست‌به‌دست می‌شد که نشان می‌داد جنگ‌جویان طالب در دروازه کابل (در کمپنی) چک‌پاینت (ایست بازرسی) ایجاد کرده و موترها را بررسی کرده با رانندگان صحبت می‌کردند. طالبان در این ویدیو از رانندگان می پرسیدند که «از امارت اسلامی راضی هستید یا نه؟» و تمامی این رانندگان یا از ترس یا هم از ته دل می‌گفتند «بلی راضی هستیم».

به دنبال نشر این ویدیو، حکومت افغانستان واکنش شدیدی نشان داد. سخن‌گوی وزارت داخله با خاطر افشان اعلام کرد که طالبان جرأت ایجاد چک‌پاینت در کابل را ندارند. آقای سخن‌گو خطاب به شهروندان افغانستان منظورش را گفت که کمابیش چنین معنا می‌دهد:

ببینید چک‌پاینت این نیست که چند تا طالب با کلاشینکوف و راکت و پیکا بیایند و در مسیر راه موترها را ایستاد کرده و از آن‌ها بپرسند که از کجا می‌آیند و به کجا می‌روند یا از آن‌ها بپرسند که امارت اسلامی خوب است یا جمهوری اسلامی؛ بلکه چک‌پاینت به این معناست که حداقل یک اتاق در یک بغل سرک آباد شده باشد و چندلک افغانی مصرف شده باشد و چندین سرباز به‌طور ۲۴ ساعت در آن فعال باشند و اغلب اوقات از رانندگان و مسافرین اخاذی کنند و گاهگاهی هم تلاشی کنند. ما از مردم شریف افغانستان می‌خواهیم که از نشر این ویدیوهای تبلیغاتی که مشاور صاحب رییس‌جمهور هم آن را جنگ روانی می‌خواند، به تشویش نشوند. ما از مردم می‌خواهیم که مرگ به دست الله است و فقط اسباب مرگ فرق می‌کند و به قول والی اسبق قندوز، اگر اجل یک نفر پوره باشد، او را اگر در صُندوق طلا هم نگهداری کنیم، باز می‌مرد.

در همین حال، گارنیزیون کابل برای این‌که ثابت کند روحیه حکومت از روحیه دشمن قوی‌تر است، چندین چک‌پاینت را در داخل شهر ایجاد کرده و تعدادی از وسایط نقلیه را تلاشی می‌کنند. عبدالطیف یکی از دریوران که هر روز در چک‌پاینت دهمزنگ تلاشی می‌شود گفت: «مره هر روز تلاشی می‌کنند. یک روز به یک عسکر گفتم که او بیادر! اگر دنبال انتحاری می‌گردید، موترهای شیشه‌سیاه زره را تلاشی کنید، انتحاری در تاکسی نمی‌آید. زورتان به مقامات نمی‌رسد. نامردا نزدیک شیشه موتر مره شکستانده بودند. باز من با خود گفتم که چه فایده، همی شیشه سالم خوب است. دیگه بد کنم که چیزی بگویم».

خبر چک‌پاینت کمپنی طالبان به گوش کشورهای همسایه هم رسیده. یکی از مقامات پاکستان که تا به حال به ریش ما نخندیده بود، در صفحه فیسبوکش نوشته است: «ههههههههههههه. مردم و دولت افغانستان هم بسیار عجیب‌اند. چند تا مجاهد طالب یک شب در سرک پایین شده و برای چند دقیقه، چند موتر را تلاشی کرده، حالی فغان‌شان به آسمان رسیده. این چک‌پاینت نیست، چک‌پاینت اصلی طالبان در قطر است. همین حالا که مسئولان افغانستان از خانه‌های به‌شدت محافظت‌شده زور می‌گویند و به مردم امید می‌دهند، طالبان در قطر آن‌ها را تفتیش عقاید کرده و برای‌شان خط و نشان می‌کشند که مثلا در آینده چه رقم باشند، چه رقم بخورند، چه رقم بنوشند، چه رقم بپوشند و چه رقم بخوابند. آن‌هایی که می‌گویند طالبان آن قدر قدرت ندارند که در کابل چک‌پاینت ایجاد کنند، در خواب خرگوش‌اند. شما عملا در چک‌پاینت طالبان دارید تلاشی می‌شوید.»

وقتی دیدم کار دیگری از من ساخته نیست، رفتم زیر پست این مقام پاکستانی نوشتم: «تُف به ذات شما دال‌خورهای بیسواد! دست از مداخله در امور ما بردارید، اگر نه به الله جل جلاله قسم که بربادتان می‌کنیم. شما هنوز با افغان‌های واقعی مقابل نشده‌اید». نامرد آمده در جواب من ریپلای کرده که «خخخخخخخ. کم می‌کنی یا سنگ بانم؟!»