ولسوالی دامان قندهار

پایان حمله‌ی طالبان بر یک کارگاه امنیت ملی در قندهار؛ دو نفر زخمی شدند

مقام‌های محلی در ولایت قندهار می‌گویند که حمله‌ی مهاجمان گروه طالبان بر یک کارگاه امنیت ملی در ولسوالی دامان این ولایت، پس از چند ساعت درگیری با از پا درآمدن تمامی مهاجمان پایان یافته است.

فریداحمد مشعل، آمر امنیت فرماندهی پولیس قندهار گفته است که مهاجمان ساعت ۷:۵۰ صبح امروز (شنبه، ۲۷ جدی) بر این کارگاه امنیت ملی در ولسوالی دامان حمله کرده بودند.

به گفته‌ی او، مهاجمان در ابتدا یک موتر بمب‌گذاری‌شده نوع «هاموی» را انفجار داده و سپس سه مهاجم وارد این کارگاه امنیت ملی شده‌اند. آقای مشعل افزود که آنان تا حوالی ساعت ۹:۳۰ صبح با نیروهای امنیتی به درگیری پرداختند.

او افزود که در جریان درگیری، یک سرباز نیروهای امنیت ملی و یک غیرنظامی زخمی شده‌اند.

همچنان به گفته‌ی آمر امنیت فرماندهی پولیس قندهار، طالبان می‌خواسته‌اند که یک عراده موتر نوع «کرولا»ی مملو از مواد منفجره را نیز در محل درگیری انفجار دهند، اما قبل از انفجار توسط نیروهای دولتی کشف و خنثا شده است.

از سویی هم، او تأکید کرد که مهاجمان ممکن ماین‌های دیگر را نیز در ساحه‌ی درگیری جابه‌جا کرده باشد. به گفته‌ی فریداحمد مشعل، تلاش نیروهای دولتی برای پاکسازی ساحات از وجود ماین‌ها جریان دارد.

آقای مشعل گفت که تمامی کارگران این کارگاه غیرنظامیان بوده‌اند. این کارگاه در نزدیکی میدان‌هوایی بین‌المللی «احمدشاه ابدالی» موقعیت دارد. پیشتر عبدالبشیر خاکسار، معاون سخن‌گوی فرماندهی پولیس قندهار به روزنامه اطلاعات روز گفته بود که کارگاه امنیت ملی در دوراهی ولسوالی ارغستان و سپین‌بولدک واقع شده است.

گروه طالبان اما با نشر خبرنامه‌ای گفته است که مهاجمان این گروه در این حمله یک مرکز ۲۰۰ نفری امنیت ملی را هدف قرار داده‌اند. این گروه ادعا کرده است که در این حمله، ده‌ها نظامی کشته شده‌اند.

طالبان در ادامه افزوده که این حمله را در پاسخ به عملیات هوایی و زمینی نیروهای دولتی بر مواضع این گروه در ولسوالی ارغنداب قندهار راه‌اندازی کرده‌اند.

ولایت قندهار در جنوب کشور از ولایت‌های ناامن است که جنگ‌جویان گروه طالبان در بیشتر نقاط این ولای از جمله ولسوالی دامان حضور و فعالیت گسترده دارند. از این ولایت به عنوان خاستگاه طالبان نام برده می‌شود.