آنتونی بلینکن

وزیر خارجه‌ی امریکا: طالبان نتوانسته حکومت فراگیر و با معیارهای بین‌المللی تشکیل دهند

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه‌ی امریکا می‌گوید که گروه طالبان نتوانسته حکومت فراگیر با معیارهای بین‌المللی را تشکیل دهند.

آقای بلینکن این موضوع را روز گذشته (دوشنبه، ۲۲ سنبله) در نخستین حضور خود پس از خروج امریکا از افغانستان در برابر نمایندگان کنگره‌ی کشورش مطرح کرده است. او همچنین گفته است که طالبان برای کسب مشروعیت حکومت‌شان، نیازمند عملی‌کردن انتظارات و تعهدات در زمینه‌ی حقوق بشری اند.

وزیر خارجه‌ی امریکا در پاسخ به این پرسش یک نماینده که «آیا امریکا حکومت طالبان را به رسمیت می‌شناسد؟»، هم گفته که شرط نخست برای آن از سرگیری پروازهای خارجی از نقاط مختلف افغانستان از جمله مزارشریف است.

در همین حال، او تأکید کرده است که با توجه به نیاز طالبان به دریافت کمک‌های خارجی، جامعه‌ی جهانی مستمسک قابل توجه برای تحت فشارقراردادن طالبان در برابر تعهدات‌شان در دست دارد.

آنتونی بلینکن در بخشی از صحبت‌هایش افزوده است که امریکا به کمک‌های خود به مردم افغانستان ادامه می‌دهد. او اما گفته است که این کمک‌ها هیچ گاهی از طریق طالبان صورت نمی‌گیرد.

آقای بلینکن به سقوط کابل و حکومت پیشین افغانستان به دست طالبان اشاره کرده و گفت است که این موارد حتا در بدبینانه‌ترین حالت هم پیش‌بینی نشده بود. به گفته‌ی او، افغانستان با وجود حضور نظامیان خارجی در مدت ۲۰ روز سقوط کرد و همچنین ارتشی که ۲۰ سال روی آنان سرمایه‌گذاری شده بود، از هم پاشید.

وزیر خارجه‌ی امریکا با دفاع از نحوه‌ی خروج نیروهای این کشور از افغانستان گفته است آن چه دولت کنونی از دولت پیشین امریکا به ارث برده، تنها یک ضرب‌الاجل برای زمان خروج بوده و نه یک برنامه برای پایان حضور نظامی در افغانستان.

او همچپنین تأکید کرده که ماندن بیشتر نظامیان امریکایی در افغانستان برای مدت زمان بیشتر هم تفاوت چندانی به میان نمی‌آورده است.

حضور امریکا در افغانستان که پس از حملات ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ میلادی شکل گرفت، پس از ۲۰ سال پایان یافت. این حضور امریکا در افغانستان بیش از دوهزار میلیارد دالر هزینه برای این کشور بر جای گذاشت. همچنین در این مدت شش هزار نظامی امریکا و ۱۰۰ هزار شهروند افغان و غیرنظامی کشته شده‌اند.

آخرین گروه سربازان امریکایی در تاریخ ۸ سنبله افغانستان را ترک کردند. حدود یک هفته پس از آن (۱۶ سنبله) طالبان کابینه‌ی سرپرست‌شان را اعلام کردند. براساس فهرست اعضای کابینه‌ی طالبان، ملا محمدحسن آخوند به عنوان رییس‌الوزرا و ملا عبدالغنی برادر و مولوی عبدالسلام حنفی به‌حیث معاونان او تعیین شدند.

ملا محمدیعقوب، فرزند ملا عمر، بنیانگذار طالبان به حیث سرپرست وزارت دفاع و ملا سراج‌الدین حقانی هم به حیث سرپرست وزارت امور داخله‌ی طالبان تعیین شدند.

در کابینه‌ی طالبان هیچ زنی حضور ندارد و به نظر می‌رسد وزارت زنان نیز حذف شده است. همین طور، از اقلیت‌های قومی در کابینه‌ی طالبان هم شمار اندکی حضور دارند.