انتخابات

تیفا از آمادگی حکومت برای برگزاری سه انتخابات در سال آینده ابراز نگرانی کرد

به‌دنبال پیشنهاد کمیسیون مستقل انتخابات مبنی بر برگزاری سه انتخابات در ماه میزان سال آینده‌ی خورشیدی (۱۴۰۰) و اعلام آمادگی حکومت برای آن، بنیاد انتخابات شفاف افغانستان (تیفا) می‌گوید که شرایط برای برگزاری این انتخابات‌ها مساعد نیست.

تیفا امروز (دوشنبه، ۲۹ جدی) با نشر اعلامیه‌ای، این تصمیم کمیسیون انتخابات و حکومت افغانستان را تکان‌دهنده‌ خوانده و گفته است که برگزاری این انتخابات‌ها در ماه میزان سال آینده برای دموکراسی، دستاوردهای ۲۰ سال گذشته و آینده‌ی افغانستان نگران‌کننده است.

به نقل از اعلامیه، به‌دلیل چالش‌های امنیتی، مشخص‌نبودن منابع تمویل انتخابات‌ها و تطبیق‌نشدن اصلاحات کلیدی در آن، شرایط برای برگزاری این انتخابات‌ها در سال ۱۴۰۰ خورشیدی مساعد نیست.

تیفا تأکید کرده است که هم‌اکنون افغانستان در وضعیت «دشوار امنیتی» قرار دارد؛ طوری که به گفته‌ی این نهاد، «حتا شهروندان در پایتخت کشور و مراکز شهری از امنیت نسبی برخوردار نیستند».

تیفا همچنان افزوده است که بودجه‌ی انتخابات که برگزاری آن را ممکن می‌سازد، موجود نبوده و هنوز مشخص هم نیست که از کدام منابع قرار است، تأمین شود. در اعلامیه با اشاره به اصلاحات انتخاباتی نیز گفته شده است: «با درنظرداشت اینکه آخرین انتخابات ما یک انتخابات ناکام و پر از تقلب بود، هیچ نوع اصلاحات ژرف و کلیدی عملی نشده است.»

افزون بر آن‌ها، در اعلامیه آمده است که فضا نیز برای مبارزات انتخاباتی ساختارهای سیاسی مساعد نیست و این امر مشارکت واقعی آنان را در انتخابات ناممکن می‌سازد. همچنان به گفته‌ی تیفا، شرایط برای حضور زنان که همواره از چالش‌های جدی بوده است، نیز در انتخابات پیشرو «ناممکن» است.

از سویی هم، این نهاد گفته است که هم‌اکنون در افغانستان زمینه‌ی «گزار برای رسیدن به صلح» فراهم شده و حکومت افغانستان نباید بدون درنظرداشت استراتیژی‌های دقیق برای رسیدن به یک صلح، گرفتار دغدغه‌های شخصی و سلیقه‌ای گردد. تیفا تأکید کرده است که این موضوع سبب می‌شود که دستاوردهای چند ساله و فرصت پیش‌آمده برای صلح را در معرض خطر قرار دهد.

در همین حال، بنیاد انتخابات شفاف افغانستان پیشنهاد کرده است که اصلاحات انتخاباتی باید با درنظرداشت درس‌های آموخته‌شده از انتخابات‌های گذشته در ساختار و چارچوب حقوقی انتخابات وارد شود و برای اعتباردهی انتخابات آینده، یافته‌های نظارتی نهادهای دخیل در انتخابات شامل طرح اصلاحی شود.

همچنان این نهاد گفته است که حکومت افغانستان باید یک طرح امنیتی واقع‌بینانه برای انتخابات آینده روی‌دست گیرد و در مرحله‌ی اول امنیت شهروندان را تضمین کرده و بعدا برای انتخابات برنامه‌های امنیتی خود را پیشکش کند.

در اعلامیه تأکید شده است که کمیسیون انتخابات باید نسبت به مصارف انتخابات گذشته پاسخ‌گو باشد و میکانیزم شفاف را برای مصرف بودجه در انتخابات آینده مشخص کند. به نقل از اعلامیه، باید اجماع چهره‌های سیاسی برای رفتن به طرف انتخابات نیز به عنوان یک اصل مدنظر گرفته شود تا این امر سبب مشارکت وسیع مردم در انتخابات شود.

تیفا در حالی برگزاری انتخابات‌ها را در سال آینده نگران‌کننده خوانده است که کمیسیون مستقل انتخابات در ۲۹ قوس به حکومت پیشنهاد کرده بود که انتخابات پارلمانی ولایت غزنی، شوراهای ولایتی و تعدادی از شهرداری‌ها در ماه میزان سال آینده‌ی خورشیدی (۱۴۰۰) برگزار شود.

حواعلم نورستانی، رییس کمیسیون انتخابات در آن زمان در یک نشست خبری همچنان گفته بود که تمامی آمادگی‌‌های تخنیکی و عملیاتی برای برگزاری این انتخابات ها در ماه میزان سال آینده توسط این کمیسیون گرفته شده است.

در پی آن، رییس‌جمهور اشرف غنی در دیداری با کمیشنران کمیسیون مستقل انتخابات در تاریخ ۲۸ جدی گفته بود که حکومت به اصل انتخابات متعهد است و تسهیلات لازم را برای برگزاری انتخابات شوراهای ولایتی، شوراهای ولسوالی، شهرداری‌ها و انتخابات پارلمانی در ولایت غزنی فراهم می‌کند.

انتخابات پارلمانی گذشته در ۳۳ ولایت کشور با چهار سال تأخیر در ماه میزان سال ۱۳۹۷ برگزار شد. اما انتخابات پارلمانی غزنی به‌دلیل اختلاف‌ها روی شیوه‌ی برگزاری انتخابات تاکنون برگزار نشده است.

پس از آن قرار بود که این انتخابات و انتخابات شوراهای ولسوالی همزمان با انتخابات ریاست‌جمهوری در سال گذشته‌ی خورشیدی برگزار شود که بازهم به تأخیر افتاد.