دیدار اعضای نشست ترویکای گسترده با اعضای هیأت مذاکره‌کننده‌ی دولت افغانستان
SMP

جنگ راه‌حل نیست، دولت و طالبان از راه مذاکره به توافق برسند

بیانیه‌ی مشترک نمایندگان امریکا، روسیه، چین و پاکستان:

نمایندگان کشورهای امریکا، روسیه، چین و پاکستان در یک بیانیه‌ی مشترک اعلام کرده‌اند که برای ختم جنگ در افغانستان هیچ راه‌حل نظامی وجود ندارد و تنها راه برای برقراری صلح پایدار و ثبات در افغانستان، مذاکره و توافق سیاسی از طریق روندی به رهبری و مالکیت افغان‌ها است.

در این بیانیه‌ی مشترک که پس از نشست چهارجانبه‌ی نمایندگان کشورهای یادشده زیر نام «ترویکای گسترده» در دوحه، پایتخت قطر منتشر شده، آمده است که آنان خواست گسترده و صمیمانه‌ی مردم افغانستان برای ختم جنگ و برقراری صلح پایدار و عادلانه را تأیید می‌کنند.

طبق این بیانیه، کشورهای عضو نشست «ترویکای گسترده» تأکید کرده‌اند که در جریان خروج نظامیان خارجی از افغانستان، روند صلح نباید مختل شود. طبق این بیانیه، خروج نظامیان خارجی باید ثبات اوضاع را تضمین کند و امنیت آنان بدون هیچ گونه جنگ و درگیری، تأمین شود.

نمایندگان امریکا، روسیه، چین و پاکستان در این بیانیه افزوده‌اند که آنان از طالبان انتظار دارند که به تعهد مبارزه با تروریزم‌شان عمل کرده و هیچ گروه تروریستی را میزبانی، آموزش، جذب و حمایت مالی نکنند.

آنان همچنان از طالبان خواسته‌اند که از استفاده از خاک افغانستان توسط گروه‌های تروریستی برای تهدید دیگر کشورها جلوگیری کنند.

از دولت افغانستان خواسته شده است که به مبارزه با تروریزم در همکاری با جامعه بین‌المللی ادامه دهد.

همچنان از دولت و طالبان نیز خواسته شده است تا اطمینان بدهند که از خاک افغانستان امنیت هیچ کشوری تهدید نمی‌شود.

در این بیانیه‌ی مشترک از طرف‌های درگیر جنگ در افغانستان خواسته شده است که سطح خشونت‌ها را کاهش بدهند. از طالبان خواسته شده است که عملیات‌های بهاری‌شان را شروع نکنند.

در بیانیه آمده است: «ما با شدیدترین لحن حمله بر غیرنظامیان را محکوم می‌کنیم و از دو طرف می‌خواهیم که برای حفاظت از غیرنظامیان مطابق قوانین بشردوستانه‌ی بین‌المللی به مسئولیت‌های‌شان احترام بگذارند.»

نمایندگان امریکا، روسیه، چین و پاکستان تأکید کرده‌اند که به پرسنل، اموال و ملکیت‌های دیپلماتیک در افغانستان نباید آسیب برسد و عاملان هر گونه حمله یا تهدید به پرسنل دیپلماتیک خارجی و املاک آنان در کابل، تحت پیگرد قرار خواهند گرفت.

آنان درحالی که از جمهوری اسلامی افغانستان و شورای عالی مصالحه‌ی ملی خواستار سهیم‌شدن با طالبان برای رسیدن به راه‌حل سیاسی شده‌اند، در عین حال گفته‌اند که در مطابقت با بیانیه‌ی مشترک نشست «ترویکای گسترده»ی قبلی که در ۱۸ مارچ در مسکو برگزار شد، از حکومتی که با زور در افغانستان حاکم شود، حمایت نمی‌کنند.

در قسمتی از بیانیه‌ی مشترک نمایندگان امریکا، روسیه، چین و پاکستان آمده است که آنان از بازبینی و بررسی افراد و نهادهای طالبان که در فهرست تحریم‌های سازمان ملل قرار دارند، حمایت می‌کنند.

براساس این بیانیه‌ی مشترک، اقدامات عملی طالبان در راستای کاهش خشونت و تلاش‌های دوامدار برای پیشرفت روند گفت‌وگوهای بین‌الافغانی در روند بازبینی تحریم‌ها کمک می‌کند.»

در این بیانیه ضمن استقبال از تلاش‌های ترکیه، سازمان ملل و قطر برای برگزاری نشست استانبول، از طرف‌های مذاکرات خواسته شده است که در راستای توافق سیاسی فراگیر و آتش‌بس دایمی و سراسری پیشرفت کنند.

در بیانیه آمده است: «ما به شدت طرفدار یک راه‌حل سیاسی دایمی هستیم که منتج به شکل‌گیری یک افغانستان مستقل، آزاد، متحد، امن، دیموکراتیک، بی‌طرف و خودکفا، عاری از تروریزم و مواد مخدر شود؛ افغانستانی که به محیط امن برای بازگشت داووطلبانه، سریع و پایدار مهاجران افغانستان تبدیل شود. و افغانستانی که به ثبات و امنیت جهانی کمک کند.»

نمایندگان کشورهای امریکا، روسیه، چین و پاکستان در قسمت پایانی این بیانیه تأکید کرده‌اند که هر گونه توافق صلح باید حقوق تمامی افغان‌ها به‌شمول زنان، مردان، کودکان، قربانیان جنگ و اقلیت‌ها را تأمین کند و در عین حال جوابگوی میل شدید تمامی افغان‌ها به توسعه‌ی اقتصادی، اجتماعی و سیاسی به‌شمول حاکمیت قانون باشد.

استقبال شورای عالی مصالحه‌ی ملی

عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه‌ی ملی افغانستان از این بیانیه‌ی مشترک استقبال کرده است.

در خبرنامه‌ای که از سوی سپیدار منتشر شده، به نقل از آقای عبدالله آمده است: «انتظار داریم به کمک کشورهای دوست و همکار افغانستان، گفت‌وگوها به‌منظور ختم جنگ و رسیدن هرچه زودتر به یک موافقه‌ی سیاسی، به نتایج قناعت‌بخش و قابل قبول برای تمام طرف‌ها برسد.»

عبدالله افزوده است که ادامه‌ی خشونت، خون‌ریزی و کشتار مردم بی‌گناه توجیه‌ناپذیر است و غیر از تباهی سرمایه‌های مادی و بشری افغانستان، سودی ندارد.

به‌گفته‌ی او، آغاز خروج نیروهای بین‌المللی یک فرصت برای تفاهم سیاسی است و شورای عالی مصالحه‌ی ملی تلاش می‌کند تا در هماهنگی با طرف‌های مطرح سیاسی از این فرصت مسئولانه استفاده شود.

نشست‌های پنج جانبه در حاشیه‌ی نشست «ترویکای گسترده»

نشست «ترویکای گسترده» روز گذشته (جمعه، ۱۰ ثور) در شهر دوحه برگزار شد. قبل از برگزاری این نشست، نمایندگان امریکا، روسیه، چین و پاکستان با اعضای هیأت‌های مذاکره‌کننده‌ی جمهوری اسلامی افغانستان و گروه طالبان نیز به‌گونه‌ی جداگانه دیدار کرده‌اند.

وزارت دولت در امور صلح در خبرنامه‌ای گفته است که در نشست کشورهای عضو «ترویکای گسترده» با اعضای هیأت مذاکره‌کننده‌ی جمهوری اسلامی افغانستان درباره‌ی روند صلح و نقش کشورهای منطقه در این روند صحبت شده است.

به نقل از خبرنامه، نمایندگان امریکا، روسیه، چین و پاکستان یک بار دیگر حمایت‌شان را از روند صلح افغانستان اعلام کرده و خواهان تسریع روند مذاکرات صلح بین‌الافغانی شده‌اند.

در همین حال، محمدنعیم، سخن‌گوی دفتر سیاسی طالبان در قطر در رشته‌تویتی گفته است که در نشست اعضای هیأت مذاکره‌کننده‌ی این گروه با نمایندگان امریکا، روسیه، چین و پاکستان، در مورد حذف نام رهبران و اعضای طالبان از فهرست سیاه و جایزه، رهایی زندانیان باقی‌مانده، وضعیت کنونی افغانستان و موارد مربوط به صلح بحث و گفت‌وگو شده است.