زلمی خلیل‌زاد

دولت و طالبان هر چه زودتر روی آتش‌بس به توافق برسند

زلمی خلیل‌زاد:

زلمی خلیل‌زاد، نماینده‎‌ی ویژه‌ی امریکا برای صلح افغانستان از جمهوری اسلامی افغانستان و گروه طالبان خواسته است که هر چه زودتر خشونت‌ها را کاهش داده و روی آتش‌بس به توافق برسند.

آقای خلیل‌زاد شنبه‌شب (۲۹ قوس) در رشته‌تویتی، انفجار روز جمعه در ولسوالی گیلان غزنی را که از کودکان قربانی گرفت، محکوم کرده است.

خلیل‌زاد نوشته است که امریکا سطح بلند خشونت‌های جاری در افغانستان و همچنان کسانی را که این گونه حملات را انجام می‌دهند،‌ محکوم می‌کند. او افزوده است: «کشتن و مرگ افغان‌ها، به‌شمول غیرنظامیان بسیار معمول شده است.»

به گفته‌ی او، هدف کسانی که دست به افزایش خشونت و حملات خونبار می‌زنند، تضعیف صلح، ختم دایمی خشونت و یک افغانستان مرفه است.

خلیل‌زاد همچنان از دولت و طالبان خواسته است که برای حفاظت از جان غیرنظامیان، از جمله کودکان و بزرگ‌سالان، به خطرات مواد منفجرناشده و ماین‌ها در ساحات تحت کنترل‌شان رسیدگی کنند.

نماینده‌‎ی ویژه‎ی امریکا برای صلح افغانستان در ادامه نوشته است که در موجودیت توافق‌نامه امریکا – طالبان، اعلامیه‌ی مشترک امریکا – افغانستان، حمایت گسترده‌ی بین‌المللی از صلح و آغاز مذاکرات بین‌الافغانی؛ اکنون جنگ از نظر شمار زیادی افغان‌هایی که آرزوی صلح و امنیت را دارند، مشروعیت‌اش را از دست داده است.

آقای خلیل‌زاد تأکید کرده است که جمهوری اسلامی افغانستان و طالبان باید به خواست‌های مردم احترام گذاشته و هر چه زودتر به یک توافق سیاسی برسند. او همچنان گفته است که ایالات متحده‌ی امریکا در کنار مردم افغانستان ایستاده است.

این درحالی است که مذاکرات صلح بین‌الافغانی از چند به این سو، به‌منظور بحث و مشورت هیأت‌های مذاکره‌کننده روی آجندای آن، متوقف است. قرار است دور بعدی مذاکرات در شانزدهم جدی آغاز شود.

از سوی هم، در جریان مذاکرات صلح، موجی از خشونت‌ها و حملات طالبان در بخش‌هایی از کشور به‌گونه‌ی غیرمنتظره افزایش یافت، چنانچه در روزهای اخیر نیز درگیری‌های مستقیم و حملات هدفمند از مردم افغانستان قربانی می‌گیرد.

براساس آخرین گزارش وزارت داخله، در جریان سه ماه اخیر (مرحله‌ی اول مذاکرات صلح) نزدیک به ۵۰۰ غیرنظامی در نتیجه‌ی حملات انتحاری و انفجار ماین‌های طالبان کشته و بیش از یک‌هزار غیرنظامی دیگر زخمی شده‌اند.