عکس: آرشیف

اشرف غنی: با اتکا به حذف و انحصار، جنگ شلعه‌ور خواهد شد

اشرف‌ غنی، رییس‌جمهور پیشین در پیامی به مناسبت سال‌نو بدون نام‌بردن از طالبان گفته است که با اتکا به «حذف و انحصار» حادثات بد تکرار می‌شود و جنگ دوباره شعله‌ور خواهد شد.

او در این پیام صوتی که شب گذشته (دوشنبه، ۱ حمل) منتشر شده، گفته است که شهروندان افغانستان در یک شرایط سخت، شاهد سال نو هستند.

اشرف غنی افزوده است که مردم افغانستان در یک دوراهی قرار دارند: «اگر اشتباهات گذشته را تکرار کنیم و یکدیگر را نپذیریم، اتکا به حذف و انحصار داشته باشیم، حادثات بد تکرار و شعله جنگ افروخته خواهد شد.»

رییس‌جمهور پیشین علاوه کرده است که راه بدیل، همدلی، وحدت و هم‌پذیری و همچنین احترام به حقوق همه از جمله زنان است.

غنی گفته است که زنان افغانستان این روزها تصمیم دشوار می‌گیرند که به کدام فرزند خود نان دهند.

او در ادامه پیشنهاد کرده است که یک اجماع و گفتمان ملی درباره‌ی وضعیت کنونی و آینده افغانستان ایجاد شود. به‌گفته‌ی او، موضوع اول آجندای این گفتمان، وضعیت بشری در افغانستان باشد.

اشرف غنی همچنین گفته است که وضعیت بشری افغانستان ضرورت به تحلیل دارد و این کشور نباید مستعمره‌ی کمک‌های بشردوستانه باشد.

به‌گفته‌ی او، بحث درباره‌ی طرح اقتصادی نیز یکی از آجندای گفتمان یادشده باشد.

رییس‌‌جمهور پیشین در ادامه گفته است که وحدت ملی و قبول این اصل که افغانستان خانه‌ی مشترک همه است و هیچ «افغان» از «افغان» دیگر برتری ندارد، یکی از راه‌‌حل‌ها است.

او گفته است: «با هم‌پذیری، ما می‌توانم به صورت اساسی به یک صلح واقعی [برسیم] تا طیفی مختلف و به‌ویژه کسانی که با هم جنگ کردند، برای خانه مشترک اقدام کنند.»

آقای غنی در این پیام خود همچنین بدون نام‌بردن از طالبان می‌گوید که کسب قدرت آسان است، اما تحکم آن سخت.

او افزوده است که حکومت‌داری قرن بیست‌ویکم براساس رفع ضرورت‌های مردم، توزیع عادلانه و انکشاف متوازن صورت می‌گیرد.

رییس‌جمهور پیشین می‌گوید که مشروعیت ملی از طریق مردم به‌دست می‌آید و مشروعیت منطقه‌ای و بین‌المللی بدون مشروعیت داخلی ممکن نیست.

اشرف غنی افزوده است که ثبات و رفاه افغانستان وابسته به همکاری منطقه و بین‌المللی است؛ اما باید افغانستان بی‌طرف باشد و نباید به میدان جنگ قدرت های مختلف تبدیل شود.

او در اخیر تاکید کرده است که امکانات و موقعیت افغانستان می‌تواند این کشور را به قلب متحرک آسیا بدل کند. غنی افزوده است که در هفت سال حکومت او تحرک اقتصاد ثابت شده است.