وزیر کابینه‌ی طالبان: فرمان منع کار زنان در مؤسسات غیردولتی لغو نمی‌شود

وزیر کابینه‌ی طالبان: فرمان منع کار زنان در مؤسسات غیردولتی لغو نمی‌شود

ملا محمد عباس آخوند، سرپرست وزارت مبارزه با حوادث حکومت سرپرست طالبان گفته است که این گروه ممنوعیت کار زنان در مؤسسات غیردولتی ملی و بین‌المللی را لغو نمی‌کند.

آخوند این اظهارات را در صحبت با لیز دوست، خبرنگار ارشد بی‌بی‌سی در کابل مطرح کرده است. او گفته است: «این فرمان [ممنوعیت کار زنان] لغو نمی‌شود. جامعه جهانی باید فرهنگ اسلامی افغانستان را بپذیرد.»

وزارت اقتصاد حکومت سرپرست طالبان یک ماه پیش زنان را از کار در مؤسسات غیردولتی ملی و بین‌المللی منع کرد. از آن زمان تاکنون، به رغم درخواست‌ها بین‌المللی، این گروه از تصمیم خود عقب‌نشینی نکرده است.

منع کار زنان در مؤسسات غیردولتی، کار سازمان‌های امدادرسانی را نیز با چالش مواجه کرده است. چندین سازمان فعال در امور بشردوستان فعالیت‌های‌شان را متوقف و یا کاهش داده‌اند.

این درحالی است که مردم افغانستان سردترین زمستان را در دست‌کم دو دهه‌ی اخیر تجربه می‌کنند. براساس آمار وزارت مبارزه با حوادث طالبان، بیش از ۱۲۰ نفر در اثر سرما در کشور جان باخته‌اند.

افزون بر این، بیش از ۹۰ درصد مردم افغانستان در حال حاضر زیر خط فقر قرار دارند و توانایی تأمین غذایی مورد نیاز و مواد سوخت را ندارند.

چند روز پیش دفتر هماهنگی کمک‌های بشردوستانه سازمان ملل متحد (اوچا) اعلام کرد که شمار افراد نیازمند به کمک در افغانستان در جریان سال جاری میلادی به ۲۸.۳ میلیون نفر افزایش یافته است.