اعتراض علیه فرمان بایدن در کابل و ننگرهار؛ «امریکا غرامت تخریب افغانستان را بدهد»

در ادامه‌ی واکنش‌ها به تصمیم اخیر امریکا مبنی بر مصادره‌ی بخشی از دارایی بانک مرکزی افغانستان به‌عنوان غرامت برای خانواده‌های قربانیان حملات یازدهم سپتامبر، شماری از ساکنان شهرهای کابل و جلال‌آباد دست به اعتراض زده‌اند.

معترضان در شهر کابل امروز (سه‌شنبه، ۲۶ دلو) با گردهمایی در نزدیکی بازار مرکزی ارز افغانستان (سرای شهزاده) شعار دادند که یازدهم سپتامبر هیچ ربطی به مردم افغانستان ندارد.

آنان تابلویی را نیز با خودشان حمل می‌کردند که در آن نوشته شده است که «امریکا و متحدانش باید غرامت قتل هزاران نفر و تخریب افغانستان را بدهند».

تظاهرات‌کنندگان همچنین شعار دادند که جو بایدن، رییس‌جمهور امریکا از دشمنی با مردم افغانستان دست بکشد.

معترضان در شهر جلال‌آباد، مرکز ننگرهار هم با سردادن شعارهایی، تصمیم جو بایدن را «ظالمانه و ناعادلانه» خواندند و از جامعه جهانی و مردم امریکا خواستند تا برای تامین عدالت، خواستار آزادی پول‌های مسدود‌شده افغانستان شوند.

اتحادیه‌ی صرافان ننگرهار گفته است که امریکا به هیچ‌وجه حق مسدودکردن و استفاده دارایی افغانستان را ندارد.

امریکا اخیرا از هفت میلیارد دالر ذخایر بانک مرکزی افغانستان که در آن کشور نگهداری می‌شد و پس از تسلط طالبان مسدود شد، ۳.۵ میلیارد آن‌را به‌عنوان غرامت برای قربانیان حادثه یازدهم سپتامبر اختصاص داده است.

همچنین طبق این تصمیم امریکا، نیمی دیگر از ذخایر بانک مرکزی به‌عنوان کمک به مردم افغانستان به یک صندوق امانی انتقال داده می‌شود.

این تصمیم امریکا واکنش‌های منفی گسترده‌ای را در پی داشته است.

طالبان فرمان بایدن مبنی بر مصادره‌ی بخشی از دارایی بانک مرکزی افغانستان را تحریک‌کننده خوانده و درباره‌ی آن به واشنگتن هشدار داده‌اند.

در اعلامیه‌ی گروه طالبان که شب گذشته (دوشنبه، ۲۵ دلو) از سوی ذبیح‌الله مجاهد، سخن‌گوی این گروه منتشر شده، آمده است که اگر امریکا از موقف خود منصرف نشود و به کارهای «تحریک‌کننده» ادامه دهد، طالبان هم ناگزیر می‌شوند پالیسی خود در مورد آن کشور را بازنگری کنند.

کشورهای ایران و چین نیز این تصمیم را غارت اموال افغانستان، «شرم‌آور» و «ضد بشری» خوانده‌اند.