امیرخان متقی، سرپرست وزارت خارجه‌ی طالبان

استقبال طالبان از کمک یک میلیاردی جهان به افغانستان: مسائل بشری را با سیاست ربط ندهیم

امیرخان متقی، سرپرست وزارت خارجه‌ی طالبان از تعهد بیش از یک میلیارد دالر کمک‌های بشردوستانه در نشست عالی وزیران سازمان ملل متحد تشکری کرد. نشست سازمان ملل به‌منظور بررسی وضعیت بشری در افغانستان روز دوشنبه در جینیوا برگزار شد.

متقی که امروز (سه‌شنبه، ۲۳ سنبله) در یک نشست خبری در مقر وزارت خارجه صحبت می‌کرد، خواستار افزایش کمک‌های بشردوستانه در بخش‌های صحت، آموزش و مبارزه با خشک‌سالی شد، اما تأکید کرد که مسائل بشری نباید با مسائل سیاسی پیوند داده شود.

او تأکید کرد مردم افغانستان به همکاری نیاز دارند و ربط مسائل بشری و سیاسی خلاف قوانین حقوق بشری است.

امیرخان متقی گفت که یک حکومت اسلامی در کشور به میان آمده است و در هیچ ولایت و ولسوالی جنگ و درگیری وجود ندارد.

او علاوه کرد که ادامه‌ی کمک‌های جامعه بین‌المللی می‌تواند ثبات، امنیت و تحول مثبت را ایجاد و حکومت اسلامی را مستحکم‌تر و پخته‌تر کند.

متقی در بخشی از صحبت‌هایش گفت که با امریکا تا خروج آخرین سربازان آن کشور همکاری کرده‌اند، اما امریکا به‌جای قدردانی از این همکاری‌ها بر مردم فشار و محدودیت وضع کرده است.

ظاهرا اشاره‌ی او بر مسدودکردن حدود ده میلیارد دالر ذخایر بانک مرکزی افغانستان که در بانک‌های امریکا نگهداری می‌شد، باشد. او تأکید کرد که امریکا کشور بزرگ است و باید حوصله‌ی بزرگ هم داشته باشد.

او در ادامه‌ی صحبت‌هایش گفت که با دنیا روابط خوب می‌خواهد و در عین زمان انتظار دارند که بالای مردم افغانستان فشار و محدودیت وضع نکنند؛ زیرا به گفته‌ی او، فشار در طول سال‌های گذشته نتیجه نداده است.

متقی گفت که ثبات و امنیت در افغانستان به نفع منطقه و جهان است و دخالت کشورهای خارجی در امور داخلی افغانستان را نمی‌پذیرند. او در عین حال گفت که طالبان بر تعهدشان مبنی بر استفاده نشدن از خاک افغانستان علیه کشورهای دیگر، پایبند اند.

تکمیل کار پروژه‌های نیمه‌تمام، فعالیت بانک‌ها، کاهش بی‌کاری، فعالیت تاجران، صنعت‌کاران و سرمایه‌گذاران در کشور از دیگر موضوعاتی بود که امیرخان متقی در نشست خبری خود مطرح کرد.

او گفت که تلاش می‌کنند زمینه‌ی بازگشت مهاجران خارج از کشور و همین‌طور جابه‌جایی بی‌جاشدگان داخلی را فراهم کنند.