مصرف بی‌رویه از آب

استفاده‌ی بی‌رویه از آب، دورنمای زندگی در شهر کابل را در ابهام فرو برده است

معاونیت اول ریاست‌جمهوری:

دفتر مطبوعاتی امرالله صالح، معاون اول ریاست‌جمهوری از کاهش سرسام‌آور آب‌های زیرزمینی در شهر کابل هشدار داده و گفته است که حفر چاه‌های عمیق آینده‌ی خطرناکی را برای این شهر رقم خواهد زد.

در اعلامیه‌ی این دفتر که امروز (دوشنبه، ۴ حوت) منتشر شده، آمده است که استفاده‌ی بی‌رویه و غیرتخصصی از آب‌های کابل روی وضعیت زیست‌محیطی شهر کابل اثرات مخرب و نامطلوبی بر جای گذاشته و دورنمای زندگی را در شهر کابل در هاله‌ای از ابهام فرو برده است.

به نقل از اعلامیه، شهر کابل با دو تهدید عمده و جدی «پایین رفتن سطح آب‌های زیرزمینی و کاهش ظرفیت آب‌دهی چاه‌ها» و «آلودگی آب‌های آشامیدنی که سبب انواع مریضی‌ها می‌شود»، مواجه است.

در اعلامیه آمده است که در جریان سه دهه‌ی گذشته وضعیت آب‌های زیرزمینی شهر کابل در یک حالت «خیلی بحرانی» از نگاه کمی، کیفی و مدیریتی قرار گرفته است که چنین وضعیتی شرایط ناگوار و وخیم را در قبال خواهد داشت.

براساس توضیحات دفتر معاون اول ریاست‌جمهوری، این شرایط ناگوار از خشک‌سالی‌های اخیر و تغییرات اقلیمی، کاهش ساحات تغذیه‌ی آب‌های زیرزمینی، افزایش نفوس و استفاده‌ی بیشتر از ذخیره‌های موجود آب‌های زیرزمینی بدون درنظرداشت توازن بین تغذیه و بهره‌برداری و به اهداف تجارتی ناشی می‌شود.

در اعلامیه آمده است: «مطابق اهداف انکشاف پایدار (SDG)، تأمین عادلانه‌ی آب آشامیدنی صحی با قیمت مناسب یکی از اهداف عمده می‌باشد، اما قسمی که در شهر کابل به مشاهده می‌رسد همه‌ساله با افزایش نفوس و کاهش منابع آب‌های زیرزمینی رسیدن به این هدف مشکل و مشکل‌تر شده و سیر نزولی را می‌پیماید.»

معاونیت اول ریاست‌جمهوری از مردم خواسته است که آب را به اندازه مصرف کرده و دولت را برای جبران کمبود آب و پیش‌گیری از وقوع فاجعه‌ی زیست‌محیطی همکاری کنند.