تصفیه‌سازی قومی
SM

«تصفیه‌ی قومی»؛ کارمندان برکنارشده‌ی معارف بامیان: از سوی رییس به مرگ تهدید شده‌ایم

با انتصاب اسلام‌الدین عثمانی به‌حیث رییس معارف ولایت بامیان از سوی طالبان دو ماه و اندی می‏گذرد، اما هر روز دامنه‌ی تنش میان رییس و کارمندان این ریاست افزایش می‌یابد.

کارمندان این ریاست مدعی اند که آقای عثمانی «تصفیه‌ی قومی» را در این ریاست روی‌دست گرفته و تا کنون شماری از کارمندان بلندرتبه از قوم هزاره را بدون کدام دلیل موجه و قانونی برکنار و به جای آنان افراد نزدیک به خودش را گماشته اند، اما افراد تازه‌گماشته‌شده هیچ توانایی مدیریت و رهبری را ندارند.

کارمندان معارف بامیان می‌‏گویند که آقای عثمانی در روزهای نخست کاری خود شش نفر از کارمندان خدماتی این ریاست را بدون کدام دلایل موجه برکنار و به جای آنان از بستگان خویش را گماشته است.

یک ماه قبل نیز کارمندان ریاست معارف بامیان نسبت به تبعیض، برخورد سلیقوی، دامن‌زدن به تعصبات قومی و لسانی و حذف کارمندان ملکی قوم هزاره از سوی رییس معارف بامیان نزد والی طالبان این ولایت شکایت کرده بودند.

این کارمندان در یک نامه‌ی اعتراضی، از والی طالبان برای بامیان خواسته‌ بودند تا جلوی خودسری این افراد را گرفته و از مداخلات افراد غیرمسئول در امورات این ریاست جلوگیری کند. آنان همچنین از والی طالبان برای بامیان خواسته‌بودند تا نگذارد که به نام قوم، مذهب و لسان مورد توهین و تحقیر قرار بگیرند.

در آن زمان صبور سیغانی، سخن‌گوی والی طالبان برای بامیان به روزنامه اطلاعات روز گفته بود که «والی بامیان در پیوند به شکایت کارمندان ریاست معارف هیأت توظیف نمود و این مشکلات پیش‌آمده را حل‌وفصل کرده است و همچنان به رییس معارف دستور داده است که بدون مشورت مقام ولایت در هیچ موردی نباید افراد را تبدیل و برکنار نماید». به نظر می‌رسد که این دستور والی طالبان برای بامیان کارساز نبوده، بلکه بر شدت این تنش‌ها افزوده است.

حالا منابع معتبر به روزنامه اطلاعات روز می‌گویند که به تازگی رییس معارف طالبان در بامیان کارمندان سابق و باتجربه را از بست‌های کلیدی در هسته‌‏ی این ریاست و در شماری از ولسوالی‌ها برکنار و به جای آنان اقارب و بستگان خود را گماشته است.

براساس گفته‌های منابع، تا کنون معاون تدریسی، مدیر منابع بشری، مدیر پلان، آمر انسجام، آمر تعلیمات اسلامی، آمر معارف شهری، مدیر نتایج و شهادت‌نامه‌ها، عضو مدیریت پلان، آمر معارف ولسوالی کهمرد، آمر معارف ولسوالی یکه‌ولنگ نمبر۱، آمر نظارت معارف ولسوالی کهمرد، آمر معارف ولسوالی سیغان، آمر نظارت معارف ولسوالی سیغان، آمر لیسه دشت سفید، دو نفر راننده‌ی موتر، دو نفر ملازم و دو نفر محافظ از سمت‌های‌شان برکنار و به جای آنان از افراد نزدیک به رییس معارف گماشته شده‌اند.

یکی از کارمندان برکنار شده که به‌دلایل امنیتی خواست تا نامش در خبر ذکر نشود، به روزنامه اطلاعات روز گفت: «رییس معارف در این ریاست تصفیه‌ی قومی را روی‌دست گرفته و تا کنون ۲۰ تن از کارمندان سابق را برکنار کرده است.»

او همچنین گفت: «کارمندان برکنارشده عرایضی را عنوانی مقام ولایت بامیان و وزارت معارف ارسال کرده‌اند، اما تا کنون به درخواست کارمندان سابق که همانا تطبیق عدالت می‌باشد، رسیدگی صورت نگرفته است.»

به‌گفته‌ی این کارمند سابق، در سفری که وزیر معارف طالبان در بامیان داشته است، جنجال‌های کارمندان و رییس معارف با او شریک ساخته شده است، اما امید رسیدگی به خواست‌های کارمندان سابق مهال به نظر می‌رسد.

یکی دیگر از کارمندان سابق معارف بامیان به روزنامه اطلاعات روز گفت که او تجربه‌ی چندین ساله در بخش‌های مدیریت و رهبری دارد، اما بدون هیچگونه دلیل موجه برکنار و به جای او فرد دیگری گماشته شده است. به‌گفته‌ی او، فرد تازه‌گماشته‌شده توانایی نوشتن و خواندن را ندارد و این برخورد و عملکرد رییس معارف، توهین و خیانت به نسل معارف‌پرور بامیان می‌باشد.

او علاوه کرد که خودش و چند تن دیگر از کارمندان سابق که صدای اعتراض را بلند کرده‌اند از سوی عثمانی و افرادش تهدید به مرگ شده‌اند.

کارمندان برکنارشده هشدار می‌دهند که اگر جلوی حذف و تغییر و تبدیلات قومی و سلیقوی در ریاست معارف بامیان گرفته نشود، سال آموزشی ۱۴۰۱ برای دانش‌آموزان بامیانی فاجعه‌بار خواهد بود.

آنان می‌گویند که در جریان ۲۰ سال گذشته معارف بامیان پیشرفت‌های چشم‌گیری داشته و یکی از دستاوردهای بی‌بدیل برای مردم است که نباید با دخالت چند تن از افراد «مغرض» در پرتگاه سقوط قرار گیرد.

این کارمندان از مسئولان مرکزی طالبان می‏خواهند که به خواست‌های برحق آنان توجه کرده و جلوی خودسری‌ها و خلاف‏ورزی‌های رییس معارف بامیان را بگیرند.

روزنامه اطلاعات روز تلاش کرد تا در این مورد دیدگاه رییس معارف طالبان برای ولایت بامیان را نیز بگیرد، اما علی‌رغم تلاش‌های پیهم، موفق به این کار نشده است.

با تسلط گروه طالبان بر افغانستان، این گروه در شمار زیادی از ادارات دولتی در مرکز و ولایات، کارمندان حکومت پیشین به‌شمول رییسان و مدیران ادارات کلیدی را برکنار و افراد جدیدی را به جای آنان تعیین کرده‌اند.

حذف و برکناری کارمندان ارشد سابق در ادارات دولتی بامیان در این اواخر شدت یافته است و تا حالا شماری از  کارمندان ریاست عدلیه، دانشگاه، مبارزه با حوادث و نهادهای عدلی و قضایی از سمت‌های‌شان برکنار شده‌اند.

دیدگاه‌های شما
  1. واقعیت این است که متاسفانه مرد های افغانستان خیلی بی غیرت ، بی آرمان و بی ایمان هستنذ . طالبان به اشاره پاکستان هزاران بدبختی را زیر نام شریعت بالای مردم تحمیل نمودند ، روزانه صد ها مرد به شمول معلمین ، کارمندان ، نظامیان پیشین ، نطاقان ، خبرنگاران و همه با پسلگدی از سوی طالبان توهین ، تحقیر و ریشخند می شونداما از جامعه بی آرمان مردان افغانستان هیچگونه صدایی بلند نمی شود . همه چون بز و گوسفند سرهای شان به زنده گی نکبتبارشان ادامه می دهند !!!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *