امرالله صالح

امرالله صالح: تنها یک انتخابات در تابستان سال آینده برگزار خواهد شد

امرالله صالح، معاون اول ریاست‌جمهوری می‌گوید که به‌خاطر تحکیم هرچه بیشتر پایه‌های جمهوریت، یکی از چهار انتخابات (شوراهای ولایتی، شورای ولسوالی‌های، شهرداری‌ها و انتخابات پارلمانی ولایت غزنی) در فصل تابستان سال آینده‌ی خورشیدی برگزار می‌شود.

آقای صالح صبح امروز (سه‌شنبه، ۳۰ جدی) در صفحه‌ی رسمی فیس‌بوک خود نوشته است که آرزوی حکومت برگزاری تمامی این انتخابات‌ها است، اما اگر به‌دلیل مشکلات لوجستیکی نتواند هر چهار انتخابات را برگزار کند، یکی را حتما برگزار خواهد کرد.

صالح نوشته است که در نشستی زیر نظر رییس‌جمهور اشرف غنی با کمیسیون مستقل انتخابات، به او وظیفه سپرده شده تا یک ماه دیگر در ارتباط به حوزه‌بندی برای انتخابات شوراهای ولایتی گزارش تهیه کند.

معاون اول ریاست‌جمهوری افزوده است که حوزه‌بندی یکی از پیچیده‌ترین و حساس‌ترین مسایل انتخابات است؛ زیرا به گفته‌ی او، حوزه‌بندی می‌تواند «حس تجرید و تقلیل را برای بخش یا بخش‌هایی از جامعه در پی داشته باشد».

امرالله صالح نوشته که در نشست رییس‌جمهور با کمیسیون مستقل انتخابات، به او همچنان وظیفه سپرده شده است تا با سازمان‌ها و نهادهای جهانی به‌ویژه سازمان ملل هماهنگی کند.

کمیسیون مستقل انتخابات در ۲۹ قوس به حکومت پیشنهاد کرده بود که انتخابات پارلمانی ولایت غزنی، شوراهای ولایتی و تعدادی از شهرداری‌ها در ماه میزان سال آینده‌ی خورشیدی (۱۴۰۰) برگزار شود.

رییس‌جمهور اشرف غنی در دیداری با کمیشنران کمیسیون مستقل انتخابات در تاریخ ۲۸ جدی گفته بود که حکومت به اصل انتخابات متعهد است و تسهیلات لازم را برای برگزاری انتخابات شوراهای ولایتی، شوراهای ولسوالی، شهرداری‌ها و انتخابات پارلمانی در ولایت غزنی فراهم می‌کند.

روز گذشته، بنیاد انتخابات شفاف افغانستان (تیفا) از آمادگی حکومت برای برگزاری این انتخابات‌ها ابراز نگرانی کرد. تیفا گفته که شرایط برای برگزاری این انتخابات‌ها مساعد نیست.

این نهاد ناظر بر انتخابات تصمیم کمیسیون انتخابات و حکومت افغانستان را تکان‌دهنده‌ خوانده و گفته است که برگزاری این انتخابات‌ها در ماه میزان سال آینده برای دموکراسی، دست‌آوردهای ۲۰ سال گذشته و آینده‌ی افغانستان نگران‌کننده است.

بنیاد انتخابات شفاف افغانستان پیشنهاد کرده است که اصلاحات انتخاباتی باید با درنظرداشت درس‌های آموخته‌شده از انتخابات‌های گذشته در ساختار و چارچوب حقوقی انتخابات وارد شود و برای اعتباردهی انتخابات آینده، یافته‌های نظارتی نهادهای دخیل در انتخابات شامل طرح اصلاحی شود.