بهای یک دالر امریکایی در کابل به بیش از ۱۰۶ افغانی رسید

مسئولان سرای شهزاده‌ی شهر کابل، بزرگترین مرکز تبادله‌ی ارز در افغانستان می‌گویند که بهای هر دالر امریکایی در مقابل پول افغانی به بیش از ۱۰۶ افغانی رسیده است.

فهیم زیرک، سخن‌گوی اتحادیه‌ی صرافان سرای شهزاده به روزنامه اطلاعات روز گفت که یک دالر امریکایی در این سرای امروز (یک‌شنبه، ۲۱ قوس) به ۱۰۶.۱۵ افغانی تبادله شده است.

او افزود که هم‌اکنون (ساعت ۱۰:۰۰ پیش از چاشت) یک دالر امریکایی در این سرای به ۱۰۶ افغانی خریداری و به ۱۰۶.۳۰ افغانی فروخته می‌شود.

آقای زیرک اما تأکید کرد که ارزش پول افغانی در مقابل ارزهای خارجی در نوسان است و ممکن قمیت افغانی در برابر دالر تغییر کند. او عمده‌ترین دلیل افزایش نرخ دالر در مقابل پول افغانی را کمبود دالر در بازار تبادله‌ی ارز خواند.

سخن‌گوی اتحادیه‌ی صرافان سرای شهزاده همچنین گفت که بی‌تفاوتی بانک مرکزی حکومت سرپرست گروه طالبان (د افغانستان بانک) نسبت به کاهش ارزش پول افغانی، از دیگر دلایل سقوط قیمت ارز ملی است.

این پایین‌ترین قیمت پول افغانی در برابر دالر امریکایی در ۲۰ سال گذشته است.

با بلندرفتن بهای دالر در برابر پول افغانی نرخ مواد اولیه در بازارها نیز به‌دلیل اینکه مواد وارداتی در بیرون از کشور با دالر خریداری می‌شود، افزایش می‌یابد.

با تسلط طالبان بر افغانستان بهای دالر در مقابل پول افغانی به‌گونه‌ی بی‌پیشینه افزایش یافت. عمده‌ترین دلیل آن مسدودشدن حدود ۹ میلیارد دالر امریکایی سرمایه‌ی بانک مرکزی توسط دولت امریکا، قطع کمک‌های خارجی به افغانستان و عرضه‌ی پول افغانی توسط بانک‌ها به مشتریانش خوانده می‌شود.

بانک جهانی دو روز پیش اعلام کرد که تمویل‌کنندگان صندوق بازسازی افغانستان توافق کرده‌اند تا ۲۸۰ میلیون دالر امریکایی از پول‌های مسدودشده‌ی افغانستان آزاد و به برنامه‌ی جهانی غذا و صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) منتقل شود.

افزون بر این، بانک مرکزی گروه طالبان تاکنون دو بار کمک‌های بشردوستانه را به‌گونه‌ی نقدی دریافت کرده است. این بانک در تاریخ ۱۶ قوس گفته بود که به‌زودی نیازمندی‌های ارزی را حل می‌کند.

 همچنین این بانک در تاریخ ۲۵ عقرب ۱۰ میلیون دالر امریکایی را برای ثابت‌نگهداشتن قیمت افغانی در مقابل ارزهای خارجی به‌طور لیلام به فروش رساند.