دیدار عبدالله با معاون نخست‌وزیر ازبیکستان

صلح در افغانستان کلید توسعه در منطقه است

معاون نخست‌وزیر ازبیکستان در دیدار با عبدالله

عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان در جریان سفر خود به ازبیکستان با سردار اوکتامویچ امور زاکوف، معاون نخست‌وزیر و وزیر سرمایه‌گذاری و تجارت خارجی این کشور دیدار کرده است.

معاون نخست‌وزیر ازبیکستان در این دیدار از حمایت کشورش از تلاش‌های صلح در افغانستان به آقای عبدالله اطمینان داده و گفته است که صلح و ثبات در افغانستان کلید توسعه، رشد اقتصادی و افزایش همکاری‌های منطقه‌ای است.

آقای عبدالله در این دیدار در مورد آخرین پیشرفت‌های تلاش‌های صلح، مذاکرات دوحه و حمایت منطقه‌ای از این تلاش‌ها به معاون نخست‌وزیر ازبیکستان معلومات داده است. عبدالله نقش ازبیکستان را در تأمین صلح در افغانستان مهم خوانده است.

رییس شورای عالی مصالحه ملی گفته است: «فرصت استثنایی برای دست‌یافتن به صلح در افغانستان فراهم گردیده است و جمهوری اسلامی افغانستان آماده است از این فرصت استفاده نماید.»

او از طالبان نیز خواسته است که خشونت و جنگ را کنار گذاشته و از صلح حمایت کنند.

طبق اعلامیه‌ی شورای عالی مصالحه ملی، عبدالله خواهان گسترش همکاری‌ها میان کابل و تاشکند در بخش‌های سرمایه‌گذاری، مبادلات تجارتی و اتصال منطقه‌ای شده است.

سردار اوکتامویچ امور زاکوف در پاسخ گفته است که تاشکند آماده است در افغانستان در بخش‌های زیربنایی سرمایه‌گذاری و از اتصال منطقه‌ای به‌صورت همه‌جانبه حمایت کند.

عبدالله عبدالله روز گذشته (سه‌شنبه، ۲۰ عقرب) در رأس یک هیأت بلندرتبه به‌منظور جلب حمایت منطقه‌ای از تلاش‌های صلح در افغانستان به ازبیکستان سفر کرد.

او تاکنون با وزیر خارجه و معاون نخست‌وزیر ازبیکستان دیدار کرده و قرار است با رییس‌جمهور، رییس بورد اسلامی، رییس کمیسیون امور دینی و شماری دیگر از مقام‌های بلندرتبه‌ی این کشور نیز دیدار کند.

دیدگاه‌های شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *