دبیرکل ناتو

دبیرکل ناتو: در مورد حضور آینده‌ی خود در افغانستان تصمیم نهایی نگرفته‌ایم

ینس استولتنبرگ،‌ دبیرکل سازمان پیمان اتلانتیک شمالی (ناتو) گفته است که کشورهای عضو این پیمان هنوز هیچ تصمیمی درباره‌ی حضور آینده‌ی نیروهای‌شان در افغانستان نگرفته‌اند.

آقای استولتنبرگ این اظهارات را در پایان نشست دو روزه‌ی وزیران دفاع ناتو مطرح کرده است. این نشست دو روزه به گونه‌ی آنلاین برگزار شد. هدف از برگزاری آن بررسی مأموریت ناتو در افغانستان و عراق گفته شده بود.

با این حال، استولتنبرگ در تویتی نوشته است: «وزیران دفاع ناتو درباره‌ی افغانستان بحث کردند. ما با معضلات زیادی روبه‌رو هستیم و گزینه‌ی آسان وجود ندارد. ما تصمیم نهایی در مورد حضور آینده‌ی خود نگرفته‌ایم، اما درحالی‌که مهلت ۱ می نزدیک می‌شود ما به مشوره و هماهنگی به‌عنوان یک اتحاد ادامه می‌دهیم.»

دبیرکل ناتو در سخنانی پس از پایان نشست وزیران دفاع این پیمان نیز گفته است: «در این مقطع هیچ‌گونه تصمیم نهایی درباره‌ی آیند‌ه‌ی حضور نیروهای خود در افغانستان نگرفته‌ایم.»

استولتنبرگ یک روز پیش از برگزاری نشست وزیران دفاع ناتو گفته بود که نیروهای این پیمان افغانستان را پیش از زمان مناسب ترک نمی‌کنند.

ناتو درحال حاضر نزدیک به ۹۶۰۰ نظامی در افغانستان دارد. این نظامیان از ۳۶ کشور اند و به آموزش، مشوره‌دهی و حمایت از نیروهای مشغولند.

با این حال، دبیرکل ناتو گفته است که ناتو با قاطعیت از روند صلح افغانستان حمایت می‌کند و حضورش در این کشور را نیز به‌طور قابل توجهی به‌عنوان بخشی از روند صلح تنظیم کرده است.

براساس توافق‌نامه‌ی امریکا با طالبان که سال گذشته در دوحه امضا شد، قرار بود نیروهای خارجی تا ماه می سال جاری میلادی افغانستان را ترک کنند،‌ اما اخیرا مقام‌های ناتو و امریکایی گفته‌اند که طالبان به تعهداتش عمل نکرده‌اند. طالبان این ادعا را رد کرده‌اند.

از سوی هم، نشست وزیران دفاع ناتو درحالی بدون هیچ تصمیم مشخصی درباره‌ی افغانستان پایان یافته است که پیشتر دفتر شورای امنیت ملی افغانستان گفته بود که انتظار دارد وزیران دفاع کشورهای عضو ناتو در پرتو واقعیت‌ها و شرایط افغانستان تصمیم بگیرند.