حذف واژه‌ی «دانشگاه»؛ وزارت تحصیلات طالبان: در قانون اساسی «پوهنتون» رسمیت دارد

وزارت تحصیلات عالی طالبان درباره‌ی حذف واژه‌ی فارسی «دانشگاه» از لوحه‌ی دانشگاه بلخ توضیح داده و گفته است که از سال ۱۳۶۶ به این‌سو در تمام اسناد رسمی و لوگوهای نهاد تحصیلی بلخ (د بلخ پوهنتون/پوهنتون بلخ) ذکر شده است.

این وزارت در بیانیه‌ای که امروز (یک‌شنبه، ۲۲ حوت) نشر کرده، افزوده است که این موضوع در «قانون اساسی» و قانون وزارت تحصیلات عالی نیز به همین شکل رسمیت دارد.

روشن نیست که هدف وزارت تحصیلات عالی طالبان کدام قانون اساسی است. آخرین قانون اساسی افغانستان در سال ۱۳۸۲ تصویب شد که تا پیش از روی‌کارآمدن طالبان نافذ بود.  گفته می‌شود که این گروه قانون اساسی دوران ظاهر شاه را اجرا می‌کنند.

بر سر درج واژه‌ی «دانشگاه» بر نهادهای تحصیلی افغانستان همواره جنجال بوده است. در حکومت پیشین نیز مخالفت‌هایی با واژه‌ی «دانشگاه» وجود داشت.

وزارت تحصیلات عالی طالبان در بیانیه‌ی خود لت‌وکوب معترضان حذف واژه دانشگاه در بلخ را هم تکذیب کرده است.

حذف واژه‌ی فارسی «دانشگاه» از لوحه‌ی دانشگاه بلخ با واکنش‌های گسترده مواجه شده است.

در کنار این که دانشجویان در بلخ در برابر این اقدام تظاهرات کردند، در شبکه‌های اجتماعی نیز روزنامه‌نگاران، فرهنگیان، استادان دانشگاه و دانشجویان به آن واکنش نشان داده‌اند.

منتقدان حذف واژه‌ی «دانشگاه» از لوحه‌ی دانشگاه بلخ را «فارسی‌زدایی» دانسته و برخی دیگر آن‌را «عصبیت آشکار قومی زیر پرچم طالبان» و «تحمیل هویت» در دیار مولانا عنوان کرده‌اند.

در لوحه‌ی قبلی دانشگاه بلخ در سمت راست آن «دانشگاه بلخ» و در سمت چپ آن «د بلخ پوهنتون» و در قسمت زیر آن «Balkh University» نوشته شده بود.

۱۴ سال پیش نیز بر سر درج واژه‌ی «دانشگاه» و «پوهنتون» در لوحه‌ی دانشگاه بلخ جنجال صورت گرفته بود. در آن زمان فیصله شده بود که «دانشگاه و پوهنتون» هر دو در لوحه درج شود.

در حال حاضر در تصاویری که از جریان نصب لوحه‌ی جدید ورودی دانشگاه بلخ در رسانه‌های اجتماعی منتشر شده، دیده می‌شود که طالبان در دو طرف لوحه از واژه‌ی «پوهنتون» کار گرفته‌اند. در قسمت پایینی همین لوحه به انگلیسی نیز «Balkh University» نوشته شده است .