غنی

غنی: برای طالبان تنها راه‌حل، توافق سیاسی است

رییس‌جمهور اشرف غنی می‌گوید که برای گروه طالبان تنها راه‌حل، توافق سیاسی است که رضایت تمامی مردم افغانستان در آن باشد.

آقای غنی این موضوع را امروز (چهارشنبه، ۶ اسد) در نشست ویژه‌ی «بورد مشترک نظارت و انسجام» در ارگ ریاست‌جمهوری مطرح کرد. او همچنین گفت جنگی که گروه طالبان پیش می‌برد، ریشه‌ی مذهبی ندارد و صرفا برای کسب قدرت و حاکمیت است.

رییس‌جمهوری کشور افزود که جنگ طالبان را عالمان جهان اسلام هم ناروا و غیرمشروع خوانده‌اند.

او افزود که طالبان جنگ‌شان را شدت داده و با انفجار ماین‌ها، حمله‌های انتحاری، اعدام‌های صحرایی، قتل‌های انتقام‌جویانه به گونه‌ی مکرر حقوق بشر را نقض کرده‌اند. اشرف غنی تأکید کرد که این گروه همچنان به کشتار غیرنظامیان ادامه می‌دهند.

در همین حال، او از جامعه‌ی بین‌المللی خواست که روایت تمایل طالبان و حامیان‌شان برای پذیرش راه‌حل سیاسی را مرور کنند.

از سویی هم، آقای غنی گفت که جنگ در افغانستان، جنگ داخلی نیست، بلکه جنگ میان شبکه‌های تروریستی است. او افزود که هجوم گسترده‌ی شبکه‌ی تروریستی منطقه‌ای و بین‌المللی به‌ویژه «جیش‌محمد»، «لشکر طیبه» و داعش در افغانستان، به جنگ این کشور ابعاد جدید منطقه‌ای و بین‌المللی می‌بخشد.

رییس‌جمهوری کشور تأکید کرد که کسی نباید جنگ در افغانستان را جنگ داخلی بداند، بلکه همه آن را باید جنگ شبکه‌های تروریستی بدانند و بر این اساس، اقدام کنند.

او همچنین گفت که مردم افغانستان صلح می‌خواهند و نفع همسایگان این کشور هم در صلح و ثبات افغانستان است. آقای غنی افزود که دولت افغانستان حاضر است تا با گروه طالبان در هر جایی که این گروه خواسته باشد، مذاکره کنند.

او تأکید کرد که در صورت استقرار صلح، دولت افغانستان معافیت جنگ‌جویان این گروه را هم می‌پذیرد.

از سویی هم، اشرف غنی در بخشی از صحبت‌هایش گفت که مردم افغانستان برای دفاع از خانه‌ی‌شان همیشه ایستادگی و مقاومت کرده‌اند. به گفته‌ی او، اکنون نیز این مردم برای دفاع از کشورشان متعهدند و می‌خواهند که دستاوردهای ۲۰ سال گذشته را حفظ کنند.

رییس‌جمهوری کشور اما خاطرنشان کرد که در افغانستان هیچ کس «عناصر غیردولتی» را نمی‌خواهند.

او همچنین گفت که حکومت افغانستان هیچ وقت از ناتو و امریکا نخواسته است تا در تصمیم خروج نظامیان‌شان از افغانستان تجدید نظر کنند.

به گفته‌ی اشرف غنی، تصمیم خروج نیروهای ناتو و امریکایی توسط خود آن‌ها گرفته شده است و دولت افغانستان هم به آن احترام می‌گذارد. او تأکید کرد که مردم و نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان آماده‌اند تا از کشور دفاع کنند و برای آن قربانی دهند.

از سویی هم، آقای غنی گفت که با خروج نیروهای خارجی، افغانستان وارد یک فصل جدید روابط با جهان شده است.

به گفته‌ی او، این موضوع به افغانستان این فرصت را می‌دهد تا استراتژی‌های حاکمیت خود را به روش متناسب با شرایط و تاریخ منحصر به فرد و همچنین مزایای اتصال منطقوی و همکاری جهانی، تنظیم و اجرا کند.

«مذاکرات صلح آن چه که انتظار می‌رفت، انجام نمی‌شود»

عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه‌ی ملی نیز در نشست ویژه‌ی بورد مشترک نظارت و انسجام گفت که روند مذاکرات صلح دولت افغانستان با گروه طالبان آن چنان که انتظار می‌رفت به سرعت انجام شود، نمی‌شود.

عبدالله عبدالله

آقای عبدالله افزود که اگر یکی از طرف‌ها اقدامات نظامی را راه‌حلی برای مسأله‌ی افغانستان بداند، به چیزی دست نخواهد یافت. با این حال، او گفت که حقوق زنان از جمله حق تحصیل زنان در مذاکرات صلح از اهمیت ویژه برخوردار است و دولت افغانستان هم روی آن در مذاکرات تأکید دارد.

همچنین او گفت که گروه طالبان خشونت‌ها را به‌صورت نگران‌کننده در کشور افزایش داده است. به گفته‌ی رییس شورای عالی مصالحه‌ی ملی، این موضوع تأثیر منفی بر زندگی مردم گذاشته است.

سازمان ملل: بدون صلح، طالبان را شریک قابل اعتماد نمی‌دانیم

دیبرا لاینز، نماینده‌ی خاص سازمان ملل متحد برای افغانستان هم در نشست ویژه‌ی بورد مشترک نظارت و انسجام صحبت کرد. او گفت که جامعه‌ی جهانی بدون پیشرفت در مذاکرات صلح و جلوگیری از نقض حقوق بشر توسط طالبان، به این گروه به حیث شریک قابل اعتماد نمی‌بینند.

 دیبرا لاینز تأکید کرد که برای حل مسائل طولانی‌مدت افغانستان، باید هرچه زودتر گفت‌وگوهای صلح میان دولت افغانستان و گروه طالبان آغاز شود.

او گفت که با تشدید جنگ، طالبان مرتکب جنایت‌های بیشتری می‌شود. نماینده‌ی خاص سازمان ملل متحد برای افغانستان تأکید کرد: «جهان از نزدیک مشاهده می‌کند که آنان (طالبان) چطور عمل می‌کنند.»

دیبرا لاینز

به گفته‌ی او، هیچ تمویل‌کننده‌ی بزرگ از ظلم بر زنان، تبعیض با اقلیت‌ها، نادیده‌گرفتن آموزش دختران، روی‌کارآمدن دولت استبدادی را حمایت نمی‌کند.

دیبرا لاینز همچنین در بخشی از صحبت‌هایش گفت که ۱۸ میلیون نفر در افغانستان به کمک‌های عاجل نیازمندند و باید کمک به آنان در اولویت قرار داده شود. او گفت که سازمان ملل متحد در افغانستان باقی می‌ماند و به کمک‌های خود در این کشور ادامه می‌دهد.