عکس: UNDP

برنامه‌ی توسعه سازمان ملل: بدون حمایت از افغانستان زندگی میلیون‌ها نفر در خطر است

آخیم اشتاینر، رییس برنامه‌ی توسعه سازمان ملل متحد (UNDP) در سفرش به افغانستان گفته است که بدون حمایت از این کشور، زندگی و معیشت میلیون‌ها نفر در خطر است.

او در بیانیه‌ای که امروز (چهارشنبه، ۱۰ حمل) منتشر شده، گفته است که جامعه جهانی شهروندان افغانستان را نباید فراموش کند، درحالی بحران اوکراین توجه جهان را به خود جلب کرده است.

او بر ادامه‌ی سرمایه‌گذاری جامعه جهانی برای حفظ جان و معیشت مردم افغانستان تاکید کرده است.

اشتاینر می‌گوید که بسیار حیاتی است که جامعه بین‌المللی همبستگی و تعهد خود را برای جلوگیری از مشکلات اقتصادی بیشتر، به‌ویژه برای زنان در افغانستان نشان دهد.

به‌گفته‌ی او، پس از تغییر قدرت در آگست ۲۰۲۱، افغانستان با یک فروپاشی اقتصادی غیرقابل برگشت، سیستم بانکی منجمد و کمبود نقدینگی مواجه شده است. او می‌گوید که در اواخر سال گذشته میلادی تخمین زده می‌شد که ۹۷ درصد از افغان‌ها تا اواسط سال ۲۰۲۲ زیر خط فقر قرار خواهند گرفت و این اتفاق سریعتر از آنچه پیش‌بینی می‌شد، رخ داده است.

اشتاینر با اشاره به نشست فردا در جنوا گفته است که جامعه بین‌المللی باید متعهد به ادامه‌ی تمویل واکنش بشردوستانه در افغانستان باشد. این نشست به‌ریاست آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد و میزبانی دولت‌های قطر، بریتانیا و آلمان برای جلب کمک به افغانستان برگزار خواهد شد.

رییس برنامه‌ی توسعه سازمان ملل همچنین بر اهمیت احترام به حقوق دختران و زنان در کشور نیز تاکید کرده است.

او گفته است که تصمیم اخیر طالبان برای محروم‌کردن دختران از مکاتب متوسطه بسیار نگران کننده است.

آخیم اشتاینر افزوده است که برنامه توسعه ملل متحد متعهد به همکاری با آژانس‌های سازمان ملل برای دفاع و ارتقای دست‌رسی دختران و زنان به آموزش و کار و حمایت از این حقوق است.