ویروس کرونا

ثبت سومین واقعه‌ی بیماری قارچ سیاه در میان بیماران کرونایی؛ ویروس کرونا همچنان در حال گسترش است

وزارت صحت عامه‌ی کشور از شناسایی سومین واقعه‌ی بیماری مزمن «قارچ سیاه» در میان بیماران کرونایی در کشور خبر می‌دهد.

وحید مجروح، سرپرست وزارت صحت امروز (شنبه، ۱۲ سرطان) در یک کنفرانس مطبوعاتی در کابل گفت که این واقعات در ولایت‌های کابل، بغلان و سمنگان به ثبت رسیده است.

بیماری «قارچ سیاه» از جمله بیماری‌های نادر است که افراد دارای سیستم ایمینی ضعیف به آن مبتلا می‌شوند؛ افرادی که به ویروس کرونا متبلا شده‌اند و در نتیجه سیستم ایمینی بدن‌شان تضعیف شده است. همچنین بیماران سرطانی و دیابتی هم در معرض جدی ابتلا به قارچ سیاه هستند.

سرپرست وزارت صحت کشور گفت که آزمایش کرونای هر سه نفری که به این بیماری مبتلا شده‌اند، مثبت بوده و در عین حال دو تن از آنان به بیماری شکر مبتلایند.

علایم این بیماری ابتدا در بینی ظاهر می‌شود و اگر در اسرع وقت، بخش‌های التهابی بینی جراحی و برداشته نشود، باکتری به مغز می‌رسد و مغز را التهابی می‌کند. این بیماری اغلب با جراحی بزرگ؛ یعنی برداشتن چشم، بخشی از جمجمه و فک قابل درمان است.

آقای مجروح گفت که او برای رسیده‌گی به افراد مبتلا به این بیماری به مسئولان ادارات مربوطه هدایت داده است تا تدابیر خاصی را در مراکز صحی اتخاذ و تجریدگاه‌های جداگانه را در شفاخانه‌های ویژه‌ی کرونا در مرکز و ولایات ایجاد کنند.

بنا بر یافته‌های مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های ایالات متحده، نرخ متوسط مرگ و میر توسط این عفونت ۵۴ درصد است. به همین دلیل افرادی که آلوده می‌شوند ممکن است ظرف چند روز جان خود را از دست بدهند. با این وجود این بیماری مسری نیست.

افراد تندرست معمولا با این بیماری مقابله می‌کنند، اما افراد دارای سیستم ایمنی ضعیف به سرعت از این باکتری متأثر می‌شوند.

بیماری «قارچ سیاه» توسط گروهی از کپک‌ها به نام «موکورمیستس» ایجاد می‌شود که در سراسر محیط از جمله در خاک و گیاهان زندگی می‌کنند.

 تب، سرفه، سینه‌دردی، تنگی‌ نفس، تورم در یک بخش صورت، سردرد، گرفتگی سینوس، لکه‌های ورم‌کرده‌ی سیاه روی بینی یا درون دهان، شکم‌درد، حالت تهوع و استفراغ، خون‌ریزی گوارشی، خون در مدفوع و اسهال از علایم این بیماری است.

بیشتر افرادی که مبتلا به ویروس کرونا هستند، در معرض ابتلا به قارچ سیاه قرار دارند.

سرپرست وزات صحت عامه گفت که موج سوم بیماری کرونا در کشور همچنان در حال گسترش است و کاهشی در آمار ابتلای روزانه‌ی آن رونما نشده است. او افزود که این روند در ولایت‌های مرکزی و غربی در حال افزایش است.

آقای مجروح از شهروندان کشور خواست که برای جلوگیری از گسترش ویروس کرونا در کشور، در ایام عید در خانه‌های‌شان بمانند و دستورات صحی را هم رعایت کنند.

این درحالی است که تاکنون ۱۲۴ هزار و ۷۵۷ مورد مثبت ویروس کرونا در کشور ثبت شده است. از مجموع مبتلایان این موارد، پنج‌هزار و ۱۹۹ نفر جان باخته‌اند.