عکس: شبکه‌های اجتماعی

عفو بین‌الملل: طالبان باید اقدامات خود را برای حفاظت از جوامع هزاره افزایش دهند

سازمان عفو بین‌الملل در واکنش به حملات اخیر در منطقه‌ شیعه‌نشین غرب کابل گفته است که طالبان باید فورا اقدامات خود را برای حفاظت از جوامع شیعه‌ی هزاره افزایش دهند.

در گزارش عفو بین‌الملل که دوشنبه‌شب (۱۷ اسد) منتشر شد، به نقل از زمان سلطانی، محقق منطقه جنوب آسیای این سازمان آمده است که حملات سیستماتیک بر جامعه «اقلیت» شیعه‌ی هزاره در افغانستان ممکن است جنایت علیه بشریت باشد و باید صریحا محکوم شود.

او گفته است که در سال گذشته حملات متعددی علیه هزاره‌ها صورت گرفته است؛ اما هیچ اقدامی انجام نشده است.

سلطانی افزوده ضروری است که طالبان به‌عنوان حاکمان افغانستان، تحقیقات فوری، بی‌طرفانه و کامل را در مورد این حملات مطابق با قوانین بین‌المللی انجام دهند.

عفو بین‌الملل گفته کسانی که مظنون به انجام این «جنایات» هستند، براساس قوانین بین‌المللی، باید در محاکمات عادلانه در دادگاه‌های غیرنظامی و بدون توسل به مجازات اعدام با عدالت روبه‌رو شوند.

زمان سلطانی، پژوهشگر منطقه جنوب آسیای عفو بین‌الملل اضافه کرده است که طالبان مسئول هستند تا تمام اقدامات لازم را برای حفاظت از غیرنظامیان در افغانستان انجام دهند.

طی روزهای اخیر حملات مرگ‌بار عزاداران شیعه در غرب کابل را هدف قرار داده‌اند.

دفتر معاونت سازمان ملل در افغانستان (یوناما) گفته است که در انفجارهای اخیر غرب کابل که داعش بر عهده گرفته بیش از ۱۲۰ نفر کشته و یا زخمی شده‌اند.

دیروز نیز مراسم عاشورا در کابل و برخی از ولایت‌‌ها با تدابیر شدید امنیتی نیروهای طالبان برگزار شد. طالبان در کابل برای تأمین امنیت آنتن‌های موبایل را غیرفعال کرده بودند.