حمدالله محب
NSC

تا کنون در مورد آجندا، اشتراک‌کنندگان و زمان برگزاری نشست استانبول توافق نشده است

مشاور امنیت ملی:

حمدالله محب، مشاور امنیت ملی کشور می‌گوید که مشورت‌ها در مورد آجندا، افراد اشتراک‌کننده و زمان برگزاری نشست استانبول جریان دارد، اما تا کنون نتیجه‌ای در پی نداشته است.

آقای محب که امروز (شنبه، ۱۴ حمل) در نشست خبری مسئولان ارشد نهادهای امنیتی در کابل صحبت می‌کرد، گفت که نمایندگان ترکیه و امریکا به قطر رفته‌اند تا در دیدار با هیأت‌های مذاکره‌کننده‌ی جمهوری اسلامی افغانستان و گروه طالبان در مورد نشست صلح ترکیه صحبت کنند.

محب همچنان گفت که توافق روی آجندای نشست و زمان برگزاری آن ممکن است زمانبر شود. او ابراز امیدواری کرد که در هفته‌های آینده توافق روی موضوعات یادشده نهایی شود.

چندی پیش خبرگزاری رویترز به نقل از دو مقام ارشد دولت افغانستان گزارش کرد که رییس‌جمهور اشرف غنی طرح پیشنهادی امریکا برای صلح افغانستان را رد کرده و در مقابل طرحی را پیشنهاد کرده است که براساس آن انتخابات ریاست‌جمهوری در ظرف شش ماه برگزار خواهد شد. این منابع همچنان گفته بودند که آقای غنی این طرح خود را در نشست صلح استانبول ارائه می‌کند.

اکنون مشاور امنیت ملی رییس‌جمهور غنی می‌گوید که آقای غنی در انتخابات زودهنگام که بخشی از طرح او برای صلح است، نامزد ریاست‌جمهوری نخواهد بود.

آقای محب تأکید کرد که حکومت کنونی براساس آرای مردم تشکیل شده و هر گونه حکومتی که در آینده تشکیل می‌شود، نیز باید براساس آرای مردم تشکیل شود.

او ظاهرات این اظهارات را در واکنش به طرح‌هایی در پیوند به ایجاد دولت انتقالی مطرح کرد و علاوه کرد که حکومت حق ندارد تصمیم‌گیری روی سرنوشت مردم را به دست ۴۰ نفر بدهد. به گفته‌ی او، در گذشته نیز حکومت‌های توافقی ایجاد شده بود که برای مردم نتیجه‌ی خوبی در پی نداشت.

نشست استانبول در پیوند به صلح افغانستان قرار است در جریان ماه جاری میلادی تحت مدیریت سازمان ملل برگزار شود. قرار است در این نشست روی آینده‌ی سیاسی و انتقال قدرت در افغانستان گفت‌وگو و تصمیم گرفته شود.