آتش‌بس

اعلام آتش‌بس سه روزه از سوی طالبان؛ شورای عالی مصالحه‌ی ملی استقبال کرد

گروه طالبان به مناسبت عید سعید فطر، سه روز را آتش‌بس اعلام کرده است. شورای عالی مصالحه‌ی ملی از این اقدام طالبان استقبال کرده است.

در خبرنامه‌ی گروه طالبان از جنگ‌جویان این گروه خواسته شده است که حملات تعرضی‌شان را از روز اول تا سوم عید سعید فطر، متوقف کنند.

در خبرنامه همچنان به جنگ‌جویان طالبان هدایت داده شده است که در برابر حملات تعرضی جانب مقابل، از خود دفاع کنند.

گروه طالبان جنگ‌جویانش را از رفتن به مناطق تحت کنترل دولت منع کرده و همچنان به آنان هدایت داده است که نیروهای امنیتی وابسته به دولت را نیز اجازه‌ی ورود به ساحات تحت کنترل‌شان ندهند.

در همین حال، شورای عالی مصالحه‌ی ملی از این اقدام گروه طالبان برای اعلام آتش‌بس سه روزه، استقبال کرده است.

فریدون خوزون، سخن‌گوی شورای عالی مصالحه‌ی ملی در صفحه‌ی تویترش نوشته است: «با وجودیکه این اعلام در آستانه‌ی ماتم ملی و بعد از دست دادن شماری زیادی از هم‌وطنان بی‌گناه مان صورت می‌گیرد، اما برای نجات زندگی انسان‌های دیگر این سرزمین اقدام خوب و ستودنی است.»

توییت

خوزون در ادامه نوشته است که جمهوری اسلامی افغانستان نیز برای اعلام آتش‌بس آمادگی دارد و امیدوار است که این روند تمدید و با دوام مذاکرات سازنده و هدفمند جریان پیدا کند. او تأکید کرده است: «آتش‌بس خواست همه‌ی مردم ستم‌دیده و جنگ‌زده‌ی مان است.»

این درحالی است که در روزهای اخیر خشونت‌ها در بخش‌های مختلف کشور افزایش یافته است. در دست‌کم ده روز اخیر جنگ‌های شدید در ولایت‌های غزنی، بغلان، هلمند، قندهار و هرات جریان داشته است.

نخستین‌بار رییس‌جمهور اشرف غنی در عید فطر سال ۱۳۹۷ خورشیدی، از ۲۷ رمضان تا پنجم عید فطر آتش‌بس اعلام کرد. طالبان نیز ضمن استقبال از این اقدام، تنها سه روز عید فطر را آتش‌بس اعلام کردند.

همچنان، گروه طالبان سال گذشته نیز به مناسبت عید قربان سه روز آتش‌بس اعلام کردند. در آن زمان رییس‌جمهور اشرف غنی نیز از نیروهای امنیتی و دفاعی خواست که آتش‌بس را رعایت کنند.

دیدگاه‌های شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *