نادر نادری

نادری: روی ۲۱ ماده‌ی طرزالعمل مذاکرات به استثنای مقدمه‌ی آن در اصول توافق داریم

احمدنادر نادری، سخن‌گوی هیأت مذاکره‌کننده‌ی جمهوری اسلامی افغانستان می‌گوید که با هیأت مذاکره‌کننده‌ی طالبان در مورد ۲۱ ماده‌ی طرزالعمل مذاکرات در اصول به توافق رسیده‌اند، اما متن مقدمه‌ی این طرزالعمل هنوز هم به وضاحت و بحث بیشتر نیاز دارد.

آقای نادری شنبه‌شب (۸ قوس) در رشته‌تویتی نوشته است که در تاریخ هفدهم ماه نوامبر سال جاری در حضور کشور میزبان فیصله شده است که طرزالعمل به جلسه‌ی عمومی ارائه شود. او تأکید کرده است که طرزالعمل تنها پس از تصویب هر دو هیأت مذاکره‌کننده در جلسه‌ی عمومی، نهایی پنداشته می‌شود.

سخن‌گوی هیأت مذاکره‌کننده‌ی جمهوری اسلامی افغانستان در ادامه نوشته است که وضاحت رسمی این هیأت در مورد عناصر مقدمه با هیأت مذاکره‌کننده‌ی طالبان شریک شده است.

پیشتر محمدنعیم، سخن‌گوی دفتر سیاسی طالبان در قطر در تویتی گفته بود که طرزالعمل مذاکرات میان این گروه و هیأت مذاکره‌کننده‌ی جمهوری اسلامی افغانستان در ۲۱ ماده نهایی و تکمیل شده است.

او گفته بود که این طرزالعمل در تاریخ پانزدهم ماه جاری میلادی نهایی و در تاریخ هفدهم ماه جاری میلادی در حضور کشور تسهیل‌کننده به زبان‌های دری و پشتو خوانده شده است.

به گفته‌ی محمدنعیم، پس از توافق هیأت‌های مذاکره‌کننده‌ی دو طرف [دولت و طالبان]، یک نسخه از طرزالعمل به کشور تسهیل‌کننده سپرده شده است. قطر در نهایی سازی این طرزالعمل میان دو طرف نقش تسهیل‌کننده داشته است.

مذاکرات صلح افغانستان در بیست‌ودوم سنبله سال جاری در دوحه، پایتخت قطر آغاز شد. از آن زمان تاکنون هیأت‌های مذاکره‌کننده‌ی جمهوری اسلامی افغانستان و گروه طالبان روی نهایی‌سازی طرزالعمل مذاکرات چانه‌زنی داشتند.

دیدگاه‌های شما
  1. جرثومۀ فساد در این کشور همه را آلوده و به امراض لاعلاج مبتلا ساخته است این مرض هیچ معالجۀ ندارد، علاج آن با وقایه صورت میگیرد و آن در صورتی ممکن است که این ملت ارادۀ آنرا داشته باشند، یگانه پرهیزی که باید داشته باشیم رجعت به حاکمیت ملی هست تا زمانیکه ریش همه بدست دیگران هست این مرض به جان این کشور باقی میماند. آیا ما حاکمیت ملی داریم؟ اگر داریم چه نوعی هست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *