هیأتی از طالبان به ریاست ملا برادر به ترکمنستان رفت

ملا عبدالغنی برادر، معاون سیاسی و رییس دفتر طالبان در قطر در رأس هیأتی از این گروه به ترکمنستان رفته است.

محمدنعیم، سخن‌گوی دفتر سیاسی طالبان در قطر در تویتی نوشته است که این سفر روز گذشته (جمعه، ۱۷ دلو) به دعوت رسمی مقام‌های ترکمنستان صورت گرفته است.

به گفته‌ی او، ملا برادر و هیأت همراهش قرار است در دیدار با مقام‌های ترکمنستان در مورد موضوعات دوجانبه میان افغانستان و ترکمنستان، روابط تجارتی، تحولات سیاسی و دیگر موضوعات گفت‌وگو کنند.

این سفر هیأت گروه طالبان به ترکمنستان درحالی صورت می‌گیرد که در تاریخ ۷ و ۹ دلو دو هیأت این گروه به رهبری ملا عبدالغنی برادر به ایران و شیرمحمدعباس استانکزی، معاون سیاسی دفتر این گروه در قطر به روسیه رفته بودند.

این هیأت‌های طالبان در جریان سفرشان به این کشورها، در مورد ایجاد حکومت جدید اسلامی در نتیجه‌ی مذاکرات صلح، صحبت کرده بودند. شیرمحمدعباس استانکزی در یک نشست خبری در مسکو گفت که اگر مذاکرات صلح به موفقیت بیانجامد، حکومت اشرف غنی از بین می‌رود و یک حکومت جدید اسلامی روی کار می‌آید.

در پی این اظهارات استانکزی، ارگ ریاست‌جمهوری به آن واکنش نشان داد. دواخان مینه‌پال، معاون سخن‌گوی ریاست‌جمهوری گفته بود که دوره‌ی کار رییس‌جمهور را قانون اساسی تعیین کرده است.

او افزوده بود که رییس‌جمهور کنونی پس از تکمیل دوره‌ی کار خود قدرت را به کسی می‌سپارد که براساس آرای مردم انتخاب شده باشد.